Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Lubuntu  (Přečteno 4773 krát)

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Lubuntu
« kdy: 30 Října 2018, 14:05:53 »
Zdravím.
Pokouším se nainstalovat Lubuntu 32 bit na starý desktop.
Instaloval jsem z CD, vše v pořádku. Přehrál jsem tím původní windows XP. Podle všeho by mělo být lubuntu nainstalované, ovšem při startu počítače nenajede žádný OS, jen černá obrazovka a bíle blikající podtržítko. Že by nějaký problém v BIOSU?
Prosím o radu, jak toto vyřešit.
Děkuji.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu
« Odpověď #1 kdy: 30 Října 2018, 14:17:33 »
Chybná instalace. V live režimu to běželo??

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #2 kdy: 30 Října 2018, 14:31:20 »
Ano, to běželo.

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #3 kdy: 30 Října 2018, 15:02:32 »
Takže zkusit ještě jednou přeinstalovat?
Jinak staženo z ofiko webu.

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #4 kdy: 30 Října 2018, 15:12:42 »
Už mi to nenajede ani z DVD. Pořád jen černo a podtržítko.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu
« Odpověď #5 kdy: 30 Října 2018, 15:47:35 »
Může být vadná mechanika. Zkus to spustit z flešky. Pokud to nepoběží v live režimu, nemá instalace smysl.
A pokud má ten PC HW závadu tak rovněž.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Lubuntu
« Odpověď #6 kdy: 30 Října 2018, 16:42:09 »
Zkontroloval bych

staženej obraz
vypálenej obraz

a potom zkusit z flešky
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #7 kdy: 30 Října 2018, 19:00:19 »
Ok děkuji Vám.
Už je nainstalováno. Nevím proč ale ta neúspěšná instalace nedojela až do konce. Nakonec se povedlo. Teď řeším, jak instalovat wine který mám na flash disku stažený z noťasu, který jede na Windowsech. Potřebuji totiž spustit instalační cd k WiFi flashce, jinak se s tímhle PC k netu nedostanu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu
« Odpověď #8 kdy: 30 Října 2018, 19:21:23 »
Ok děkuji Vám.
Už je nainstalováno. Nevím proč ale ta neúspěšná instalace nedojela až do konce. Nakonec se povedlo. Teď řeším, jak instalovat wine který mám na flash disku stažený z noťasu, který jede na Windowsech. Potřebuji totiž spustit instalační cd k WiFi flashce, jinak se s tímhle PC k netu nedostanu.

Myslíš, že ten usb wi-fi dongle v Ubuntu rozjedeš (nainstaluješ driver) skrze wine? No nevím, nevím....
To nemáš v PC normální síťovku?
Návod na offline instalaci wine máš zde https://wiki.winehq.org/Ubuntu
Budeš ale potřebovat druhý PC s Ubuntu který má připojení k internetu aby sis mohl stáhnout potřebné balíky.
Pokud ale už máš ty balíky stažené (to by mě tedy zajímalo odkud :o. Že by odsud? https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/pool/main/), zkopíruj je z flešky do PC a instaluj. Ovšem je docela možné, že instalace se zasekne protože bude potřeba ještě stáhnout nějaké závislosti a bez připojení k internetu to nejde. Není to příliš dobrá situace, ale třeba budeš mít štěstí. Co máš vlastně nainstalováno? 18.04 ?
« Poslední změna: 30 Října 2018, 19:28:02 od juwa2 »

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #9 kdy: 30 Října 2018, 19:38:48 »
16.04

Jsem linuxový začátečník, proto tak blbý otázky :)
Jdu hledat kabel a doufám, že se mi povede jo natáhnout přes dvě místnosti, abych se připojil, to bude nejjednodušší.
I tak moc díky.

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #10 kdy: 30 Října 2018, 22:49:20 »
Fakt jsem linux amatér, tak se nezlobte. Žádám o pomoc. Internet připojení už je. Kde uvidím, že je wine instalovaný? Postupoval jsem dle návodu. Teoreticky by mělo být nainstalováno. Co dál, když potřebuji wine na nějaký program exe použít? Tento program exe mám na instal. cd.
Díky

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Lubuntu
« Odpověď #11 kdy: 30 Října 2018, 23:15:01 »
No a nebolo by lepsie napisat presny typ toho usb wifi aby sa zistilo ci sa neda rozbehat v linuxe?
Pripadne spusti v terminale (ctrl+alt+t) prikaz
Kód: [Vybrat]
lsusbprekopiruj sem vysledok.
Potom pripoj ten usb wifi a znovu spusti ten prikaz a nakopiruj sem vysledok.
V rozdiely medzi tymi vypismi by malo byt vidiet ci ho system vidi a pod akym nazvom ho vidi.
« Poslední změna: 30 Října 2018, 23:18:59 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #12 kdy: 30 Října 2018, 23:25:41 »
D Link
Wireless N300 Nano USB Adapter

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #13 kdy: 30 Října 2018, 23:33:20 »
Jen pro upřesnění, tento adaptér jsem koupil před několika dny proto, abych oživil starý PC o dvě místnosti vedle a nemusel tahat kabel a dcera mohla na net. Na tomto PC byl starý W XP již nepodporovaný. Docela dost zpomalený a sekalo se to. Lubuntu jsem vybral pro nenáročnost na RAM.
Jakékoliv rady uvítám.. Potřebuju ten počítač oživit  ;)

cordarone01

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re:Lubuntu
« Odpověď #14 kdy: 30 Října 2018, 23:42:45 »
Asi takhle, nechci platit za licenci např. win 7, když nevím jak bude stroj reagovat a nebude ještě pomalejší než dřív. Potřebuji hlavně přístup na internet bez kabelu. Linux mě vždy lákal, zkušenosti velmi malé, ale rád se něco naučím.
Fakt díky za rady a případné řešení.
Nejde o profi práci na PC, jde o přístup na internet a jednoduché pracovní rozhraní.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu
« Odpověď #15 kdy: 31 Října 2018, 10:28:18 »
Fakt jsem linux amatér, tak se nezlobte. Žádám o pomoc. Internet připojení už je. Kde uvidím, že je wine instalovaný? Postupoval jsem dle návodu. Teoreticky by mělo být nainstalováno. Co dál, když potřebuji wine na nějaký program exe použít? Tento program exe mám na instal. cd.
Díky

1.Wine se instaluje do standardních umístění (adresářů). Co máš/nemáš nainstalované zjistíš např. ve správci balíků
Synaptic (nainstaluj si ho).

2. Pravoklik na.exe > Otevřít pomocí Zavaděč  programů pro Wine. Nebo z Terminálu příkazem:
Kód: [Vybrat]
wine /cesta/k/soubor.exehttps://wiki.winehq.org/Wine_User%27s_Guide

Ale zdaleka ne všechny windows aplikace ve wine fungují, jak se možná (chybně) domníváš. Fungují pouze některé, jiné špatně a další vůbec. Wine je pouze určitá možnost, jak v případě potřeby nainstalovat/spustit v linuxu některé windows programy. Pokud si myslíš, že do linuxu dáš wine a tím z toho uděláš "plnohodnotné Windows" a budeš to používat jako bys měl Windows, tak se pleteš, to jsi na špatné adrese...

3. Znovu opakuji, usb wi-fi adaptér není dobrý nápad (musel bys sehnat nativní driver pro linux a zřejmě bys ho musel i zkompilovat), vzals to ze špatného konce... Natáhni hezky kábl, stejně zjistíš, že to jinak nepůjde...  Možná ale budeš mít svou hlavu a na wi-fi trvat, v tom případě je to tvoje věc a není ti pomoci.

4. Windows si můžeš nainstalovat "zkušebně" i bez licence, zkoušet 1 měsíc a licenci si příp. zakoupit později třebas ve "Výhodném SW" ap.
« Poslední změna: 31 Října 2018, 11:06:05 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Lubuntu
« Odpověď #16 kdy: 31 Října 2018, 11:19:13 »
O 2 mistnosti vedle : Zvoleny typ usbwifi znacne poddimenzovan svym vykonem - i kdyz to rozjedes, tak hadam, ze propustnost bude ke vzteku a internet temer nepouzitelny ...

Kup tp-link s antenkou nebo pci ci pcie kartu pokud to je stolnak. Nejakou starsi revizi pokud mozno a pujde hned samo ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Lubuntu
« Odpověď #17 kdy: 31 Října 2018, 18:54:12 »
=> Nejde o profi práci na PC, jde o přístup na internet a jednoduché pracovní rozhraní...

Problém je v tom, že v súčasnosti je internetový prehliadač najnáročnejší program v celom operačnom systéme. To, čo sa zmenilo od čias vydania WinXP kedy išiel internet rýchlo aj na WinXP je to, ako sa zmenil celý internet, ktorý je prepchatý samou reklamou a samými nepodstatnými informáciami. Preto treba na súčasný internet výkonný počítač a veĺa RAM aby sa mali kam tie zbytočnosti napchať.

ravenovo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Lubuntu
« Odpověď #18 kdy: 27 Prosince 2018, 22:30:38 »
Zdravím, potřebovala bych poradit s následující věcí: zkoušela jsem instalovat lubuntu (32 bit) na svůj starý notes s CPU Fujitsu MHT204QAT. Při instalaci mi to vyhodilo hlášení, že kernel neodpovídá CPU (přesně jsem si to nezapsala).

Je to zastaralým procesorem?
Existuje případně nějaká jednoduchá verze linuxu (s grafickým rozhraním, pro laiky), která by se dala na takto starém stroji použít?

Díky.
 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Lubuntu
« Odpověď #19 kdy: 27 Prosince 2018, 22:52:30 »
Vyzkoušet něco jiného (= starší verzi Lubuntu) nebo třebas Puppy linux.
http://puppylinux.org/main/Overview%20and%20Getting%20Started.htm

ravenovo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:Lubuntu
« Odpověď #20 kdy: 28 Prosince 2018, 18:09:13 »
Díky za radu, vyzkouším.  :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.