Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozbalení ISO bez omezení práv  (Přečteno 1829 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Rozbalení ISO bez omezení práv
« kdy: 06 Prosince 2017, 12:49:29 »
Potrebuju rozbalit soubory z ISO, ale i jinych archivu, tak aby nemely vubec zadne omezeni pravy. Tedy tak, aby mel k nim pristup kdokoliv, kdekoliv. Nejlepsi by bylo docilit toho, ze ne ze na nej budou nejaka obecna neomezena prava, ale aby tam nic takoveho vubec nefigurovalo - proste zadna prava ani neprava.

Ve spravci archivu jsem takovou moznost nenasel - vubec mam pocit, ze se tam neda nastavit prakticky nic, ze umi jen zobrazit, rozbalit a zabalit. Tak jestli jsem spatne hledal, nebo je treba pouzit terminalu.

Take jsem se u spr. archivu setkal s tim, ze kdyz rozbalim cele iso najednou, tak tam pak nektere soubory chybi a kdyz rozbalim jen tu konkretni slozku, tak tam nechybi, ale vsechny soubory jsou pak uzamcene a nepristupne. Takze proste nelogicka vec a nespolehlivost.

Popripade to vyresit z druhe strany - u rozbalenych souboru proste vsechny zbavit jakychkoliv pozadavku na opravneni ...

Ale lepsi by byl nejaky terminalovy prikaz s parametry, ktery by spolehlive rozbalil vse s vyse uvedenym pozadavkem ...

Zdravim komunitu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2017, 00:23:41 »
1) vytvoris adresar, napr. sudo mkdir /media/archives.
2) zmenis prava tak, aby byl adresar citelny zapisovatelny a pristupny vsem: sudo chmod a+rwx /media/archives
3) do tohoto adresare rozbalit napr. iso (kopirovat bez sudo):
Kód: [Vybrat]
sudo mount -t iso9660 -o loop /tmp/mojeiso.iso /mnt
cp -a /mnt /media/archives/mojeiso
sudo umount /mnt
Vytvoreny rozbaleny adresar bude mit prava uzivatele, ktery ho vytvoril, cist obsah muzou vsichni uzivatele.

---

Jeste uvedu postup, ktery je podle me spravnejsi:
1) vytvorit skupinu uzivatelu, napr. sudo groupadd archives
2) pridat uzivatele, ktery bude do adresare pridavat obsah, do te skupiny: sudo usermod -a -G archives $USER
3) vytvorit adresar: sudo mkdir /media/archives
4) nastavit adresari skupinu: sudo chgrp archives /media/archives
5) nastavit prava pro skupinu: sudo chmod g+rwx /media/archives
dalsi viz krok 3) z horni casti.
« Poslední změna: 07 Prosince 2017, 00:34:14 od donny »
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2017, 11:39:02 »
Dik za rady. Jen nevim, jestli si rozumime uplne dobe. Ja to potrebuji mimo ramec jednoho OS v kterem s tim zrovna pracuji. Tzn, aby do takovychto souboru, ktere kdyz pak prenesu na flashce mel plny rw pristup kdokoliv.

Proto se ptam, jestli jde uplne vynechat jakekoliv opravneni nebo jak nastavit prava nicim neomezena.

V prvnim navodu pises, ze pak muze kdokoliv cist - potrebuji i moznost upravy.

Co se tyce skupin, to mi z logiky veci neprijde jako spravna cesta, nebot tato skupina uz nikde jinde existovat nebude a tak by k tem souborum vubec nebyl pristup.

Nebo to chapu nejak zmatene?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #3 kdy: 07 Prosince 2017, 14:28:35 »
A ještě další 2 věci mě vrtají hlavou:

Když tento obraz rozbalím pře správce archivů či připojím a kopíruji na USB-flash fat32, tak jsou tam soubory zobrazeny se zámkem a nastaveny jsou pouze pro čtení. Vzhledem k tomu, že tento souborový nepodporuje žádná práva a jsou prý jen v cache OS, tak jaktože se to projevuje  i po restartu systému nebo po připojení až několikátý den po x vypnutích a zapnutích PC?

A jaktože jako vlastník obsaženým souborům můžu změnit přístup i k zápisu jen pro sebe/vlastníka, ale když chci změnit práva skupiny a ostatních, tak mi to vždycky skočí zpět na jen pro čtení a ke změně nedojde. Jaktože mě to jako vlastníka omezuje v přidělování práv?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #4 kdy: 08 Prosince 2017, 01:30:01 »
Zkusil bych jiny system souboru. Pokud by nestacil FAT32, jen mozne zkusit NTFS (na linuxu ntfs-3g) nebo exFAT, ten je na windows podporovan tusim od windows 7, MacOS X od 10.6.5 Snow Leopard. Ani na jednom by problem s pravy byt nemel.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #5 kdy: 08 Prosince 2017, 08:41:17 »
FAT32 je nutný.

Ještě mě napadá, že ty práva budou souviset spíše s přípojným bodem, než se samotnými soubory na flash ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jmp

  • Host
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #6 kdy: 08 Prosince 2017, 09:02:56 »
viz. man mount

souvisí to s emulací oprávnění
(a to co bude emulováno se nastavuje při mountování takového filesystému a platí pro celý filesystém...)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #7 kdy: 08 Prosince 2017, 09:11:09 »
Vložená usb-flash se mountuje automaticky - kde to najdu, abych to změnil či zrušil?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jmp

  • Host
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #8 kdy: 08 Prosince 2017, 09:21:29 »
nevím, ale osobně bych to asi nacpal do /etc/fstab s noauto a pak si to mountnul ručně (pokud to má mountovat obyč user, tak to bude chtít nějaký ten parametr navíc opět viz man mount)

jmp

  • Host
Re:Rozbalení ISO bez omezení práv
« Odpověď #9 kdy: 08 Prosince 2017, 09:25:34 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.