Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Delphi-like RAD na Linuxu  (Přečteno 9200 krát)

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Delphi-like RAD na Linuxu
« kdy: 08 Května 2008, 23:00:48 »
Zdravím všechny,

jsem zvyklý z Windowsů na Delphi a chtěl bych doporučit nějaké šikovné RAD IDE pro vývoj aplikací na Linuxu podobné Delphi - nemusí to být nutně zaměřené na Pascal. Stáhnul jsem si, nainstaloval a překompiloval pro gtk2 LAZARUS což by měla být tak nějak alternativa Delphi ve freeware sektoru - nevypadá to vůbec špatně, ale zdá se mi to krapítek nestabilní - dělal jsem s tím ovšem zatím docela málo tak nevím, nemá někdo zkušenosti s Lazarem? Je to už dostatečně stabilní? Jinak jsem taky slyšel o Gambasu, přemýšlím že si to ozkouším, i když si budu muset zvyknout na novoty asi. Pokud někdo v něčem podobném dělá tak sem se zkušenostma, budu moc vděčný! :) Díky!
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

ubuntu luky

  • Host
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 09 Května 2008, 11:27:24 »
cau slysel sem ze kylix je delphi od borlandu na linux ale prej tomu tak nedavaj jako delphi a nevim jestli je zdarma..

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2008, 11:31:08 »
Co se tak pročítám, tak Lazarus by měl bejt stabilní. Co tím myslíte? Že Vám program padá při vývoji a přicházíte o data nebo něco podobně? Kylix by měl bejt i zdarma.
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 09 Května 2008, 11:42:29 »
Co se tak pročítám, tak Lazarus by měl bejt stabilní. Co tím myslíte? Že Vám program padá při vývoji a přicházíte o data nebo něco podobně? Kylix by měl bejt i zdarma.

pro příklad - do své aplikace jsem hned ze začátku přidal komponentu TrayIcon - když jsem její atribut Visible chtěl nastavit na True, celý Lazarus se zhroutil... tak jsem chtěl vědět jestli jsem měl jenom smůlu na nějakou prkotinu, nebo jestli má Lazarus podobných problémů víc...
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

honorguard

  • Host
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 09 Května 2008, 11:45:52 »
Lazarus je stabilní. Teda aspoň u mě. Je super, protože umí opužít jak QT tak GTK.. Takže použitelný vždycky...
Kylix je zdarma? Nejsem si tím totiž tak úplně jist. Vzpomínám že když jsem se cca před rokem rozhodl Kylix pořídit tak to po mě chtělo peníze...

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 09 Května 2008, 11:50:57 »
o Kylixu už jsem taky slyšel, myslím že zadarmo není a jeho vývoj už nepokračuje dál
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

ubuntu luky

  • Host
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 09 Května 2008, 11:51:52 »
Kylix Open Edition je zdarma je udajne osekana o databazi a o internet ale prej se to tam da nainstalovat formou komponent. Jde jen o to ten Kylix nekde sehnat protoze Borland uz vlastne zanik a prestal vyvijet v roce 2002. Tady sice neco je na webu ale jaky verze to nabizi jestli full za penize nebo open to nevim. http://info.borland.com/devsupport/kylix/downloads/ no takze ty linky z borlandu neexistujou takze leda odjinud. ale prej ty programy pak ukazujou na zacatku nejaky bannery nebo co ze to bylo v kylixu zdarma  :)
« Poslední změna: 09 Května 2008, 12:03:08 od ubuntu luky »

honorguard

  • Host
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 09 Května 2008, 12:08:23 »
No to bych se na to vykašlal... jaktože Borland zanikl? Resp jaktože to nevím!? Když jsem ještě loni tak hojně používal Delphi Enterprise edition... Co se tady člověk nedozví...

ubuntu luky

  • Host
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 09 Května 2008, 12:26:23 »
No to bych se na to vykašlal... jaktože Borland zanikl? Resp jaktože to nevím!? Když jsem ještě loni tak hojně používal Delphi Enterprise edition... Co se tady člověk nedozví...

Kdysi davno se Borland Delphi prejmenovalo na Inprise Delphi z cehoz jsem usoudil ze puvodni firma svoji firmu prodala. Pokud se dnes znacka Borland jeste zachovala nebo jak to je priznam se nevim ale v tyhle diskuzi to neni ani tak moc dulezity si myslim

henrichg

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 09 Května 2008, 12:53:55 »
Lazarus nie je este v stabilnej verzii, havne gtk2 baliky ma len ako betu. Ale ja v nom makam v pohode a je stale lepsi  ;)

Odporucam stiahnut a nainstalovat daily snapshot: http://www.hu.freepascal.org/lazarus/ - "Lazarus source bz2" a skompilovat. Mne to vyriesilo niektore problemy napr.  LazReport. TrayIcon som ale este nepouzil.

Ja som na Hardym nainstaloval z repozitarov fpc: baliky fpc, fpc-source a vsetky baliky fp-*. Lazarus zo snapshotu vyzaduje fpc minimalne verziu 2.2.0. Lazarus som instaloval do home adresara. Vhodne ak chces pridavat komponenty, nemusis spustat Lazarus cez sudo. Nezabudni prebuildovat Lazarus, aby mal Lcl aj IDE v gtk2.

Kylix uz Borland nevyvija, ten neodporucam. Lazarus Ti umoznuje vytvarat aplikacie pre Linux, Windows, Mac OSX. Raz nakodujes a potom skompilujes na prislusnom rozhrani. Napr. pre Windows vo VirtualBoxe  ;)
« Poslední změna: 09 Května 2008, 12:55:33 od henrichg »
Ubuntu 11.04 + Gnome Shell z Gnome 3 PPA ;-)

ubuntu luky

  • Host
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 09 Května 2008, 13:34:12 »
hmm ten Lazarus vypada fakt dobre ale zase tam tlaci pascal  :D no pro cloveka co delal v delphi je to asi dobre

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 09 Května 2008, 13:34:30 »
Tak mi to nedalo a zkusil jsem ten Lazarus.... no nechci nic říkat, ale na chuť jsem tomu nepřišel.... holt NetBeans mi připomíná více Visual.... jen škoda, že to nemá (jako Lazarus nebo Visual ten form na grafický stvoření aplikace - rozvržení tlačítek apod.)
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

qUAKER

  • Host
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 09 Května 2008, 14:05:01 »
Lazarus je skvělý, páč jsem dělal v Delphi a vše je tam stejný..a jednoduše se dá předělat aplikace třeba z GTK2 do QT :)

honorguard

  • Host
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 09 Května 2008, 14:07:38 »
Lazarus je stejnej jako starší delphi nebo když u těch novejch nastavíš rozdělení do oken... Jediný co je tam jiný jsou některý funkce jako třeba ovládání a spouštění jinejch procesů (Viď Quakere :D), ale ty se vygooglí nebo se doptáš na foru k Lazarusu...

Rawen

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 435
Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #14 kdy: 09 Května 2008, 19:55:48 »
díky všem za info, dám šanci tomu Lazarusu - líbí se mi čím dál víc, zkoušel jsem ho nainstalovat i ve VirtualBoxu ve Windows XP a opravdu jde bez problémů vzít projekt z linuxu a překompilovat pro windowsy, to je fajn :) Kylix mi mimochodem nešel ani nainstalovat...
Linux je pro borce, který se dokáží sami rozhodovat!

Martin - ViPEr*CZ*

Re: Delphi-like RAD na Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 09 Května 2008, 19:58:23 »
díky všem za info, dám šanci tomu Lazarusu - líbí se mi čím dál víc, zkoušel jsem ho nainstalovat i ve VirtualBoxu ve Windows XP a opravdu jde bez problémů vzít projekt z linuxu a překompilovat pro windowsy, to je fajn :) Kylix mi mimochodem nešel ani nainstalovat...
Tak to je fajn... kdyby to tak šlo v C++ a MFC :D
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.