Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Scrolling pomocí dvou prstů [VYŘEŠENO]  (Přečteno 6680 krát)

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Scrolling pomocí dvou prstů [VYŘEŠENO]
« kdy: 21 Července 2014, 12:40:02 »
Dobrý den,

Asi před týdnem jsem si koupil notebook (http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-z510-dark-chocolate-d506890.htm) a už od začátku řeším problém se skrolováním pomocí dvou prstů (jako např. na macu, resp. už u většiny notebooků). Progoogloval jsem už mnoho návodů, ale žádný mi zatím nepomohl (nebo to dělám špatně, co já vím). V linuxu nejsem začátečník, terminál mi není cizí, nicméně abych tento problém sám vyřešil, na to už nemám. Proto se obracím na Vás, budu moc rád za každou radu.

Všechny návody co jsem našel byly téměř na stejný způsob. Viz. http://askubuntu.com/questions/248290/enable-both-edge-scrolling-and-two-finger-scrolling-for-touchpad

... nicméně nefungovalo  :(
« Poslední změna: 04 Listopadu 2014, 20:12:03 od erik.figar »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #1 kdy: 21 Července 2014, 13:27:41 »
Nenapsal si v jekém systému? Jinak ubuntu-tweak si testoval? mám takové tušení, že pomocí něj to šlo, ale jak říkám, nenapsal sy systém. Co jde pod 12.04 nemusí fungovat na 14.04.

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #2 kdy: 21 Července 2014, 13:52:22 »
Jejda pardon, na to jsem úplně zapomněl. Ubuntu 14.04 .... Ubuntu Tweak jsem zkoušel, ale žádná možnost nastavení, která by byla s spojená s touchpadem tam není.

Rover623

Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #3 kdy: 21 Července 2014, 13:55:23 »
Je tam vůbec položka touchpad, minimálně to pod ní vede vypnutí při psaní a prohození tlačítek

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #4 kdy: 21 Července 2014, 14:03:35 »
no v Ubuntu Tweak žádnou položku touchpad nemám, a co jsem hledal na internetu tak by měla být možnost scrollování dvěma prsty přímo v nastavení systému "Myš a touchpad", jenže tam to taky nemám, mám tam jen rychlost dvojkliku a kurzoru :-/

Rover623

Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #5 kdy: 21 Července 2014, 16:06:01 »
Znovu se ptám, máš v kurzoru vůbec položku touchpad?

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #6 kdy: 21 Července 2014, 16:15:48 »
nemám

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #7 kdy: 21 Července 2014, 16:17:44 »
ja tedka z hlavy nevim, odkud to system (KDE v mem pripade berou), ze rozpoznaji, kolik prstu touchpad podporuje (na obvyklym mistech v logach vc Xorg.0.log to neni), nicmene minimalne u me KDE indikuji v touchpadim modulu, ze rozpozna vic prstu ..

pokud jsi si jisty, ze tvuj touchpad (resp. ubuntu se svym driverem + touchpad) podporuje vic prstu, tak si to nastav z kommandlajny pro synclienta (ne jako root):

Kód: [Vybrat]
> synclient -l | grep -i VertTwoFingerScroll
    VertTwoFingerScroll     = 1

Tzn nastav vyse zminenou promennou na 1 je-li 0
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #8 kdy: 21 Července 2014, 16:20:15 »
pokud máš unity tak nastavení systému > myš a touchpad a tam je sekce touchpad a tam je checkbox posuv dvěma prsty

Rover623

Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #9 kdy: 21 Července 2014, 16:22:42 »
O to šlo, systém ti detekuje touchpad jen jako myš a to je problém, naposled takhle blblo jádro v 10.04 a muselo se kompilovat novější, pokud nemáš nesvobodné ovladače, zkus novější jádro nebo počkej až bude port z 14.10

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #10 kdy: 21 Července 2014, 16:23:27 »
pokud máš unity tak nastavení systému > myš a touchpad a tam je sekce touchpad a tam je checkbox posuv dvěma prsty
Žádnou sekci touchpad tam právě nemám, koukal jsem na screeny  z různých návodů a  vím že to tam normálně je, já tam mám pouze sekci pro myš :-/

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #11 kdy: 21 Července 2014, 16:25:13 »
O to šlo, systém ti detekuje touchpad jen jako myš a to je problém, naposled takhle blblo jádro v 10.04 a muselo se kompilovat novější, pokud nemáš nesvobodné ovladače, zkus novější jádro nebo počkej až bude port z 14.10

Promiň, ale tohle už je na mě asi moc složitý, ubuntu teda bere touchpad jako myš. Jak to tedy můžu spravit?

Rover623

Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #12 kdy: 21 Července 2014, 16:27:31 »
Pokud nechceš opravovat a kompilovat jádro, tak čekáním na jiné nebo jeho upgradem

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #13 kdy: 21 Července 2014, 16:32:42 »
Takže jestli to chápu správně, pro mě jako méně zkušeného je nejlepší cesta čekat na aktualizace?

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #14 kdy: 21 Července 2014, 16:35:15 »
Takže jestli to chápu správně, pro mě jako méně zkušeného je nejlepší cesta čekat na aktualizace?
nejdriv vyzkousej, co jsem ti poradil vyse
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #15 kdy: 21 Července 2014, 16:39:18 »
Takže jestli to chápu správně, pro mě jako méně zkušeného je nejlepší cesta čekat na aktualizace?
nejdriv vyzkousej, co jsem ti poradil vyse

Něco podobného už jsem zkoušel z jiných návodů, v terminálu mi to vyhodí něco ve smyslu:
Kód: [Vybrat]
Couldn't find synaptics properties. No synaptics driver loaded?
A co jsem zkoušel na to dělat skripty a podobně podle těch návodů které jsem četl, tak nic nefungovalo

Dovi

  • Host
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #16 kdy: 09 Srpna 2014, 10:17:02 »
Mě to fungovalo na Macbook Pro okamžitě a bez problémů i při LiveUSB spuštění.
« Poslední změna: 09 Srpna 2014, 13:05:12 od Dovi »

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #17 kdy: 02 Listopadu 2014, 18:57:32 »
Udělal jsem tedy čistou instalaci 14.04. Ubuntu se stále chová jako by touchpad vůbec nezaznamenalo, ne jen že nefunguje rozpoznání více prstů, ale není to ani nikde v nabídkách apod.

Citace
Tak jsem koukal opět na to staré vlákno, abych zjistil alespoň co máš za hardware. Podle mě mnohem jednodušší bude se snažit vyřešit problém s touchpadem než s problematickým uspáváním. Pokud uspávání v 14.04 fungovalo, zkusil bych se vrátit zpět na něj a vyzkoušel opravit touchpad viz. http://sonalsantan.blogspot.cz/2014/01/xubuntu-on-lenovo-ideapd-z510.html
tedy http://askubuntu.com/questions/398568/psmouse-serio1-alps-unknown-alps-touchpad-in-a-lenovo-ideapad-flex-15/417518#417518

Koukal jsem na to, a opravdu se snažil něco udělat. Nicméně je to na mně asi až příliš složíté. Mohl bych poprosit o lehkou pomoc jak se v tom návodu lépe zorientovat? Předem děkuji

Mariocz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 148
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #18 kdy: 02 Listopadu 2014, 19:12:39 »
Já bych vyzkoušel stáhnout 14.10 a nahlídnout na LiveCD jestli to něco změní. pokud jo a nic jinýho se nerozsype tak nainstalovat.

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #19 kdy: 02 Listopadu 2014, 19:24:21 »
Já bych vyzkoušel stáhnout 14.10 a nahlídnout na LiveCD jestli to něco změní. pokud jo a nic jinýho se nerozsype tak nainstalovat.
Ubuntu 14.10 už jsem instaloval, tam vše fungovalo jak má, na druhou stranu ale nefungovalo uspávání. (což je u notebooku na cestách celkem potřeba) Bylo mi doporučeno přejít zpátky na LTS,  kde mi uspávání funguje, jelikož podle všeho bude jednodušší napravit touchpad než uspávání.
Teď sem projel návod - http://askubuntu.com/questions/398568/psmouse-serio1-alps-unknown-alps-touchpad-in-a-lenovo-ideapad-flex-15/417518#417518 .... podle kterého by vše mělo fungovat, vše proběhlo jak má, stáhnul jsem, upravil, vyhodilo mi to i ten error o kterém píše a který je prý v pořádku. Nicméně nastavení se pořád chová jako bych touchpad vůbec nevlastnil :-/ někdo nějaký nápad? (možná jsem to nainstaloval správně, jen se to nezasadí do nastavení. Není nějaký zaručený způsob jak otestovat jestli rozpoznání více prstů funguje? )

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #20 kdy: 02 Listopadu 2014, 19:53:37 »
@ Erik
Udělal si po té instalaci restart pc? Hoď sem prosím výpis z
Kód: [Vybrat]
dmesg|grep -i touchpad
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #21 kdy: 02 Listopadu 2014, 20:14:40 »
@ Erik
Udělal si po té instalaci restart pc? Hoď sem prosím výpis z
Kód: [Vybrat]
dmesg|grep -i touchpad
Ano, restart jsem provedl :) tady je výpis:
Kód: [Vybrat]
[    1.752739] input: PS/2 Elantech Touchpad as /devices/platform/i8042/serio1/input/input5

erik.figar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 23
Re:Scrolling pomocí dvou prstů
« Odpověď #22 kdy: 04 Listopadu 2014, 20:11:42 »

Odra

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 461
  • Docendo discimus.
Re:Scrolling pomocí dvou prstů [VYŘEŠENO]
« Odpověď #23 kdy: 04 Listopadu 2014, 20:20:22 »
Eriku je skvělé, že to funguje, já teď neměl vůbec čas.
Audi, vide, tace.
ddg.gg , DNSCrypt

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.