Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak na multi web ?  (Přečteno 5500 krát)

TomasHol

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Jak na multi web ?
« kdy: 23 Ledna 2008, 13:58:34 »
Jakou aplikaci by jste mi doporučili na prowoz jednoduchého multiwebu (PHP, MySQL....)? (více oddělených "serverů" na jednom ubuntu serveru). Aby uměl správu subdomén, ftp, mysql atd... prostě at si můžeme udělat na jednom stroji více webů, které by o sobě "nevěděli". Každý by měl po přihlášení na web stránce svoje, co by mohl spravovat a měnit.  ::)
Nebo najde se někdo ochotný popsat danou problematiku a poradit jak udělat takovou věc ručně, třeba pro 2 domény ?
Server bude mít jednu IP adresu a bude na něj směrováno více domén.
« Poslední změna: 23 Ledna 2008, 14:55:48 od TomasHol »

qUAKER

  • Host
Re: Jak na multi web ?
« Odpověď #1 kdy: 23 Ledna 2008, 15:42:10 »
pokud chceš více serverů na jednom PC,tak bych tam dal jednoduchý GUI(fluxbox,openbox..) a dotoho VirtualBox,do kterýho bych dal několik serverů

Jozef Mlich

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 62
    • /~xmlich02/
Re: Jak na multi web ?
« Odpověď #2 kdy: 23 Ledna 2008, 17:22:45 »
to, na co TomasHol pta,  nepotrebuje virutalizaci. Kdyz uz, tak bych mozna zkusil radsi xen bez nejakeho dalsiho gui. (videl jsem docela zajimavou prednasku o xenu od nejakeho borce z zcu, http://www.google.cz/search?hl=cs&rlz=&q=xen+zcu&btnG=Vyhledat+Googlem&meta= )

Puvodni otazka byla na nastroj, ktery by nastavoval bind, apache, mysql, ftp server, mail atd. (neco jako maji webhostingy - skript, ktery vytvori uzivatele, virtualni domenu v apache, nastavi databazi, atd)

Za predpokladu, ze to umite nastavit pro jednu domenu, tak pro vice domen to neni zas tak slozite. Nevim kolik je toho v cestine a jak kvalitni, ale v anglictine je toho docela dost "step by step". Hlavni rozdil "pro jednoho" a "pro vice uzivatelu" je v tom, ze se vytvari ucet pro kazdeho uzivatele a nastavuji pristupove prava (muze to byt systemovy ucet, aby se uzivatel nemohl prihlasit pres ssh, tak se mu nastavi jako vychozi shell /bin/false nebo to muze byt nejaky "virtualni" ucet v databazi)

Nejdriv je potreba nastavit dns:
https://help.ubuntu.com/7.10/server/C/dns.html
- edituje se /etc/bind/* a restartuje se sluzba bind dokud nefunguje "ping www.domena1.cz" a "ping www.domena2.cz"
-> muze to resit poskytovatel pripojeni (u vlastniho serveru je dns docela casto na jinem serveru, lokalne je jenom "dns-proxy"/"dns-cache")

Potom se nainstaluje LAMP:
http://wiki.ubuntu.cz/Apache_s_MySQL_a_PHP

kazda domena pro webovy server se nastavuje v /etc/apache2/sites-available (proste se zkopiruje soubor co tam je a upravi se tak aby pasoval pro novou domenu) a v /etc/apache2/sites-enabled se vytvori symlink na virtualni domenu, ktera je "aktivni", potom se restartuje apache a hotovo.

nastaveni mysql, tak aby kazdy uzivetel mel vlastni databazi a nevidel do databaze jineho uzivatele se dela primo v mysql (treba pres phpmyadmin, vytvori se uzivatel a nastavi se prava)

s ftp moc neporadim - proste se nainstaluje a nastavi se pristupova prava do adresaru (obvykle pouzivaji systemovy uzivatele, je dobre nastavit home adresar na adresar kde bude ten web "/var/www/www.domena.cz/" )

Dobre je dat si pozor, aby byli nastavene spravne uzivatelske prava ( vyzkouset jestli v php funguji spravne funkce mkdir() a jestli se uzivatel dostane pres ftp do toho adresare), da se to resit taky pomoci nastaveni apache (aby php skripty spoustel pod uzivatelem, ktery je vlastnik souboru)

Nastaveni postovniho serveru je dalsi nelehka vec:
https://help.ubuntu.com/7.10/server/C/email-services.html

Suma sumarum:
Pridani nove virtualni domeny neni v zasade zadny problem, pokud jsou nainstalovane vsecky potrebne sluzby:
name server: prida se include do /etc/bind/named.conf a vygeneruje se soubor pro novou zonu
ftp server: vytovreni uzivatele, adresaru, nastaveni prav, nastaveni vychoziho shellu
apache: prida se soubor /etc/apache2/sites-available/ a udela se na nej symlink
mysql: zavola 1 nebo 2 sql dotazy
postovni server: pouzivam reseni bez virtualnich domen, takze nevim (ale myslim, ze to jde pres webove rozhrani a v zasade jsou to 2-3 sql dotazy)

konkretni "skript" nebo nastroj, ktery by to delal bohuzel neznam

waran

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re: Jak na multi web ?
« Odpověď #3 kdy: 22 Března 2008, 22:55:51 »
Linux is like WigWam... No Windows... No Gates... And Apache inside...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.