Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Samba v 18.4. a sdílení s WXP  (Přečteno 11400 krát)

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #25 kdy: 21 Června 2018, 11:49:20 »
Od pondělka nedělám nic jinýho, než zkouším, restaruju, odbíhám vedle, kde restaruju ty widle, padesátkrát denně, kterýžto restart trvá tři minuty. Zatímco dřív se aspoň objevovalo přihlašovací okno, teď to zas hlásí že síť GYR je nepřístupná.
Nevím, jak se vypíná firewall.
Nechci, aby Samba fungovala jako fileserver. Ta síť bez Samby normálně funguje. Chci normálně sdílet soubory, abych mohl mít zálohy na více počítačích. Tohle počítače uměly už v devadesátých letech. To chci fakt tak moc?
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #26 kdy: 21 Června 2018, 12:12:23 »
Windows - služby > firewall > vypnout
---
linux - pokud nemáš, doinstaluj "klikátko" gufw (= GUI k IPTables).
potom - spustit gufw > firewall vypnout.
--------------------------------------------------------------------------------
Nabootuj z flešky live a zjisti jak se to jeví tam (sdílení funguje/nefunguje). Třeba máš v instalaci něco pokakáno...
« Poslední změna: 21 Června 2018, 22:19:39 od juwa2 »

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #27 kdy: 21 Června 2018, 12:24:59 »
Zatímco jsem tápal, tady je skrýnšot, jak to vypadá, když se zapnou ty dva widlový kompy. Normálně na sebe vidí, jsou ve skupině GYR, která je prohladatelná. Kliknutím na ikonu se objeví všechny sdílené složky a tiskárny, přístup podle toho, jek je nastaven na každém z těch kompů.
Podmínkou je, aby byl komp s linuxem VYPLÝ.
Jakmile zapnu ten počítač s linuxem, celá skupina GYR zmizí, přestane existovat, veškeré sdílení jde do hajzlu. Nejhorší na tom je, že i po vypnutí toho linuxu to trvá hodně přes 5 minut, než se ta síť zase vzpamatuje. Nejrychlejší způsob je ty všecky kompy povypínat a zase zapnout bez toho linuxu.
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #28 kdy: 21 Června 2018, 12:29:39 »
Co router? upnp zapnuto? Zkoušels ho vůbec restartovat? Co firewaly? Už mě nebaví vyptávat se furt dokola....
----------------------------------------------------
Základní předpoklad je, aby se PC viděly. Dokud se nevidí, je další snaha o sdílení zbytečná. To už jsem psal.
Ověříš to příkazem ping na přísl. IP
https://www.noobslab.com/2012/03/configure-samba-sharing-between-ubuntu.html
« Poslední změna: 21 Června 2018, 12:35:47 od juwa2 »

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #29 kdy: 21 Června 2018, 12:31:18 »
=> Nainstaloval jsem ten nmap a po spuštění mi to vypsalo 3 stránky parametrů, nevím, který z nich použít.

Preco si nespravis file server z Windowsu? Mal by si to hotove na 4 kliknutia. Takto sa s tym budes parat este mesiac.

Ako sa otestuje priechodnost vsetkych firewallov po ceste az na Sambu vcitane toho, ci bezi sluzba SMB:
nmap 192.168.2.20 -n -p 445

Ak je vsetko ok, vypise to nieco taketo:

PORT    STATE SERVICE
445/tcp open  microsoft-ds

Ak nieje vsetko ok, moze byt "STATE = close", vtedy je problem najcastejsie s firewallom.
V pripade "STATE = open" treba hladat problem v hesle, autentizacii, uctoch, opravneniach suboroveho systemu...
Hladanie problemu v logu dost pomoze. Hodnota level moze byt od 0 (vypnute logovanie) az po 10 (najpodrobnejsie logovanie). Da sa nastavit este log level = 3, kde je vidiet aj to, ze sa nepodarilo citat adresar, alebo subor, kvoli nedostatocnym opravneniam.
Ten log by sme potrebovali vidiet ked si z toho neni mudry.
Dufam, ze taku dolezitu vec ako je vytvoreny uzivatelsky ucet s rovnakym menom a heslom ako na Windows mas v systeme Linux urobene.

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #30 kdy: 21 Června 2018, 12:36:06 »
Jo pardon malo to byt takto:
nmap 192.168.2.20 -n -P0 -p 445

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #31 kdy: 22 Června 2018, 00:41:02 »
takže nejdřív nmap
Kód: [Vybrat]
nmap 192.168.2.20 -n -P0 -p 445

Starting Nmap 7.60 ( https://nmap.org ) at 2018-06-22 00:22 CEST
Nmap scan report for 192.168.2.20
Host is up.

PORT    STATE    SERVICE
445/tcp filtered microsoft-ds

Nmap done: 1 IP address (1 host up) scanned in 2.05 seconds

A pak jsem taky zkusil to gufw
dal jsem v té úvodní kartě vše na "povolit" příchozí i odchozí
Síť GYR je i nadále nepřístupná.

Zkusím teda ještě nabootovat z flešky, ale pochybuju, že to bude fungovat, fleška neví, že workgroup = GYR, takže se asi nestane nic, siť bude asi fungovat, jako kdyby byl Linux vyplý, ale na žádný soubor se nedostanu. Ale zkusím to.
Xubuntu 18.4.

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #32 kdy: 22 Června 2018, 01:05:09 »
Ještě jsem nenabootoval z flešky, pač jsem dostal nápad. V smb.conf jsem změnil jméno skupiny na MRDAT. Po restartu všech kompů začala síť GYR normálně fungovat, jak má. Čili když se jim do toho Samba nesnaží zasahovat, síť se nerozpadne. Ale zase se na Sambu nikdo nedostane. Widlové počítače vidí dvě sítě. GYR, která funguje, a MRDAT, která odepře přístup i k pouhému přihlášení, ke kterému tudiž ani nemůže dojít.
Xubuntu 18.4.

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #33 kdy: 22 Června 2018, 01:34:15 »
Nabootováno z flešky, zjištěna ifconfigem IP, zůstala stejná jako minule.
Přemístil jsem se k widlokompu a zadal jak v konzoli, tak do exploderu IP adresa a nic to nevidí, viz skrýnšot.
Síť gyr tady na tom widlokompu funguje
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #34 kdy: 22 Června 2018, 03:16:30 »
Přejmenuj tu skupinu na WORKGROUP
Nabootuj 16.04

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #35 kdy: 22 Června 2018, 09:17:36 »
Zrestartoval jsem všechno včetně routeru a spustil zase původní 18.4. se skupinou Mrdat
V přehledu sítě Microsoft se objevily obě skupiny Gyr a Mrdat (když byl linux z instalačky, žádná skupina Workgroup neexistovala). Gyr zase v pohodě, Mrdat nešlo - zamítnuto, ani přihlašovací okno.
Ale zkusil jsem do adresního řádku zapsat 192.168.0.14\data\temp, což je ten všeobecně přístupný prostor.
Objevilo se aspoň to přihlašovací okno, viz obrázek, což je určitý pokrok, dostali jsme se aspoň do stavu, ktrý je blízko tomu, co bylo na začátku.
Ale přihlásit se, jako vždy, nejde. Okno se objevuje znovu a znovu inhned po zadání hesla, zadaného příkazem smbpasswd předtím.
Xubuntu 18.4.

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #36 kdy: 23 Června 2018, 23:05:59 »
Co zatím zafungovalo:
Kód: [Vybrat]
$ sudo apt-get purge samba
$ sudo apt-get install samba-client
Tím se smazala zparchantělá samba včetně konfigurace a nainstaloval neškodný samba-klient, který nezasahuje do řízení sitě.
V Thunaru potom stačí kliknout na Procházet síť a do adresního řádku napsat smb://gyr/
objeví se přihlašovací okno, zadá se heslo nastavené na widlokompech a sdílení funguje, jak má, i když jen jedním směrem.
Ale lepší poloviční řešení, než žádné. Až to zprovozním obousměrně, doplním to sem.
Ještě by to chtělo uvést do původního stavu ty firewally, které na to neměly žádný vliv.
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #37 kdy: 23 Června 2018, 23:13:20 »
Zrestartoval jsem všechno včetně routeru a spustil zase původní 18.4. se skupinou Mrdat
V přehledu sítě Microsoft se objevily obě skupiny Gyr a Mrdat (když byl linux z instalačky, žádná skupina Workgroup neexistovala). Gyr zase v pohodě, Mrdat nešlo - zamítnuto, ani přihlašovací okno.
Ale zkusil jsem do adresního řádku zapsat 192.168.0.14\data\temp, což je ten všeobecně přístupný prostor.
Objevilo se aspoň to přihlašovací okno, viz obrázek, což je určitý pokrok, dostali jsme se aspoň do stavu, ktrý je blízko tomu, co bylo na začátku.
Ale přihlásit se, jako vždy, nejde. Okno se objevuje znovu a znovu inhned po zadání hesla, zadaného příkazem smbpasswd předtím.

Zkoušels místo smbpasswd zadat rootovské heslo?  Já totiž ke sdílení používám pouze root heslo, žádné smbasswd nastaveno nemám...
Pokud je PC s Ubuntu zapnutý, vidím ho v Průzkumníkovi v položce "Síť" (jeho název). Když položku rozkliknu dál, vidím nasdílené složky které při pokusu o otevření chtějí heslo. Zadám jméno a heslo kterými se normálně přihlašuju do svého účtu v Ubuntu, zaškrtnu "zapamatovat pro příště". Hotovo, jsem ve složce.
Takto to funguje naprosto stejně na všech zařízeních v síti, dokonce i na smart TV můžu tímto způsobem procházet všechny nasdílené složky.  Nikdy s tím nebyly sebemenší potíže. (od WXP až po W10, od U10.04 po U18.04)....
« Poslední změna: 23 Června 2018, 23:30:51 od juwa2 »

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #38 kdy: 23 Června 2018, 23:42:18 »
Za ten týden jsem vyzkoušel úplně všechno, včetně zadávání hesla do unixu a nestavení stejného.
Problém je na 99% způsoben tím, že se opět změnila autentifikace u W10 a nová samba ji používá. Stačí znát příkaz v smb.conf, který sambě vnutí starý způsob autentifikace.
Jak tady někdo zamachroval, asi ten příkaz existuje, ale jedna věc je zamachrovat, že "mi to funguje s WXP" a druhá věc je sem ten příkaz poradit nebo dokonce zkopírovat ten funkční smb.conf.
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #39 kdy: 24 Června 2018, 00:07:36 »
Co vím já, u W10 byl akorát vypnut protokol SMB1 (lze zapnout zpátky).
Ale ty řešíš WXP.   Svůj funkční smb.conf jsem sem dal 21.6.

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #40 kdy: 24 Června 2018, 00:20:20 »
Tebe jsem nemyslel ;-)
Ale to, žes ho dal do přílohy, jsem si teda nevšiml. Ty ho máš prakticky bez úprav tak, jak je po instalaci. Fakt ti to chodí?
Xubuntu 18.4.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #41 kdy: 24 Června 2018, 00:45:36 »
Tebe jsem nemyslel ;-)
Ale to, žes ho dal do přílohy, jsem si teda nevšiml. Ty ho máš prakticky bez úprav tak, jak je po instalaci. Fakt ti to chodí?

Bez jakékoli úpravy - v životě jsem ho neměl otevřený, chodí..

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #42 kdy: 24 Června 2018, 10:35:23 »
Uz to mas tak rozladene, ze je nacase odstranit celu sambu, vymazat vsetky konfiguraky a znova ju nainstalovat. Treba sa s tym pohrat, nastavenia samby su rozlezene po roznych adresaroch v celom systeme. Machri v Microsofte by ti na zavolanie poradili preinstalovat. Velakrat som dostal tuto odpoved na hotline.

Standa99

  • Host
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #43 kdy: 24 Června 2018, 13:07:17 »
Pokud tím 'machrem' myslíš mě, tak já ti tu dám svůj konfig, abys to nesváděl na mě :) Nic extra tam nemám.

Kód: [Vybrat]
[global]
hosts allow = 192.168.1., 10.10.0.
smb ports = 445
follow symlinks = yes
wide links = yes
unix extensions = no
workgroup = WORKGROUP
dns proxy = no
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 1000
syslog = 0
panic action = /usr/share/samba/panic-action %d
server role = standalone server
passdb backend = tdbsam
obey pam restrictions = yes
unix password sync = yes
passwd program = /usr/bin/passwd %u
passwd chat = *Enter\snew\s*\spassword:* %n\n *Retype\snew\s*\spassword:* %n\n *password\supdated\s$
pam password change = yes
map to guest = bad user
usershare allow guests = yes

[samba]
path = /home/samba/
writeable = yes
browseable = yes
available = yes
read only = no
valid users = samba-user

Standa99

  • Host
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #44 kdy: 24 Června 2018, 21:42:18 »
V Ubuntu 18.04 je samba ve verzi 4.7.6 a pro XPéčka musíš přidat do konfigu:
Kód: [Vybrat]
ntlm auth = yesvideo jako důkaz:


P.S. Tohle ve verzi 4.3.11 v 16.04 být nemusí (viz. porovnání předchozího smb.conf a nynějšího ve videu). Dalo se to najít během chvilky.

roj

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 293
    • ipsace i tiskace
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #45 kdy: 25 Června 2018, 20:03:24 »
V Ubuntu 18.04 je samba ve verzi 4.7.6 a pro XPéčka musíš přidat do konfigu:
Kód: [Vybrat]
ntlm auth = yesvideo jako důkaz:


P.S. Tohle ve verzi 4.3.11 v 16.04 být nemusí (viz. porovnání předchozího smb.conf a nynějšího ve videu). Dalo se to najít během chvilky.
Škoda, že jsem to nevěděl dřív. Samba už je smazaná. Možná až zas dostanu chuť si hrát.
Xubuntu 18.4.

Standa99

  • Host
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #46 kdy: 25 Června 2018, 20:57:39 »
Tohle bylo první a hned funkční, co jsem zkusil. Možná by to šlo i z druhé strany a pomohlo by v XPéčkách povolit NTLMv2. Každopádně je vidět, že se různé verze samby liší a nepomůže se spoléhat na starší konfiguráky. Ten můj taky používám (s malými úpravami) od Ubuntu 12.04 (možná i 10.04), takže ho vždy roboticky zkopíruji a řeším problémy, až případně nastanou. A nejen tento konfigurák, ale i další (dhcp, postfix, dovecot, hostapd, network atd.).
Ale změny nedělám na funkčních serverech bez toho, aniž by to měl odzkoušené ve virtuálním systému a přes to u mě nejede vlak. Až to rozchodím ve virtuálu, tak to teprve nasadím naostro.

Standa99

  • Host
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #47 kdy: 25 Června 2018, 22:41:46 »
Tak se mi to nyní doma potvrdilo, že v XPečkách stačí nastavit "Odesílat pouze odpovědi NTLM verze 2 a odmítat odpovědi LM & NTLM". V tom případě nemusí být v smb.conf "ntlm auth = yes".

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #48 kdy: 25 Června 2018, 22:53:21 »
Tak se mi to nyní doma potvrdilo, že v XPečkách stačí nastavit "Odesílat pouze odpovědi NTLM verze 2 a odmítat odpovědi LM & NTLM". V tom případě nemusí být v smb.conf "ntlm auth = yes".

Kde se to tam nastavuje?

Standa99

  • Host
Re:Samba v 18.4. a sdílení s WXP
« Odpověď #49 kdy: 25 Června 2018, 23:10:17 »
V tom mém postu výše je odkaz a v českých to je viz. obrázek:

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.