Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: program na zprovoznění vadných HDD  (Přečteno 1261 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
program na zprovoznění vadných HDD
« kdy: 23 Ledna 2018, 11:43:51 »
Hledám program, který jsem měl kdysi na starém OS. Dělal zhruba tohle:

našel na disku vadné sektory a navrhl rozmístění oddílů pro další použití tohoto vadného disku

například,
když byla díra na začátku, navrhl menší oddíl (ne od začátku disku)
když byla díra uprostřed, navrhl dva oddíly a mezi nimi "bezpečnostní" mezeru, kolem té díry.

Samozřejmě, že to můžu spočítat s kalkulačkou a badblocks, ale soft je soft a pohodlí...

Díky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:program na zprovoznění vadných HDD
« Odpověď #1 kdy: 23 Ledna 2018, 11:59:58 »
Nevím přesně co máš na mysli.
Ale v Lubutnu jsou programy disk a gparted.
Gparted umí spustit příkaz na kontrolu souborového systému a vytvářet nebo měnit oddíly formátovat atp.
A Disk umí prohledat disk na vadné sektory.
Pak existují prográmky přímo od výrobců disků pro windows a pak bootovatelné často DOS které disk umí také kontrolovat na vadné sektory.
Když to najde vadné sektory tak je to označí a na disk se zapisuje jinam. Takový disk má o něco menší spolehlivost a může se rozbíjet dál.

https://en.wikipedia.org/wiki/GNOME_Disks
https://gparted.org/

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 231
Re:program na zprovoznění vadných HDD
« Odpověď #2 kdy: 24 Ledna 2018, 13:52:44 »
Pro zajimavost popisi posledni zkusenost 'Diskovym nastrojem' z konce minuleho roku.
Moji zname po peti rocich spadnul system Win8 RAID mirror s hdd SATA 1TB.
Dle diagnostiky z linuxu mely hdd nabehany asi 1 rok provozu, a disk ktery RAID radic
pro spusteni Win odstavil, vykazoval okolo 3000 vadnych sektoru.
Druhy hdd mel take nejake vady, ale radove okolo desitky sektoru.

'Diskovy nastroj' z live-u16 povazoval hdd i s timto velkym poctem vadnych za OK !
Zkusit jsem na tento vadny hdd si vytvaret zalohy aktualnich image ruznym mych systemu.
Zalohy dosahly velikosti veliskost okolo 300GB. Pro zalohy jsem vyuzival
puvodne instalovane NTFS partition pro zalohy a data tohoto hdd.
Az nekolika hodinach se pri zalohovani objevil problem s nejakymi sektory,
ale nebyl jsem schopen z hlasky Acronis rici, zda je chyba na zdrojovem EXT4
ci cilovem disku NTFS.
Nasledne 'Diskovy nastroj' na tomto  vadnem hdd ukazal zvetseni poctu vadnych
sektoru na asi 10000. Presto se s diskem mimo puvodni Win partition dalo pracovat.
Pak jsem zkusil spustit v 'Diskovem nastroji' v diagnostiku disku. Vysledkem je hdd,
ktery jiz PC biosy nejsou schopny prevzit pro jakoukoli praci !

Kdysi po roce 90, kdy pro mne hdd byl relativne drahou casti pocitace, jsem vytvarel prazdne oddily
okolo oblasti necitelnych sektoru nebo s problematickym ctenim. Vetsinou po kratke dobe stejne
byl hdd k nepouziti !
Znam pripady kdy hdd nebylo mozno formatovat! Neporadil si s nim fdisk ani gparted.
Pomohl ale stary program spousteny jeste pod DOS, kterym bylo mozno snulovat pocatecni sektory hdd.
Pak se jiz s hdd gparted atd. bavil.

Naposledy jsem se pokousel takto uzivat hdd 1TB-WD zakoupeny okolo roku 2008,
dle smart-dat s jen nekolika-tydenim provozem. Dle ruznych info z webu to snad souvisi
s zivotnosti max-poctem parkovani hlavicek. Silne se na tomto hdd zacaly mnozit vadne sektory.
Bohuzel disk byl uzivan pouze pro zalohy a problemy jsem objevil tesne po uplynuti jeho zarucni doby !

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.