Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7 (vyřešeno  (Přečteno 6014 krát)

jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Dobrý den,
chci na ntb (Asus) nainstalovat vedle Win 7 i Ubuntu (14.04)
Podle tohoto návodu: http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1 jsem se dostal až ke kroku 4. Ten ovšem vypadá jinak a mám tam jen možnost Nahradit Win7 a potom "něco jiného".
Z jakého důvodu se mi nezobrazuje možnost, kterou potřebuji a tedy "Nainstalovat Ubuntu vedle Win7"?
A jak tam tu možnost dostat?

Předem děkuji za odpověď.
« Poslední změna: 15 Září 2014, 15:31:53 od jjirkaaa »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #1 kdy: 14 Září 2014, 18:44:20 »
Kolko mas uz na disku vytvorenych particii. Ak 4 primarne tak tam je problem.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #2 kdy: 14 Září 2014, 18:51:32 »
Netuším co to je. Je to ntb, kde je jen Win7 a je tam jen jeden HDD a ten má jen jeden oddíl "disk C".

Posílám foto, jak to vypadá

[příloha smazaná administrátorem]

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #3 kdy: 14 Září 2014, 19:15:14 »
V livecd spusti gparted alebo klikni na "nieco ine" a zobrazia sa ti particie.
Odporucam to fdisk lebo tam mas najmensiu moznost nieco pokazit.
Pripadne do terminalu
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
P.s Ak nevies co su particie tak to aj tak nic nepomoze a odporucam zavolat niekoho co vie o co ide pretoze ak by si chcel pokracovat aj po zisteni info o particiach musel by si jednu z nich odstranit a vytvorit rozsirenu co znamena ze musis vediet ktoru mozes odstranit aby vsetko dalej fungovalo.(ak taka moznost bude)
« Poslední změna: 14 Září 2014, 19:20:44 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #4 kdy: 14 Září 2014, 19:40:58 »
Třeba je tam GPT
takže ještě
Kód: [Vybrat]
sudo parted -l ale tohle je drsné
Citace
Netuším co to je....
nechci podceňovat tvoje schopnosti, ale také nechci řešit vlákno ohledně návratu k W7 protože ten zlý linux ti zničil notebook. Takže uvažuj spíš o instalaci alespoň pod dozorem někoho, kdo zná tuto problematiku.
« Poslední změna: 14 Září 2014, 19:43:12 od Cuore »

jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #5 kdy: 14 Září 2014, 21:54:51 »
Návrat k Win7 nehrozí. Ubuntu jsem instaloval celkem na cca 6 PC, vždy souběžně s Win. Používám ho jak v práci, tak i doma. Jsem obyčejný spotřebitel, neprogramuji a nepoužívám terminál. Proto jsem před cca 5 lety přešel na Ubuntu, protože je uživatelsky přívětivé. Win použiji cca 1x za měsíc proto ho tam chci zachovat.
Zkusím zítra, ntb je v práci a napíši.

p.s.:Do toho manuálního rozdělování HDD jsem se moc pouštět nechtěl. Proto jsem raději napsal.

jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #6 kdy: 15 Září 2014, 12:07:00 »
Tak na zahraničních forech jsem zjistil, že možnost nainstalovat Ubuntu vedle Win zřejmě není v nabídce instalace nabízena ve verzi 14.04.
Mohu se zeptat proč jste ji odstranili? Aby jste běžným uživatelům zjednodušili instalaci?

Možnost je jen přes „něco jiného“. Vypadá to takto (viz foto).
Prosím o info jak co udělat, abych měl disk rozdělený na 2 stejně velké oblasti. Jeden s Win, druhý s Ubuntu s možností doublebooth.

Ještě jsem se dočetl, že je možnost nainstalovat starší verzi Ubuntu, která ještě nabízí instalaci vedle Win a poté povýšit na další verzi. To mě přijde ale otrocké a zbytečné.

Předem díky.

[příloha smazaná administrátorem]

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #7 kdy: 15 Září 2014, 12:25:20 »
Ve Windows udělej důkladné vyčištění disku a defragmentaci disku. pak v Nástrojích pro disk dáš vytvořit "Volné místo" - prostě zmenšíš disk C o potřebnou velikost (pro Ubuntu stačí velikost 50-60GB). Disk C ve Windows se zmenší a zbytek bude neobsazený prostor.
Nabootuješ liveDVD s Ubuntu dáš instalovat a až se dostaneš k rozdělení disků, volné místo se ti tam zobrazí. Klikneš na volné místo a dáš vytvořit oddíl. Nastavíš cca 20GB pro systém, přípojný bod / a dáš formátovat jako ext4 a usadíš ho na začátek oddílu. V dalším kroku dáš vytvořit tzv. odkládací prostor (swap) - podle velikosti RAM (od 512 do 2GB dáš dvojnásobek, od 4 do 8GB stačí stejná velikost) a odkládací prostor dáš umístit na konec oddílu. Zbytek volného místa, co ti zůstal dáš pro home, přípojný bod /home, formátovat jako ext4. Nezapomenout po těchto úpravách, že bootloader - GRUB musíš umístit a nainstalovat na hlavní disk, tj. většinou /sda.
PS: toto vše je podrobně na Wiki!!!
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #8 kdy: 15 Září 2014, 13:09:29 »
V nástrojích pro disk ve win nemám možnost disk rozdělit.
Kde na Wiki najdu návod? Prošel jsem ji a jsou tam jen zastaralé návody, které mi nefungují.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #9 kdy: 15 Září 2014, 14:47:49 »
wiki
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1
a ještě si nám nedal ty výpisy, tak co chceš jako řešit. Zatím se jen vaří z vody a důvěřuje tvému tvrzení. Za této situace se dál nedostaneme, takže od začátku:
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l
sudo parted -l

jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #10 kdy: 15 Září 2014, 15:02:10 »
Tak přesně podle toho návodu jsem postupoval a nic. Ani to pokročilé rozdělení disku mám jinak.

Posílám screen těch příkazů.

[příloha smazaná administrátorem]

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #11 kdy: 15 Září 2014, 15:26:30 »
V nástrojích pro disk ve win nemám možnost disk rozdělit.
Kde na Wiki najdu návod? Prošel jsem ji a jsou tam jen zastaralé návody, které mi nefungují.
Google??? Hned první odkaz od Microsoftu??? U W7 jsem toto používal vždy a je to tam...
http://support.microsoft.com/kb/944248/cs
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #12 kdy: 15 Září 2014, 15:29:07 »
Tak přesně podle toho návodu jsem postupoval a nic. Ani to pokročilé rozdělení disku mám jinak.

Posílám screen těch příkazů.
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1#krok_43_-_ru%C4%8Dn%C3%AD_rozd%C4%9Blen%C3%AD_disku
A prosím tě, nepoužívej fotografování obrazovky pomocí foťáku v mobilu, ale v Ubuntu je aplikace Snímek obrazovky, tak používej tento nástroj, ju?
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #13 kdy: 15 Září 2014, 15:30:55 »
Jo, už jsem se k tomu dostal, hledal jsem to jinde než to bylo.
Rozdělil jsem HDD na WIN (půl disku) a další místo nevyužité.
Jak jsem dal Ubuntu instalici tak se mi hned nabídlo nainstalovat vedle Win 7. Čímž se problém vyřešil.

Sice nevím proč se nezobrazilo nainstalovat vedle Win7 ihned, ale jak jsem udělal půlku disku jako nevyužitou oblast, tak se to objevilo a funguje to:)

Takže díky za snahu a rady.


jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Re:Při instalaci se mi nezobrazuje možnost Nainstalovat Ubuntu vedle Win7
« Odpověď #14 kdy: 15 Září 2014, 15:31:40 »
Podle toho návodu jsem to dohromady nedal.

Každopádně již to funguje:)

Tak přesně podle toho návodu jsem postupoval a nic. Ani to pokročilé rozdělení disku mám jinak.

Posílám screen těch příkazů.
http://wiki.ubuntu.cz/Instalace/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD?redirect=1#krok_43_-_ru%C4%8Dn%C3%AD_rozd%C4%9Blen%C3%AD_disku
A prosím tě, nepoužívej fotografování obrazovky pomocí foťáku v mobilu, ale v Ubuntu je aplikace Snímek obrazovky, tak používej tento nástroj, ju?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Citace
Sice nevím proč se nezobrazilo nainstalovat vedle Win7 ihned
jak asi, když na disku nebylo volné místo pro instalaci ubuntu? To by musel být ještě jeden disk, nebo další oddíl, nebo neobsazené místo. Instalátor ti nenabídne možnost zmenšení existujícího oddílu, aby se uvolnilo místo k instalaci.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Citace
Sice nevím proč se nezobrazilo nainstalovat vedle Win7 ihned
jak asi, když na disku nebylo volné místo pro instalaci ubuntu? To by musel být ještě jeden disk, nebo další oddíl, nebo neobsazené místo. Instalátor ti nenabídne možnost zmenšení existujícího oddílu, aby se uvolnilo místo k instalaci.
Ale co si matně pamatuji, tak tato možnost tam bývala s tím, že instalátor Ubuntu provedl zmenšení disku Windows  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jjirkaaa

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 29
Přesně tak, u všech instalací co jsem prováděl Ubuntu ubral volné místo od Win a udělal si vlastní "část". Tady mi nabízel pouze nahradit Win.
Až když jsem ve Win odebral volné místo a označil ho jako "nevyužité", tak instalátor ubuntu z CD nabídl instalaci vedle WIN a využil toto místo.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Tak kdepak udělali soudruzi z Isle Of Man chybu???  :D :D :D
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.