Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak se ovládá Fluxbox?  (Přečteno 2583 krát)

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Jak se ovládá Fluxbox?
« kdy: 11 Prosince 2007, 16:28:10 »
Ehm, raději jsem to dal mezi rady pro naprosté začátečníky..

Prosím, poraďte mi někdo, jak ovládat fluxbox - normálně jsem si ho v synapticu nainstaloval, normálně mi jde spustit, ale nevím, jak ho ovládat - mám tam jen lištu, na ní hodiny a dvě šipky; šipky nic nedělaj, hodiny se daj akorát trochu nastavit.. když klikám všemi tlačítky (i středním) na plochu i na lištu dostanu se akorát na nabídky ohledně polohy lišty, nic takového, jako otevřít konzoli nebo dokonce prohlížet disk a spouštět programy...

Jak tedy na to ???

PS: sorry za to, že jsem lama..
« Poslední změna: 12 Prosince 2007, 01:16:34 od Anna Taliánová »
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

madhamster

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Jak se ovládá fluxbox??
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2007, 17:15:40 »
Ehm, raději jsem to dal mezi rady pro naprosté začátečníky..

Prosím, poraďte mi někdo, jak ovládat fluxbox - normálně jsem si ho v synapticu nainstaloval, normálně mi jde spustit, ale nevím, jak ho ovládat - mám tam jen lištu, na ní hodiny a dvě šipky; šipky nic nedělaj, hodiny se daj akorát trochu nastavit.. když klikám všemi tlačítky (i středním) na plochu i na lištu dostanu se akorát na nabídky ohledně polohy lišty, nic takového, jako otevřít konzoli nebo dokonce prohlížet disk a spouštět programy...

Jak tedy na to ???

PS: sorry za to, že jsem lama..

Len v rychlosti: na to, aby si mohol ovládať fluxbox, musíš sa pohrať s nastavením troch základných vecí: fluxmenu, fluxconf a fluxkeys...

1. FLUXMENU - textový editor menu, ktoré sa objaví, keď stlačíš pravé tlačítko
2. FLUXCONF - základná konfigurácia fluxboxu, vrátane zmeny prostredia
3. FLUXKEYS - definovanie klávesových skratiek

Tieto tri veci môžeš editovať aj vo svojom wm, čiže Xkach, Fluxbox používa všetky programy, ktoré už máš nainštalované. V termináli napíš fluxmenu, daj enter a ukáže sa ti základné nastavenie tvojho menu. Sú tam 4 panely:

1. Type: typ spúšťača, keď podžíš kurzor nad tým, tak tam budeš mať možnosti, čo tam môžeš dať. Ja tam mám ako jeden z typov config, čo je konfigurácia fluxboxu, to isté ako keď napíšeš fluxconf. Keď ako Type použiješ exec, to je spúšťač, ďalšie z možností sú napr. restart alebo exit.
2. Title: názov tvojho typu, napr pre nejaký exec môžeš dať názov terminál
3. Command/Comment: príkaz na spustenie povedzme pre terminál bude napr. príkaz xfce4-terminal
4. Icon Path: cesta k ikonke, ktorá sa má pri tom zobraziť

Jednoducho si zatiať do fluxmenu daj spúšťač pre terminál, prepni sa do doň a hraj sa...všetko vo fluxboxe sa nastavuje cez texťáky.

Príklad:

Type           Title             Command/Comment          Icon Path
exec        Terminál             xfce4-terminal               /usr/share/icons/...

snáď ti to pomôže pre začiatok...a navyše, keď pohľadáš cez google, tak na nete je malý návod howto, tuším na linuxos.sk

U mňa vyzerá fluxmenu takto:  Prezrieť
« Poslední změna: 11 Prosince 2007, 17:22:11 od madhamster »

sekyt

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Mandrake (od 2003) → Kubuntu 08.04 → Xubuntu 12.04 → 14.04 → 16.04

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: Jak se ovládá fluxbox??
« Odpověď #3 kdy: 11 Prosince 2007, 23:30:58 »
tak ste ma navnadili, že som nainštaloval fluxbox a skúsil ho. opomeniem, že mi to úplne rozhodilo gnome a musel som obnovovať zo zálohy, lebo s tým som mohol rátať. avšak nie je mi jasné, že prečo, keď upravím fluxbox menu, tak jednotlivé príkazy nereagujú. a to ma úplne rozlaďuje. napríklad mám:
Kód: [Vybrat]
[begin] (MyFlux) {} <>
    [submenu] (Systém) {} <>
        [exec] (Firefox) {firefox} <>
        [exec] (Xfce4 terminál) {/usr/bin/xfce4-terminal}
        [exec] (Nautilus) {nautilus} <>
        [exec] (Terminál) {xfce4-terminal} <>
    [end]
    [include] (/etc/X11/fluxbox/fluxbox-menu) {} <>
    [exit] () {} <>
    [exec] () {} <>
[end]
ale keď dám ktorýkoľvek z terminálov - nič sa nestane aj napriek tomu, že xfce4-terminal mám nainštalovaný a v gnome to ide v poriadku. kde môže byť chyba prosím? ďakujem.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Re: Jak se ovládá Fluxbox?
« Odpověď #4 kdy: 12 Prosince 2007, 11:32:16 »
Hmm, tak se mi zdá, že vzhledem k jednoduchosti prostředí fluxbox je jeho konfigurace až příliš složitá..  Ale stejně díky  :)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

madhamster

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 13
Re: Jak se ovládá Fluxbox?
« Odpověď #5 kdy: 12 Prosince 2007, 11:42:03 »
dumi: mne flux nerozhodil nic, mam Xka :-) Fakt netuším, prečo ti to nejde, pretože podľa toho zdrojáku to vyzerá, že je menu v poriadku...netuším...možno je to kravina, ale skús to spúšťať pomocou sudo ;)

Firzen: Flux je pre začiatočníka komplikovaný, ale odvďčí sa ti maximálnou nastavenosťou a rychlosťou, pretože flux je svižný, ako Xka nikdy nebudú :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.