Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Změna ubuntu na jiné distro  (Přečteno 4316 krát)

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Změna ubuntu na jiné distro
« kdy: 20 Června 2018, 18:33:33 »
Četl jsem, že pro zkoušení distribucí stačí nainstalovat holé ubuntu a pak přes příkazy modulovat ma jiné odnože a zkoušet nejlepší.
Ne, že bych i chtěl přidělávat práci, ale na Eee mi jde pouze Xubuntu a na PC zas pouze Lubuntu.
Nikde ale není napsáno, že to nemůže být ještě lepší.
Že to může být i horší jsem již pocítil.
Počítače mě zlobili docela hodně.
Po pravdě té vazbě plynule fungující distribuci na konkrétní hardware vůbec nerozumím.
Byl by někdo ochoten a popsal krok za krokem ty změny grafického prostředí přes příkazový řádek?
Vrací se tím cestováním v čase, nebo další instalací grafického prostředí?
Když udělám z ubuntu kubuntu, pokračuji dál třeba na edubuntu, nebo se musím vrátit na ubuntu?
Eee je ok, jediné co mi schází jsou fonty Times New Roman v LibreOffice.
PC se občas uvaří a vypne.
Děkuji za ochotu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #1 kdy: 20 Června 2018, 19:11:12 »
Prostředí si můžeš doinstalovat jaké chceš (a kolik chceš paralelně). A pak mezi nimi přepínat (odhlásíš se a pak na přihl. obrazovce vybereš do jakého prostředí se přihlásíš). Takže žádný "návrat" se nekoná, při instalaci dalšího pokračuješ dál.
Příklady různých prostředí pro U18.04 máš zde:
https://linuxconfig.org/8-best-ubuntu-desktop-environments-18-04-bionic-beaver-linux
Přesné postupy (příkazy) jak tato prostředí doinstalovat nalezneš v odkazech tamtéž.
Např. postup instalace Mate je zde:
https://linuxconfig.org/how-to-install-mate-desktop-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
Instalace Unity:
https://linuxconfig.org/how-to-install-unity-desktop-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
Instalace Xubuntu:
https://linuxconfig.org/how-to-install-xubuntu-desktop-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
atd.......
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nicméně záležitosti týkající se grafiky/driverů atd. jsou součástí kernelu který se samozřejmě doinstalováním jiného prostředí nemění. Ale nic ti nebrání nainstalovat a používat kernel jiný. Kernelů můžeš mít opět nainstalovaných kolik chceš současně a přepínat mezi nimi při bootu systému (grub > advanced options > vybrat požadovaný kernel).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Různá distra mají v základu různé kernely. A v kernelech jsou drivery. To vysvětluje proč ti různá distra fungují na konkrétním HW rozdílně.
------------------------------------------------------------
Z výše uvedeného vyplývá, že "základní ubuntu" + nějaké doinstalované prostředí (třeba kubuntu desktop) není úplně totéž jako přímá instalace distra s tímto prostředím (kubuntu). Zpravidla se to lišívá právě kernelem.
« Poslední změna: 20 Června 2018, 19:35:34 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #2 kdy: 21 Června 2018, 11:49:56 »
Je možno usuzovat, že mi lubuntu na Eee nezobrazovalo kurzor po probuzeni ze spanku pro nezcela vyhovující kernel a drivery a cesta k úspěchu by byla doladit kernel a ne zkoušet jiná distra?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #3 kdy: 21 Června 2018, 12:15:59 »
Je to možné.
Instalaci kernelů ti usnadní aplikace UKUU
http://www.teejeetech.in/p/ukuu-kernel-upgrade-utility.html

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #4 kdy: 21 Června 2018, 13:06:14 »
Kernely jsou v nějakých “packs“ nebo dle kategorií(graphic,sound, network), nebo dle značek? Děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #5 kdy: 21 Června 2018, 19:25:52 »
Kernely jsou balíky .deb jako každé jiné. A spadají do kategorie (překvapivě) kernely. Určitá verze kernelu se vždy skládá ze sady čtyř balíků. V novějších verzích ubuntu jich bývá šest:

linux-image-<verze>-generic
linux-image-extra-<verze>-generic
linux-headers-<verze>
linux-headers-<verze>-generic

a nově (bionic):
linux-modules-<verze>-generic
linux-modules-extra-<verze>-generic
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud budeš instalovat pomocí ukuu, toto tě nemusí zajímat - zkrátka vybereš verzi a dáš "nainstalovat". Zbytek proběhne automaticky....
----------------------------------------------
Jak vidíš na druhém obrázku, mám nainstalované tři kernely:
4.4.0-128
4.4.0-104
3.13.0-137
trojkovou verzi mám uzamčenou aby se neaktualizovala.
----------------------------------------------
Na třetím obrázku vidíš uspořádání položek v Grub menu. Tyto položky (jednotlivé kernely) je pak možno vybrat na bootovací obrazovce (grub - Advanced options - první obrázek) a určit tak se kterým kernelem bude systém bootovat. Položky si můžeš libovolně přeuspořádat. Obrázek pochází z aplikace "Grub customizer" (doinstaluj si).

« Poslední změna: 21 Června 2018, 20:01:56 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #6 kdy: 21 Června 2018, 22:56:45 »
Ok, takže to, že se mi čas od času uvaří stolní PC může být nesprávným Kernelem, který nespravuje chování procesoru tak aby neletel do špiček?
Jak ale trefit vyhovující Kernel?
Totiž jsem teď přešel z filozofie “zkoušej distra“ na “zkoušej  kernely“ přičemž dříve než se do toho bezhlavě pustím zvažuji jak volit kernel prozíravě?
Je možné, že i Ty fonty mi nechce nainstalovat pro nezcela vyhovující kernel?

Děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #7 kdy: 21 Června 2018, 23:50:49 »
Ok, takže to, že se mi čas od času uvaří stolní PC může být nesprávným Kernelem, který nespravuje chování procesoru tak aby neletel do špiček?
Jak ale trefit vyhovující Kernel?
Totiž jsem teď přešel z filozofie “zkoušej distra“ na “zkoušej  kernely“ přičemž dříve než se do toho bezhlavě pustím zvažuji jak volit kernel prozíravě?
Je možné, že i Ty fonty mi nechce nainstalovat pro nezcela vyhovující kernel?

Děkuji

Jak "trefit" vyhovující kernel?  Jiná odpověď než "vyzkoušet" neexistuje. Prostě googlit na fórech zkušenosti jiných nebo to zkrátka zkoušet "na blind".
-------------------
Fonty jsou zcela jiná kapitola - není důvod k tomu aby nešly nainstalovat do čehokoli, s kernelem to nemá nic.....
("instalace" spočívá v nakopírování určitých souborů do určitých umístění. V krajním případě to lze provést ručně "systému navzdory" - laicky řečeno..)
« Poslední změna: 22 Června 2018, 03:14:09 od juwa2 »

vivalin

Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #8 kdy: 22 Června 2018, 11:34:06 »
juwa2 : dotaz

Nejraději mam kernel 4.6.4
 Ubuntu MATE 18.04 - 4.15..  ,když ponížim kernel na 4.6.4(ub. mate 18.04) udělam boot do 4.6.4 , mam nefunkční klávesnici.(vyzkoušeno i s jinou).
Prosím o radu jak se to dá vyřešit
HP ProDesk 405 G6 mini PC - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)
ThinkPad L380  - win.11 , Fedora 36 Workstation (kernel  5.18.16-200)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #9 kdy: 22 Června 2018, 18:42:15 »
juwa2 : dotaz

Nejraději mam kernel 4.6.4
 Ubuntu MATE 18.04 - 4.15..  ,když ponížim kernel na 4.6.4(ub. mate 18.04) udělam boot do 4.6.4 , mam nefunkční klávesnici.(vyzkoušeno i s jinou).
Prosím o radu jak se to dá vyřešit

Jiným kernelem = zkoušet, zkoušet, zkoušet....
Nebo někde sehnat a doinstalovat potřebný driver. (Uvědom si, kolik na světě existuje kombinací různého HW. Není v lidských silách do kernelu zabudovat všechny).  Existují ale případy, kdy se funkčnost (veškerého) HW nepodaří ani přes veškeré úsilí zajistit.
« Poslední změna: 22 Června 2018, 20:23:45 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #10 kdy: 24 Června 2018, 14:12:26 »
dotaz hlavně pro juwa2:

Po více než půlročném trápení se s linuxem jsem v diskusi našel zmínku o tom, že někdo na starý hardware použil ubuntu 12 LTS a šlo to perfektně. Řekl jsem si, že horší už to nebude, a zkusil. Je to báječné! Již třetí den testuju jak na booku Eee, tak na stolním X2 a vše je ok. Fonty se nainstalovali, vše funguje. Je to Ubuntu 12.4.05 LTS a jádro 3.13.0 - 117 - generic.
Chci se zeptat, jelikož jsem stejně v diskusi narazil na názory o tom, že nepodporované, či staré distro používá jenom *****, v čem tkví úspěch a jak ho udržet? Kdybych zvolil upgrade v aktualizacích, udrželo by se jádro 3.13.0 - 117 a vše by šlo jak má, nebo to není jádrem? Mám fakt radost, že mi počítače konečně začali sloužit a nikoli mě děsit.

Děkuji
« Poslední změna: 24 Června 2018, 14:32:20 od bob.saint-clare »

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #11 kdy: 24 Června 2018, 15:19:08 »
Jelikož je 12.04 dávno nepodporované, žádné aktualizace do něho už nedostaneš/neobdržíš. Repozitáře jsou odstavené.
Jediné co můžeš udělat je změnit zdroje SW na repozitáře ubuntu.old
Pak sice taky nebudeš dostávat žádné aktualizace, ale bude aspoň fungovat apt (Synaptic a Centrum SW). Tj. bude možné instalovat SW který je v tom starém repozitáři. Nebudeš tak odkázaný pouze na instalaci z ručně stažených balíků .deb
Kód: [Vybrat]
sudo sed -i -e 's/cz.archive.ubuntu.com\|security.ubuntu.com/old-releases.ubuntu.com/g' /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Co se jádra týče, zůstaň klidně na tom kde ti vše funguje. Můžeš ale zkusit i jiné, návrat na to původní je přeci snadný.
A jediné upgrade co by ti to mohlo nabídnout je na vyšší verzi Ubuntu a to přece nechceš, to už máš vyzkoušené že ti nechodí...

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #12 kdy: 24 Června 2018, 15:37:23 »
Čili patrně jediná cesta je používat to takhle a šetřit na novější HW?

Z těch dister co jsem vyzkoušel tak Ubuntu 16LTS šlapalo perfektně, akorát procesor lítal do teplotních špiček a na booku byla plocha posunuta doleva, nezvládal 1024x600.

Je cesta dát do ubuntu 16LTS kernel 3. ?

Děkuji
« Poslední změna: 24 Června 2018, 17:23:18 od bob.saint-clare »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #13 kdy: 26 Června 2018, 20:25:48 »
Že se vaří PC: Vyčištění a přepastování proběhlo? TLP jsi zkoušel? - mohlo by pomoci i ve stolňáku v EEE určitě:
https://www.linux-mint-czech.cz/2015/09/tlp-pokrocila-sprava-napajeni-pro-notebooky-v-linux-mintu/
« Poslední změna: 26 Června 2018, 20:27:46 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #14 kdy: 26 Června 2018, 21:22:24 »
Čili patrně jediná cesta je používat to takhle a šetřit na novější HW?

Z těch dister co jsem vyzkoušel tak Ubuntu 16LTS šlapalo perfektně, akorát procesor lítal do teplotních špiček a na booku byla plocha posunuta doleva, nezvládal 1024x600.

Je cesta dát do ubuntu 16LTS kernel 3. ?

Děkuji

Nevím, to jsem nezkoušel. Trojkový kernel běžně provozuji na 14.04.  Zkrátka - vyzkoušej to.
-------------------------------------------------------------------------
Proč bys hned musel měnit HW? Zkrátka používej to co máš a přizpůsob tomu OS/kernel.
------------------------------------------------------------------------
Ještě bych chtěl upozornit:  V novějších kernelech (počínaje 01/2018) jsou přítomny záplaty na hrozby Meltdown & Spectre. Toto může na starším HW dělat "peklo".
Řešením je použít starší kernel nebo v  parametru jádra novějšího použít flag  "nopti"
Ke kontrole jak na tom systém v tomto směru je poslouží utilita https://github.com/speed47/spectre-meltdown-checker
« Poslední změna: 26 Června 2018, 21:40:15 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #15 kdy: 27 Června 2018, 07:39:50 »
Včera jsem na Eee doinstaloval vedle fungujícího Ubuntu 12 Linux Mint, výsledkem je, že Mint jede a je v Grubu jako primární a Ubuntu nenaběhne, vypíše, že je špatně graficky nastaven. Je nějaká rychlejší cesta nápravy než reinstalace?
Děkuji

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #16 kdy: 28 Června 2018, 14:12:15 »
Ventero: Samozřejmě, čité jsou oba, pasta taky nová. On sa ten stolní nevařil z logických příčin. Video jej sice zatížilo, ale nezřídka prostě vyletěl na 120°C ačkoli jsem buď prohlížel mail, nebo nedělal vůbec nic. Na systému Ubuntu 12 LTS s kernelem 3 se to ale nedělo.

juwa2: Takže tohle jsou ty věci, kůli kterým nové systémy potřebují "nové" železo, jak píše admin?

Když takhle i díky Vám zjišťuji, že je patrně důležitější vychytat vhodný kernel a omezit nevhodné aplikace pro daný hardware, chci se zeptat, zdali má vůbec opodstatnění zkoušet různá distra z praktických důvodů?

Ku příkladu já používám: 1. Prohlížeč(Firefox, Chromium), 2. Pdf reader(Okular), 3. Libreoffice, 4.Rawtherapee 5.Adresář disku
Těch 5 věcí si dám na každém distru buď na plochu, nebo do launcheru.

Prostředí: Gnome, KDE, Xfce se projevuje akorat hledaním těchto a jiných programů v jakémsi stromu, ne?

Vidím to správně?

P.S.: Včera jsem Ubuntu 12LTS na stolním PC upgradoval na 14LTS a objevilo se hlášení "systém zaznamenal závažnou vnitřní chybu" je možné vypátrat oč jde a nějakým vypnutím, či zapnutím nějaké aplikace ji vyloučit? Ubuntu 12 žádnou vážnou vnitřní chybu nehlásil, byl stabilní, akorát nedovoloval nainstalovat novější verze programů než kolem roku 2010, což bylo trochu nepohodlné. Je to vázáno na kernel, nebo se to dá odblokovat a nainstalovat i na staré distro novější software?

Děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #17 kdy: 28 Června 2018, 14:36:29 »
Platí pravidlo zásadně neupgradovat (nepovyšovat), ale vždy dělat čistou instalaci vyšší verze. Oddíl /home můžeš zachovat, tím se vše zjednoduší. Upgrade se málokdy povede, většinou to přinese problémy. Osobně se mu vyhýbám...
---------------------------------------
Instalace novějších verzí programů není vázána na kernel, ale na přítomnost různých komponent (např. knihoven), resp. jejich verzí v systému. Pokud si přidáš příslušný PPA který obsahuje novější verzi SW pro tvoje distro nebo seženeš balík .deb, je instalace možná. Ale pro 12.04 už toho moc neseženeš i když existují PPA které se na "backport" zaměřují.
Můžeš se pokusit nainstalovat verzi pro vyšší distro (pomocí gdebi), někdy to vyjde, ale většinou to skončí na nesplnitelných závislostech.
Dalším řešením je stáhnout si zdroják a balík .deb si zkompilovat sám. To už však tak snadné není.

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #18 kdy: 28 Června 2018, 15:48:57 »
Ty závazné systémové chyby mi hlásilo i v distrách instalovaných primo z boot flash. Myslím, že je tam něco co v 12ce není a nekamaradi se s mým hardwarem.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #19 kdy: 28 Června 2018, 16:54:40 »
Ty závazné systémové chyby mi hlásilo i v distrách instalovaných primo z boot flash. Myslím, že je tam něco co v 12ce není a nekamaradi se s mým hardwarem.

I to je docela možné.....

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #20 kdy: 29 Června 2018, 07:14:32 »
Strategický plán, který mě napadá je:
Nainstalovat na oba stroje Ubuntu 12 LTS s kernelem 3, ten uzamknout aby se neaktualizoval.
Doinstalovat distro, které umožňuje instalaci aktuálního softwaru, třeba 14LTS a používat jej do krachu, pak pokud bude potřeba něco dělat bootovat tu záložní 12 LTS a řešit další distro.
Chci se zeptat, jak najít adresář starších dister? Rád bych si ztáhl Ubuntu Mate 14 LTS, avšak všude mě přesměruje na aktuální verzi, která na mém HW není stabilní.

Děkuji

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #21 kdy: 29 Června 2018, 08:00:42 »
Chci se zeptat, jak najít adresář starších dister? Rád bych si ztáhl Ubuntu Mate 14 LTS, avšak všude mě přesměruje na aktuální verzi, která na mém HW není stabilní.
Děkuji

Ubuntu Mate 14.04 LTS oficiálně nevyšlo, první oficiální verze je 16.04. Proto ho na stránkách MATE nenajdeš.
Verzi 14.04.2 (mimochodem velice zdařilou) stáhneš třeba zde:
https://ftp.yzu.edu.tw/Linux/ubuntu-cdimage/ubuntu-mate/14.04/
Případně pomocí torrentu: http://www.pcds.fi/downloads/iso/ubuntu/ubuntumate/1404LTS/ubuntumate.1404.html
« Poslední změna: 29 Června 2018, 09:45:11 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #22 kdy: 29 Června 2018, 09:56:01 »
Na jednom odkazu data vůbec nejsou, druhy během stahování padá. Torrenty nezkousim.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #23 kdy: 29 Června 2018, 10:18:27 »
Na jednom odkazu data vůbec nejsou, druhy během stahování padá. Torrenty nezkousim.

První odkaz byl mrtvý - smazal jsem ho.
Druhý odkaz funguje normálně - zkoušel jsem ho.
Torrent rovněž (už z principu věci).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doufám, že nepožaduješ aby ti to někdo milostivě stáhl nebo co vlastně chceš?.... :-\
« Poslední změna: 29 Června 2018, 10:24:34 od juwa2 »

bob.saint-clare

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 127
Re:Změna ubuntu na jiné distro
« Odpověď #24 kdy: 30 Června 2018, 23:16:33 »
Ten odkaz cyklicky padá, považuji to tedy za nefunkční.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.