Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disku při instalaci na externí disk  (Přečteno 8513 krát)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #25 kdy: 30 Dubna 2018, 00:40:59 »
1. Nejsnáze takto http://www.thewindowsclub.com/manage-efi-uefi-boot-options-easyuefi
2. Na externí disk instaluj v Legacy režimu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #26 kdy: 30 Dubna 2018, 00:46:48 »
1. díky
2. a jak to mám udělat, když můj PC legacy neumí? A i kdyby uměl, tak bych pro změnu po přepnutí nespustila Windows, protože samozřejmě používám moderní technologie a nemám jediný důvod, proč používat něco starého.


Mimochodem, zkusila jsem ten disk i dát dovnitř a dopadlo to úplně stejně, systém nainstalovaný na správném disku, ale zavaděč na špatném.


Co tedy dělám špatně, že i když vyberu instalaci zavaděče do oddílu EFI na správném disku (tedy /dev/sde1), tak se nainstaluje úplně jinam? Kde je ta chyba a jak ji mám opravit? Opravdu se mi nechce jen kvůli instalaci Linuxu odpojovat všechny disky, navíc když jeden z nich je M.2. Takže tedy opět, prosím návod krok za krokem se správným postupem. Děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #27 kdy: 30 Dubna 2018, 02:11:15 »
Každý bios lze přepnout do Legacy režimu. Zkrátka to přepni, nainstaluj na ext. disk a pak si bios přepni zase zpátky na uefi.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jiný postup:
Nechej ext. disk připojený a nabootuj z flešky boot-repair-disk.
V "Advanced options" můžeš zavaděč ručně nainstalovat/reinstalovat/odstranit/editovat, zvolit jeho nové umístění atd...
---------------------------------------------
Nyní už Ubuntu bootuje z externího disku na každém PC ke kterému ho připojíš.

https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/
(k přípravě bootflešky použij https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/)

« Poslední změna: 30 Dubna 2018, 10:44:56 od juwa2 »

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #28 kdy: 30 Dubna 2018, 13:45:49 »
Nezlob se ale nebudu to přepínat i kdyby to šlo. Navíc ten disk je momentálně uvnitř a stejně se to nainstalovalo špatně i přes správné nastavení v instalátoru. Řekla bych, že chyba je v instalátoru, nikoliv u mě, v mém PC nebo na mém disku.

A ráda bych zjistila, jak nastavit instalátor, opravit něco rozbitého je bezva věc, ale já bych chtěla vědět jak tomu rozbití zabránit. Takže znova - jak mám nastavit instalátor tak, aby nainstaloval zavaděč na disk, na který ho chci a ne jinam, děkuji.

WeltRaum

  • Host
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #29 kdy: 30 Dubna 2018, 14:51:44 »
1. jak odstraním z SSD záznam o Ubuntu tak, aby tam zůstaly jenom Windows 10?
Cez inštalačné DVD/USB s Windows 10 - oprava zavádzača

Citace
2. jak nainstaluji Ubuntu na externí disk sde tak, aby na něm byl uložený záznam pro spuštění a šlo to spustit všude, ne jen v počítači, kde proběhla ona chybná instalace.
Jedine tak, že sa určí v inštalátore presne, kam sa má nainštalovať. Nechápem síce, ako je to možné,  že v tvojom prípade to nejak nefunguje. Mne sa ešte nestalo, aby inštalátor urobil niečo iné, ako som nastavil. Problém ale môže nastať, ak máš na diskoch rôzne tabuľky oddielov (GPT, MSDOS).
Len pre zaujímavosť, postni sem výpis z terminálu
Kód: [Vybrat]
sudo parted --lista pripoj aj ten externý disk, na ktorý si inštalovala Ubuntu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #30 kdy: 30 Dubna 2018, 16:44:10 »
1. díky


2. všechny disky jsou GPT. Pošlu to během dne.


Mimochodem, je to na fotce nastavené dobře? To mi totiž ještě nikdo neřekl, jestli je to dobře nebo ne.

WeltRaum

  • Host
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #31 kdy: 30 Dubna 2018, 17:34:58 »
všechny disky jsou GPT.
Ak je to tak, tak by nemal byť problém so zavádzačom na vybraný disk.
Citace
Mimochodem, je to na fotce nastavené dobře?
Áno. Ešte ma napadá, že by nebolo zlé pozrieť ten HDD (sde) cez Gparted, či je pri efi oddiele zafajknutý Flags „boot“. Malo by to byť urobené automaticky, len pre kontrolu.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Rozdělení disku při instalaci na externí disk
« Odpověď #32 kdy: 30 Dubna 2018, 20:42:17 »
Teď už se na to nepodívám, ztratila jsem nervy, disk jsem zformátovala a momentálně je nevyužitý a přemýšlím co s ním. Špatný záznam se mi ze systémového disku podařilo odstranit a s Linuxem si budu hrát už jen na notebooku a ve virtuálu, na desktop ho už nedám (jsem zvědavá jak dlouho to vydržím :-D ).
Každopádně děkuji za snahu pomoci.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.