Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice (Vyřešeno)  (Přečteno 2729 krát)

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice (Vyřešeno)
« kdy: 03 Února 2018, 11:36:53 »
Dle návodu na netu jsem si zavedl do spodního panelu ikonu pro přepínání klávesnice mezi CZ a US, výběrem z Volby a potom z terminalu příkazem

setxkbmap -layout cz,us

To pěkně funguje, klávesnice jde přepínat kliknutím na ikonu, pouze však do prvního restartu počítače, pak na panelu visí pouze CZ a nejde kliknutím přepínat. Co s tím ?

Jde o Lubuntu 16.04.LTS
« Poslední změna: 05 Února 2018, 16:28:08 od Janslav »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2018, 12:13:04 »
Dle návodu na netu jsem si zavedl do spodního panelu ikonu pro přepínání klávesnice mezi CZ a US, výběrem z Volby a potom z terminalu příkazem

setxkbmap -layout cz,us

To pěkně funguje, klávesnice jde přepínat kliknutím na ikonu, pouze však do prvního restartu počítače, pak na panelu visí pouze CZ a nejde kliknutím přepínat. Co s tím ?

Jde o Lubuntu 16.04.LTS
Z příkazu výše si vytvoř skript (nezapomeň mu nastavit spustitelnost), někam ho ulož a pak ho přidej do "Aplikace spouštěné po přihlášení"
Tím bude zajištěno, že budeš moci jazyky přepínat i po restartu.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2018, 12:23:53 »
A nebo - a to by mohlo byt lepsi - si v nastaveni klvesnice toto navol. Zaklad je odtrhnout (zrusit) defaultni systemove nastaveni. To bude mozna pricina toho, ze po restartu nejde prepinani.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice
« Odpověď #3 kdy: 03 Února 2018, 15:11:59 »
Ten skript je asi možný, ale připadá mi to krkolomné - myslím, že před časem to nějak fungovalo i bez skriptu.
To zvolení klávesnice nějak nikde nenacházím...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice
« Odpověď #4 kdy: 04 Února 2018, 00:33:03 »
V zakladni nabidce jsou sekce nastaveni a volby. V jedne z nich je nastaveni klavesnice - ve 14.04 to tak je. Jestli to nenajdes, tak te zkusim odpoledne navest presneji.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice
« Odpověď #5 kdy: 04 Února 2018, 10:30:36 »
Ve volbách mám nastavení klávesnice (a myši), tam se ale nastavuje jen prodleva před opakováním a interval opakování. To jste asi nemyslel ?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice
« Odpověď #7 kdy: 04 Února 2018, 21:28:08 »
Ano - to presne jsem mel na mysli.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Lubuntu - přepínání CZ/US klávesnice
« Odpověď #8 kdy: 05 Února 2018, 16:27:43 »
Děkuji, vše popisované ve výše uvedeném odkazu jsem v podstatě udělal a přesto se mi po restartu počítače vždy vrátil přepínač do polohy CZ a byl nefunkční.
Po delším zkoušení jsem na to přišel:

V Nastavení Přepínače rozvržení klávesnice na spodním panelu nesmějí být zatržené 2 položky:
"Nevracet nastavení stávajících voleb zpátky" a "Zachovat systémové rozložení". Pokud se nezatrhnou, funguje to OK tak, jak má. Přepínač přepíná i po restartu.

Je to drobnost, ale najít tu chybu dalo dost práce.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.