Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Grafické problémy - Acer Aspire  (Přečteno 15924 krát)

dadanek1999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Grafické problémy - Acer Aspire
« kdy: 21 Května 2018, 15:24:12 »
Ahoj, potřeboval jsem zprovoznit svůj starý Acer Aspire D250 a jako náhrada za nepoužitelné origo XPčka co tam byly padla volba na Ubuntu. Dělal jsem čistou instalačku 16.04.4 (32 bit) z USB, vše během instalace v pohodě. Výsledek? Viz. příloha  :-[

Zkoušel jsem přeinstalovat ještě jednou a bez výsledku. V displeji chyba není, pokud rozjedu Ubuntu přímo z té instalačky z flashky, chová se normálně. To samé když otevřu BIOS, prostě problém se zobrazením nastane až u nainstalovaného Ubuntu.

Nějaký nápad, co s tím?

Díky


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Grafické problémy - Acer Aspire
« Odpověď #1 kdy: 21 Května 2018, 16:55:44 »
Zřejmě je v rámci instalace stažen a použit driver grafiky který nedělá tomu ntb "dobře", přitom driver který je na inst. flešce je OK.
Další možnost je (neuvádíš přesně jakou vezi 16.04 instaluješ, nyní je už myslím 16.04.5), že to souvisí s kernelem, ty letos vydané mají záplaty na meltdown&spectre což u tebe může být zdrojem potíží...
----------------------------------------------------------------------------------------------
1. Zkus instalovat znovu, ale bez připojení k internetu (nebo odškrtni stahování updatů během instalace).
(Pokud by to běželo, musel bys pak zakázat update kernelu + driveru grafiky.)
2. Do bootovacího parametru přidej "nopti" (do /etc/default/grub)
3. Zkus nabootovat z původním kernelem (tím co je v instalačce).
4. Vyzkoušej jiné distro (14.04 nebo Ubuntu-Mate nebo Lubuntu.
Až skončíš, určitě budeš chytřejší....

dadanek1999

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Grafické problémy - Acer Aspire
« Odpověď #2 kdy: 21 Května 2018, 20:47:31 »
Zřejmě je v rámci instalace stažen a použit driver grafiky který nedělá tomu ntb "dobře", přitom driver který je na inst. flešce je OK.
Další možnost je (neuvádíš přesně jakou vezi 16.04 instaluješ, nyní je už myslím 16.04.5), že to souvisí s kernelem, ty letos vydané mají záplaty na meltdown&spectre což u tebe může být zdrojem potíží...
----------------------------------------------------------------------------------------------
1. Zkus instalovat znovu, ale bez připojení k internetu (nebo odškrtni stahování updatů během instalace).
(Pokud by to běželo, musel bys pak zakázat update kernelu + driveru grafiky.)
2. Do bootovacího parametru přidej "nopti" (do /etc/default/grub)
3. Zkus nabootovat z původním kernelem (tím co je v instalačce).
4. Vyzkoušej jiné distro (14.04 nebo Ubuntu-Mate nebo Lubuntu.
Až skončíš, určitě budeš chytřejší....


Eeej, to je na mě podáno moc odborně, nejsem zrovna linuxák :-D Body 2 a 3 bych potřeboval trochu více polopatě, prosím. Každopádně, během instalace na netu asi nebyl, protože ani po spuštění není. Odškrtnout updaty nemohu - píše se tam něco jako "bude nainstalována nejnovější verze, updaty nejsou potřeba".

Co se jiné distribuce píše - kdysi jsem tam měl tuším 12.04 a na tu to normálně pěkně běželo. Pak jsem formátoval disk, na nějakou dobu upadl noťas v zapomnění a teď jsem bral nejnovější verzi.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.