Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: HW problémy + SW neznalosti  (Přečteno 781 krát)

Fucza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
HW problémy + SW neznalosti
« kdy: 30 Července 2014, 12:34:25 »
Zdravím. Před 3 lety jsem si poskládal PC (staré díly). PC je výkonově nic moc, ale na seznámení s Ubuntu OK.
Informace jsem čerpal z knihy která ještě vyšla, nyní už k jednotlivým verzím nevycházejí.
Verze, kterou tam mám možná z roku 2011. Nějak nevím, jak to poznat. V horní liště mám upozornění na aktualizace, ale když to dám aktualizovat, tak u Firefoxu něco selže a nenainstaluje se to.
Ale hlavně mě trápí HW.
Dnes došlo již 4x vždy asi po 5 minutách provozu k zatuhnutí (i myš) a byl nutný restart. Není v Ubuntu taky nějaká klávesová zkratka jako CRTL+Alt+Del? Nevím, jestli zatuhne celý systém nebo jen FF.
A jednou dokonce došlo k restartu. Švagr na svém noťasu používá vždy nějakou odlehčenou verzi (Kubuntu, Lubuntu atd. a strašně si to pochvaluje)
Dá se HW nějak diagnostikovat a potom z nějakého logu vyčíst, co pád způsobilo?

A jeden SW. Mám wine a nainstalovaný 1 program pro Windowsy (nebudete znát). Je to spustitelné. Nahoře v liště vyberu Aplikace - Wine - Programs a je tam složka s tím programem, která obsahuje jen exe soubory. Jenomže jsem už zapoměl, jak a kam jsem to nainstaloval, že to takto jde. Kam stáhnout zazipovaný soubor a kam ho rozbalit?
Moc díky. Omlouvám se za zmatečnost a skákání z jednoho na druhé.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:HW problémy + SW neznalosti
« Odpověď #1 kdy: 30 Července 2014, 13:11:19 »
Aktualizace nepujdou, vsechna vydani z 2011 jsou jiz nepodporovana.

Vyzkousej x/lubuntu 14.04, treba ti pojede lip (cistokrevne ubuntu asi hur).
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Fucza

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re:HW problémy + SW neznalosti
« Odpověď #2 kdy: 30 Července 2014, 13:40:26 »
Zdravím.
Díky. Taky mě napadlo, že bych to přeinstaloval na lubuntu. Jak to udělat co nejlépe? Kde si stáhnu iso obraz vím. Na wiki.ubuntu k přeinstalaci nevidím.
V současné době po najetí PC mám na výběr:
- Ubuntu, with Linux 2.6.38-13-generic (recovery mode)
- Previous Linux versions
- Memory test (memtest86+)
- Memory test (memtest86+, serial console 115200)
- Microsoft Windows XP Home Edition (on /dev/sda1)

Ty widle stejně nejedou (kdysi jsem je tam chtěl) - dnes už ne- nelze se do nich dostat - bez aktivace po telefonu), ty memtesty nevím, kde se tam vzaly. Už si nepamatuje, jak jsem jednotlivé oddíly na obou HD v PC nastavoval :-(

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.