Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Písmena s háčkem  (Přečteno 927 krát)

TheArchitect

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Písmena s háčkem
« kdy: 08 Července 2018, 18:56:47 »
Zdravíčko,

již pár měsíců se potýkám s takovým... kuriózním problémem. Totiž, od mého přechodu z Ubuntu na Kubuntu (stejně jsem potřeboval přeinstalovat systém, tak jsem chtěl vyzkoušet KDE), mi nejdou psát písmena s háčkem či čárkou. Totiž, jdou ta, která jsou přímo u čísel nad klávesnicí (totiž ě, š, č, ř…), ale ta, která vyžadují použít háček manuální již ne. Z nějakého důvodu totiž textové pole nečeká, až stisknu písmeno, které chci s háčkem či čárkou, ale napíše ho rovnou. Takže místo ň mi vznikne ˇn. Co je ale opravdu zajímavé (alespoň pro mě), je, že se tohle děje všude, kromě LibreOffice Writer a terminálu. Takže nevím, jestli jen držkuje KDE nebo ještě něco jiného. Snažil jsem se to vyřešit přes použití compose key i nainstalování fontů, ale stále nic. Není to zas taková katastrofa, dá se to vyřešit tím, že psaný text nejdříve napíšu ve Writeru (jako to třeba dělám teď), ale přeci jen mě to občas irituje.
Jak říkám, na žádné řešení jsem zatím nenarazil, i když jsem googloval co to šlo. Snad to tedy není další z řady přebytečných dotazů.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Písmena s háčkem
« Odpověď #1 kdy: 08 Července 2018, 19:18:15 »
A jak máš přepnutou klávesnici?  QWERTZ ?
Tohle dělá pokud je špatně zvoleno rozložení nebo chybně doinstalovaná čeština.

TheArchitect

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Písmena s háčkem
« Odpověď #2 kdy: 08 Července 2018, 19:53:57 »
Mám QWERTZ, jop. Možná to je tou češtinou, zdá se mi divné, že by špatné rozložení nezpůsobovalo problémy v terminálu. Díky, zkusím na to mrknout!

TheArchitect

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Písmena s háčkem
« Odpověď #3 kdy: 08 Července 2018, 20:14:06 »
Oprava, jsem blb, je to určitě rozložením klávesnice. S mrtvými klávesami má očividně KDE problém. Nějak na to mrknu.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.