Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nvidia drivery na Ubuntu - mé zkušenosti  (Přečteno 4981 krát)

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
nvidia drivery na Ubuntu - mé zkušenosti
« kdy: 10 Února 2008, 21:07:30 »
Protože jsem se do podobné situace dostal už podruhé a poprvé jsem jako méně experienced user vše nakonec řešil reinstallem - chtěl bych tu zvěřejnit svůj dnes vykoumaný postup, abych ušetřil mnohým práci. nejdřív nastínění scénáře:

- dejme tomu že máte ubuntu 7.10, nvidia gfx kartu a správně nainstalené restricted drivery, napadne vás (nějakým podivným puzením) že by jste si chtěli zkusit nainstalovat nějaké jiné drivery - například ty proprietární ze stránek nvidie (starší či novější) - zkusíte to (tím jejich "natvrdo" installerem) a zjistíte že vás ubuntu po restartu přepíná do podivného low-resolution formátu, protože si neví rady s ovladači - pokusy s přeinstalováním nvidia-glx, restricted-manager atd nic neřeší, nevíte co s tím... zkuste toto:

- odinstalujte balíky nvidia-glx, nvidia-glx-new, nvidia-glx-legacy pokud je máte nainstalené
- nevím zda je to nutné, já jsem ale udělal i toto: v adresáři /lib/linux-restricted-modules jsem smazal soubor, který se jmenoval nějak podobně jako ".new-installed-nvidia-něco" + v adresáři pro vámi provozovanou verzi jádra jsem smazal všechny adresáře související s nvidií
- v /usr/lib jsem smazal všechny soubory s předponou libnvidia_cfg., libgl.so, libglcore., libnvidia-tls. a v adresáři /usr/lib/tls je také dvojice souborů libnvidia-něconěco --- smazat
- stáhnul jsem si ze stránek nvidie nejnovější verzi driverů (dejte pozor aby byly pro linux, pro vaši architekturu a vaši gfx kartu), nezapomněl jsem tomu souboru přiřadit spouštěcí atribut (chmod +x installer_driverů)
- vyhodil jsem Xka pomocí sudo /etc/init.d/gdm stop
- enter + přihlásil jsem se pod svým loginem
- spustil jsem installer drajvrů - na všechno jsem odpověděl OK, jen na konci pozor, ptá se to zda chcete změnit xorg.conf, určitě odpovězte ano
- sudo reboot

Tak s největší pravděpodobností by to mělo chodit... Možná to někomu pomůže, já nad tím dneska dumal 2 hodiny - kdyby měl někdo problémy i po instalaci nových drajvrů, ať se zkusí podívat do /var/log/nvidia-installer.log (tak nějak) - je to dlouhý log ale zhruba ve dvou třetinách má hlášení o tom zda při instalaci odinstalovával předchozí drajvry a zda se mu to podařilo - právě tam jsem zjistil jaké soubory je třeba vyházet z /usr/lib - ty co jsem napsal já by měly být všechny, ale náhoda je blbec
« Poslední změna: 11 Února 2008, 18:58:58 od Anna Taliánová »
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #1 kdy: 10 Února 2008, 21:14:00 »
+ ještě 1 záležitost --- poté co jsem upgradoval kompa a nainstaloval nesvobodné ovladače nvidie, začal mi počítač občas dělat to, že jednou cca za 2 hodiny (v jakékoliv situaci) úplně zamrznul a musel jsem ho restartovat čudlíkem, řešilo se to po fórech všude možně a nakonec je to tak jak na to přišla jedna dívčina tady: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=15400.0 --- musí se po startu zakázat spouštění démona, který kontroluje update svobodných ovladačů pro nvidii (restricted-manager) - pak problém přestane --- sice to s tímto fórem úplně nesouvisí, ale je možné, že pokud máte problémy s nvidií a hledáte pomoc, tohle se vám třeba bude hodit
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

henrichg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #2 kdy: 11 Února 2008, 09:20:16 »
No tento postup je hoodne zlozity. Ja to riesim uplne jednoducho. Instalaciou a spustenim envy: http://albertomilone.com/nvidia_scripts1.html. Nikdy som s s envy problemy nemal, vsetko spravi za mna, a ked sa pyta na prepisanie xorg.conf, dam Nie a vsetko slape. Momentalne envy instaluje najnovsi nvidia ovladac.
Ubuntu 11.04 + Gnome Shell z Gnome 3 PPA ;-)

Pavlinaxx

  • Host
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #3 kdy: 11 Února 2008, 09:44:31 »
Kráááásnéééé .... ja to řešila daleko brutálněji a nebo elegantněji? Ba ne - byla jsem brutus. Po podobném laborování s ovladači nVidie a totálním rozhození grafiky nezbylo nic jiného než na ext HDD zazálohovat veškeré potřebné dokumenty a pod., nu a pak jsem popadla instalační CD a hurá zpět na stromy. Vše jsem hezky přeinstalovala a do čisté instalace opět zkopčila co jsem potřebovala. Jinak mělo to ještě jeden vedlejší, ale dosti podstatný, efekt - konečně jsem vysvinila kompík :-D

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #4 kdy: 11 Února 2008, 09:54:56 »
Kráááásnéééé .... ja to řešila daleko brutálněji a nebo elegantněji? Ba ne - byla jsem brutus. Po podobném laborování s ovladači nVidie a totálním rozhození grafiky nezbylo nic jiného než na ext HDD zazálohovat veškeré potřebné dokumenty a pod., nu a pak jsem popadla instalační CD a hurá zpět na stromy. Vše jsem hezky přeinstalovala a do čisté instalace opět zkopčila co jsem potřebovala. Jinak mělo to ještě jeden vedlejší, ale dosti podstatný, efekt - konečně jsem vysvinila kompík :-D

no přesně tak jako ty jsem to řešil poprvé :)
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #5 kdy: 11 Února 2008, 09:58:41 »
No tento postup je hoodne zlozity. Ja to riesim uplne jednoducho. Instalaciou a spustenim envy: http://albertomilone.com/nvidia_scripts1.html. Nikdy som s s envy problemy nemal, vsetko spravi za mna, a ked sa pyta na prepisanie xorg.conf, dam Nie a vsetko slape. Momentalne envy instaluje najnovsi nvidia ovladac.

envy je slušná věc, ale slyšel jsem na to kritiku, že to zbytečně nainstaluje compiz i lidem co jej nechtějí --- ale je to určitě taky řešení :)
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

qUAKER

  • Host
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #6 kdy: 11 Února 2008, 09:59:59 »
ad to mazání souborů libnvidia atd. -

tohle NENÍ potřeba! Stačí odinstalovat nvidia-glx(new,legacy) a pak přeinstalovat balíky libgl1-mesa-glx a libgl1-mesa-dri

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #7 kdy: 11 Února 2008, 10:04:38 »
ad to mazání souborů libnvidia atd. -

tohle NENÍ potřeba! Stačí odinstalovat nvidia-glx(new,legacy) a pak přeinstalovat balíky libgl1-mesa-glx a libgl1-mesa-dri

díky - tím líp že to tady dáme nějak společně dohromady :) ty soubory jsem mazal proto, že mi pak po reinstallu nvidiáckých ovladačů nvidia-installer.log hlásil že ty soubory našel a nebude je odinstalovávat z předchozí instalace - a pak to nešlo
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

henrichg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #8 kdy: 11 Února 2008, 10:44:34 »
envy je slušná věc, ale slyšel jsem na to kritiku, že to zbytečně nainstaluje compiz i lidem co jej nechtějí --- ale je to určitě taky řešení :)

Compiz to urcite neinstaluje. To co si pocul je uplna blbost. Mozes mi verit.
Ubuntu 11.04 + Gnome Shell z Gnome 3 PPA ;-)

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #9 kdy: 11 Února 2008, 10:50:03 »
Tak bacha. Envy jsem nedavno pouzil u jednoho nestastneho notebooku a oddrbalo mi to celej desktop - nezbyvalo, jen v recovery jit do xorg/conf, anebo provest novou instalaci - zvolil jsem 2. moznost, ponevac to byla cerstva instalace a ja tam jeste nic nemel udelany - pak jsem instaloval nesvobodne ovladace klasicky a zadny problem....Envy teda uz neskousim!
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Pavlinaxx

  • Host
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #10 kdy: 11 Února 2008, 11:00:53 »
Tak bacha. Envy jsem nedavno pouzil u jednoho nestastneho notebooku a oddrbalo mi to celej desktop - nezbyvalo, jen v recovery jit do xorg/conf, anebo provest novou instalaci - zvolil jsem 2. moznost, ponevac to byla cerstva instalace a ja tam jeste nic nemel udelany - pak jsem instaloval nesvobodne ovladace klasicky a zadny problem....Envy teda uz neskousim!

Já dopadla přesně stejně - proto následoval ten krok jak jsem psala výše. Ale zase .... spousta lidí tu Envy vychvaluje, tak si tak říkám, jestli chyba nebyla mezi židlí a klávesnici.

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #11 kdy: 11 Února 2008, 11:11:45 »
No pokud se to uz stalo vic lidem, tak si myslim, ze tu chybu mezi zidli muzeme vyloucit. Mam za to, ze Envy je neco na zpusob Automatixu (brutalni instalace) a to je schopno rozhasit system. Mimochodem Automatix taky hodne lidi vychvalovalo...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

henrichg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: nvidia drivery na ubuntu - mé zkušenosti
« Odpověď #12 kdy: 11 Února 2008, 12:19:28 »
O tom sa nehadam. Moze byt s envy problem, aj ked mne ziadny problem nenarobilo a to ho pouzivam odkedy mam Gutsyho. Instalujem vzdy najnovsiu verziu hned ako vyjde novy NVidia ovladac. Blbost je, ze instaluje Compiz. To fakt nerobi.
Ubuntu 11.04 + Gnome Shell z Gnome 3 PPA ;-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.