Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Výpadek grafického systému Lubuntu (vyřešeno)  (Přečteno 1949 krát)

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Výpadek grafického systému Lubuntu (vyřešeno)
« kdy: 21 Září 2018, 18:05:00 »
Při zkouškách Automatického spouštění aplikací na Lubuntu jsem zkušebně zvolil, aby se žádné aplikace při startu nespouštěly.
Tím se mi ale stalo, že při bootu nenaskočí GUI, systém běží, mohu ale používat pouze terminal. Jak znovu nahodit systém tak, aby při startu naběhla automaticky grafika Lubuntu ?

Mám Lubuntu 18.04. 1 LTS.
« Poslední změna: 22 Září 2018, 09:05:32 od Janslav »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Výpadek grafického systému Lubuntu
« Odpověď #1 kdy: 21 Září 2018, 18:30:15 »
Grafický server lze spustit příkazem z Terminálu. Vyzkoušej
Kód: [Vybrat]
sudo /etc/init.d/lxdm start

nebo
Kód: [Vybrat]
sudo systemctl start graphical.target
nebo
Kód: [Vybrat]
startx
Poznámka: Pokud takto experimentuješ, naprosto nechápu proč si nejprve systém nezálohuješ (Timeshift, Clonezilla...). :-\  (Jelikož jako laik pokud něco "rozvrtáš", už to nedokážeš vrátit zpět). Pak, v případě poničení systému je návrat k funkčnímu stavu jednoduchý a tím pádem si ušetříš tyhle problémy. Jinak to zpravidla končívá reinstalací...
« Poslední změna: 21 Září 2018, 19:58:54 od juwa2 »

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Výpadek grafického systému Lubuntu
« Odpověď #2 kdy: 21 Září 2018, 18:55:06 »
Dík za pomoc.
Ale já jsem to měl zálohováno Timeshiftem. Bohužel když jsem pomocí tohoto z terminalu udělal Restore, tak to nepomohlo a grafika po rebootu opět nenaskočila (opravdu nevím proč).
Naštěstí se mi pak z terminalu podařilo spustit samostatně panel, v něm se mi podařilo najít "Nastavení pro Lxsession" a v nich nahodit Automatické spuštění "on". Takže po rebootu ta grafika opět funguje normálně.

Stejně by mne ale zajímalo, který z těch mála zatržených programů v Automatickém spouštění tohle způsobil ?  Možná snad Lxinput ?

Grafický sever se mi hlásí "lightdm", naopak lxdm systém nezná.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Výpadek grafického systému Lubuntu
« Odpověď #3 kdy: 21 Září 2018, 19:43:01 »
Dík za pomoc.
Ale já jsem to měl zálohováno Timeshiftem. Bohužel když jsem pomocí tohoto z terminalu udělal Restore, tak to nepomohlo a grafika po rebootu opět nenaskočila (opravdu nevím proč).

Ale já to vím - v nastavení Timeshiftu si musíš totiž nastavit co se má zálohovat/obnovovat.
Ve výchozím stavu je ze zálohy vyloučena celá domovská složka (/home).
A právě nastavení na uživatelské úrovni (kam patří i autospouštění určitých věcí) do ní spadá. Bývá to ve složce
~/.config/autostart
Takže v případě obnovy se to tím pádem pochopitelně neobnovilo.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doporučuji ti proto nastavit Timeshift tak, aby záloha zahrnovala skryté soubory/složky (to jsou ty s tečkou na začátku názvu) ze složky /home. A z nich dále vyluč (ve Filtrech) pouze ty objemné (profily prohlížečů atd.) kvůli úspoře místa.
Obnovu prováděj z live systému do kterého nejprve nainstaluješ Timeshift. Pak už se nikdy nestane, že se neobnoví tvoje nastavení.
« Poslední změna: 21 Září 2018, 19:48:32 od juwa2 »

Janslav

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 173
Re:Výpadek grafického systému Lubuntu
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2018, 09:05:05 »
OK, to je ono.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.