Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zmizelé složky na RAID 5 poli po ztrátě napájení 2 disků  (Přečteno 1110 krát)

vlabra

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 75
Zdravím,

Mám k desce s HW podporou RAID připojené 4 disky v RAID 5. A stala se mi nepříjemná věc. 2 z těch 4 disků přišli za běhu o napájení (nejspíš oxidace kontaktů na napájení). PC jsem rozebral, všechno rozpojil, vyčistil, znovu zapojil, nabootoval (systém mám na jiném disku) a pole funguje. Jenže, bohužel chybí některé složky (zjevně systém nedetekoval selhání RAIDu a vesele se snažil na pole zapisovat a něco podělal)
Zkusil jsem fsck, různé návody, ale nic nepomohlo. Když jsem pustil fsck (fsck.ext4 -fpc) tak to našlo několik chyb (bloky, které měli duplicitní záznamy ve více inode). Zajímavé ale bylo to, že se tam objevily i soubory z těch zmizelých složek (takže tam pořád někde jsou a jsou dohledatelné, byť možná některé poškozené) a že v plné cestě k souboru byly místo některých názvů složek čísla inode. Vypadalo to nějak takto:
<1234>/<5678>/Adresář/Soubor.ext

Ví někdo co s tím? Nějaký jiný nástroj než fsck?

Našel jsem rady použít fsck s parametrem -D jenže jiní varovali že to jen optimalizuje a může spíš uškodit, než pomoct.

Štěpi

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
Re:Zmizelé složky na RAID 5 poli po ztrátě napájení 2 disků
« Odpověď #1 kdy: 06 Května 2018, 09:59:03 »
Téhle problematice moc nerozumím, ale neplatí obecně, že RAID 5 se vypořádá se selháním pouze jednoho disku? Se selháním 2 disků jako ve tvém případě se umí vypořádat pouze RAID 6...

vlabra

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 75
Re:Zmizelé složky na RAID 5 poli po ztrátě napájení 2 disků
« Odpověď #2 kdy: 06 Května 2018, 22:12:02 »
Téhle problematice moc nerozumím, ale neplatí obecně, že RAID 5 se vypořádá se selháním pouze jednoho disku? Se selháním 2 disků jako ve tvém případě se umí vypořádat pouze RAID 6...
Máte pravdu, naštěstí v mém případě to selhání bylo jen dočasné, bohužel i tak jsou data poškozena a k některým souborům se nedá dostat.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.