Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: monitorovani teploty na disku tak, aby to disk zbytecne nebudilo  (Přečteno 1696 krát)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Rad bych si nejak monitoroval teploty disku v serveru, nasel jsem ruzne zajimave navody s moznosti vytvareni grafu pomoci PHP apod. Problem je ze bych misto systemoveho disku jeste rad monitoroval disky datove, na ty se ale tak casto nepristupuje a jsou proto uspane. A nerad bych zbytecne prilis zvysoval wake-upy pokud to jen nebude nutne.

Takze jsem hledal, jestli kvuli monitorovani napriklad SMART hodnot je potreba aby se disk roztocil. SMART by preci mel byt ulozeny v nejakem chipu a ne primo na disku nebo se mylim ?

Diky za vysvetleni K

Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: monitorovani teploty na disku tak, aby to disk zbytecne nebudilo
« Odpověď #1 kdy: 03 Května 2011, 22:44:32 »
Pokud je běžný disk ve stand-by režimu, tak z něj moc dat nedostaneš, ale to je zas velmi pravděpodobné, že přehříváním trpět nebude, neboť v klidovém stavu sám teplo nevytváří a zároveň ho víc snese. To, v jakém režimu se disk nachází ale zjistit samozřejmě jde.

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: monitorovani teploty na disku tak, aby to disk zbytecne nebudilo
« Odpověď #2 kdy: 04 Května 2011, 13:58:55 »
Sic ! Dobra pripominka. Takze staci zjistovat jestli disk zrovinka bezi a pokud ano tak zjisti teplotu nejakym standartnim nastrojem a pripadne ulozit do databaze ? Coz znamena v pravidelnych intervalech spoustet a zastavovat hddtemp ? Pokud by totiz hddtemp bezel jako sluzba tak bude budit disky nehlede na jejich stav.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: monitorovani teploty na disku tak, aby to disk zbytecne nebudilo
« Odpověď #3 kdy: 04 Května 2011, 14:52:27 »
hddtemp nebudí disky, jen nedodá data. Stav disku zjistíš pomocí
Kód: [Vybrat]
hdparm -C

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: monitorovani teploty na disku tak, aby to disk zbytecne nebudilo
« Odpověď #4 kdy: 04 Května 2011, 17:51:02 »
Aha ...  ::) ... prave ze jsem na nemecke ubuntu-wiki cetl ze kazdy pristup na SMART hodnoty - z kterych hddtemp cerpa teplotu - disk probudi. Proto se ptam.

EDIT :  hmmm tak pry je to opravene , viz tento bugreport : https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/hddtemp/+bug/160621 Jenze server jede na Debianu testing - takze to asi budu muset vyzkouset abych se dobral pravdy. Pokud by to opravdu bylo tak, ze by hddtemp uspane disky nebudil, pouze nedal teplotu neni co resit.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

GdH

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3176
    • GdH-Notes
Re: monitorovani teploty na disku tak, aby to disk zbytecne nebudilo
« Odpověď #5 kdy: 04 Května 2011, 18:45:44 »
V Ubuntu 10.10 jsem si tím jist, protože uspávám nepoužívané datové disky a současně mám puštěný hddtemp s conky, které po uspání disku jen zobrazují místo teploty N/A.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.