Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nabíhání systému po pokynu k vypnutí  (Přečteno 1268 krát)

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
nabíhání systému po pokynu k vypnutí
« kdy: 11 Ledna 2016, 21:59:26 »
Zdravím komunitu.
V posledních měsících řeším takovou situaci: "Při odchodu od PC, když jej vypínám (nikoli hybernace - uspání) se počítač vypne, a než se datový disk stačí zastavit systém opět  nabíhá. Bez jakéhokoli povelu od klávesnice, myši či tlačítka vypnutí na skříni počítače.
Je možné, že je někde v OS chyba, která by toto mohla vyvolat? Nebo je vada na zdroji - (reklamace zdroje).

https://youtu.be/UmtSYUxcmPo (omlouvám se, pokus o funkční odkaz byl, ale nějak nevyšel.)

Díky za odpověď. I třeba: nevím.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:nabíhání systému po pokynu k vypnutí
« Odpověď #1 kdy: 12 Ledna 2016, 00:05:05 »
Skus dat do terminalu
Kód: [Vybrat]
sudo shutdown -h nowAk sa pc vypne tak ma problem len to tlacidlo na vypinanie a pravdepodobne system len restartuje. Ak ten prikaz spravy to iste bude problem hlbsie v systeme.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:nabíhání systému po pokynu k vypnutí
« Odpověď #2 kdy: 12 Ledna 2016, 07:02:11 »
Jdi do BIOSu a vypni všechny volby typu wake on lan, Je možné, že ti PC probouzí nějaký signál po síti nebo po USB.
Mě PC svého času probouzel externí USB HUB.
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:nabíhání systému po pokynu k vypnutí
« Odpověď #3 kdy: 12 Ledna 2016, 08:27:00 »
1. Tak po příkazu se PC vypnul. Potom jsem to zkusil tak, jak jsem zvyklý, přes systém (jako ve videu) a PC naběhl znova.

2.  V BIOSu jsem volbu WAKE ON LAN dal disable (byla opak ANABLE(?)).
      Ještě drobnost volba AC BACK je ANABLE - mohla by ty spouštění způsobovat i tahle volba? Můžu ji vypnout?



Díky za odpovědi. (Možná ani ten nouzově objednaný PC ZDROJ nebude potřeba.) :-)

Co já bych v tuhle chvíli asi dělal u Woken :-)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:nabíhání systému po pokynu k vypnutí
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2016, 08:41:01 »
Nevim ceho se ta volba presne tyka - takovoutu formulaci jsem v zadnem biosu nevidel nebo nevsiml si - ale nejspis situace, kdy dojde k vypadku proudu. Volba pak znamena, ze se pc automaticky zapne ( bude- li zdroj zapnuty a pc zapnute ci v pohotovostnim rezimu). Nemate- li na pc napojene merici, regulacni ci monitorovaci pristroje nezbytne vyzadujici trvaly chod, tak volbu jiste vypnete.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:nabíhání systému po pokynu k vypnutí
« Odpověď #5 kdy: 12 Ledna 2016, 09:02:20 »
U Gigabyte H87 D3H je to v UEFI BIOS pod záložkou Power Managment - o několik řádků níž jak mi Myrmica radil vypnout WAKE ON LAN.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:nabíhání systému po pokynu k vypnutí
« Odpověď #6 kdy: 12 Ledna 2016, 12:36:57 »
Tak jsem se trefil. Jinak jsem do vyhledavače zadal manual a označení desky. 3 odkaz bylo pdf ze stránek výrobce a cituji:

Citace
AC BACK
Determines the state of the system after the return of power from an AC power loss.
- Always   Off: The systém stays   off upon the return of   the AC power.   (Default)
 - Always On: The system is turned on upon the return of the AC power.
 - Memory: The system returns to its last known awake state upon the return of the AC power.

Jinak na to vypínání myslím je určitě taky konfigurák a tam by asi šel příkaz změnit dle vzoru Tibora. Já nevím kde, ale někdo to tu vědět jistě bude.
« Poslední změna: 12 Ledna 2016, 12:38:59 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Michal Novák

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:nabíhání systému po pokynu k vypnutí (vyřešeno)
« Odpověď #7 kdy: 12 Ledna 2016, 13:24:12 »
Díky za odpovědi. Teď mohu na 95% tvrdit, že viníkem byl WAKE ON LAN  v Power managment v BIOSu, jak radil Myrmica. V Alza mi potvrdili, že samovolné zapínání zdroj dělat nemůže.

V současnou chvíli považuji téma za vyřešené. Díky všem diskutujícím.

P.S. kdybyste přišli na něco, napište, ale mohu s klidem v duši říci, že jste všichni pomohli. Díky.
« Poslední změna: 12 Ledna 2016, 13:26:43 od Michal Novák »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.