Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.  (Přečteno 1379 krát)

totak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.
« kdy: 02 Března 2018, 07:35:23 »
Zdravím, po pár letech se vracím k Linuxu,
 Měl jsem win10 na disku rozděleném C+D. Přetahal jsem věci co jsem chtěl v počítači nechat na Déčko a spustil instalaci linuxu ( Xubuntu 16) . Bohužel jsem si neuvědomil, že se mě systém nezeptal do kterého oddílu se má instalovat, pouze se zeptal jestli chci smazat Widle  nebo je zachovat a  instalovat vedle nich xubuntu.Čekal jsem dotaz na volbu disku ale rozběhlo se přímo formátování disku a istalace. Takže mám teď zformátovaný celý disk. Doporučíte mi postup, jak nejlíp zachránit data z Déčka?
Pátral jsem po možnostech řešení a našel TestDisk. Podle návodů jsem se dohrabal až k tomu, že načítá a vypisuje sektory vytvořené předchozím systémem.
Otázka : Jak z výpisu poznat co bylo diskem D abych nemusel řešit druhou půlku dsku se soubory které jsem před instalací probral a důležité přesunul ?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.
« Odpověď #1 kdy: 02 Března 2018, 12:50:07 »
Pokud budeš mít štěstí, podaří se ti obnovit celý oddíl D (data tam stále jsou, pouze je potřeba obnovit alokační tabulku).
Použij ADD http://dl2.acronis.com/s/ADD12_cs-CZ.iso (vypal na CD nebo vytvoř bootflešku (Yumi)).
---------------------------
Pokud už to nepůjde, nezbyde než ta data pracně "dolovat" testdiskem. Bohužel takto "zachráněná" data nemají adresářovou strukturu ani nejsou zachovány původní názvy souborů. Navíc, i když se jejich identifikace povede, stejně se nakonec může ukázat že jsou poškozená. Takže je to opravdu hrozná práce.  :(
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Až budeš Ubuntu instalovat příště, vyber třetí možnost (ruční rozdělení disku). Doufám, že se z tohoto případu poučíš...
« Poslední změna: 02 Března 2018, 13:00:41 od juwa2 »

totak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.
« Odpověď #2 kdy: 02 Března 2018, 20:22:42 »
Díky za tip, ten acronis rozběhnu ale po spuštění vyhledávání mi to vypíše jen nějakou chybu. Zajímavý ale je že jednoduchý photorec z termnálu původní strukturu disku načte naprosto bez problémů, takže by nemělo být všechno ztraceno. Bohužel v seznamu vyhledávaných tipů souborů photorec jsou krom 7zip samé nesmysly.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.
« Odpověď #3 kdy: 02 Března 2018, 21:04:23 »
1...po spuštění vyhledávání mi to vypíše jen nějakou chybu.
2...v seznamu vyhledávaných tipů souborů photorec jsou krom 7zip samé nesmysly.
1. "Nějaká chyba" je co? Nějaké oddíly přece musí vidět...
2. Soubory jsou přepsány následnou instalací = definitivně pryč... :(
« Poslední změna: 02 Března 2018, 21:11:17 od juwa2 »

totak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.
« Odpověď #4 kdy: 06 Března 2018, 08:36:31 »
Našel jsem, co jsem potřeboval... Teď prosím o radu, jestli volbou některého z parametrů (P L E A) u vybraného řádku přímo obnovím celou část disku, nebo musím složitě všechno překopírovat na externí disk a soubor po souboru  přejmenovávat. Řádek s hvězdičkou je zelený.

Disk /dev/sda - 500 GB / 465 GiB - CHS 60801 255 63
     Partition               Start        End    Size in sectors
 * FAT32                    0  32 33    65 101 36    1048576 [NO NAME]
 D Linux                   65 101 37 60293 173 40  967567360
 D HPFS - NTFS            127 155 29 24406 211 61  390045696
>D HPFS - NTFS          24464  50 35 58189  52 39  541792256
 D FAT16 LBA            51239  10 36 57811   1 15  105578593
 D HPFS - NTFS          58189  52 40 60801  80 15   41963520
 D Linux Swap           60293 173 41 60801  47 46    8153088

Structure: Ok.  Use Up/Down Arrow keys to select partition.
Use Left/Right Arrow keys to CHANGE partition characteristics:
*=Primary bootable  P=Primary  L=Logical  E=Extended  D=Deleted
Keys A: add partition, L: load backup, T: change type, P: list files,
     Enter: to continue
zdenek@zdenek-X550CC:~$ 7 GB / 258 GiB

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.
« Odpověď #5 kdy: 06 Března 2018, 18:10:19 »
Vždyť ti to píše co máš dělat...
Vybrat oddíl o který se ti jedná (ze kterého hodláš soubory obnovit) a pak nastavit jeho typ.
Tak to prostě udělej.  Jinak Testdisk obnovuje celé oddíly (partition tabulku) zatímco Photorec jednotlivé soubory (nutno nasypat na ext. disk a potom třídit).
Který z nich máš spuštěný ses nepochlubil...
A návodů jsou všude mraky.
https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Step_By_Step
https://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step
--------------------------------------------------------------------------
S každým dalším pokusem o obnovu se naděje na záchranu snižuje. Proto se doporučuje nejprve udělat image disku a pak pracovat (obnovovat) z ní. Tím pádem je počet pokusů prakticky neomezený...
« Poslední změna: 06 Března 2018, 20:10:43 od juwa2 »

totak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 22
Re:Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.
« Odpověď #6 kdy: 06 Března 2018, 19:50:27 »
Je to výpis testdisku. Samozřejmě že chápu co mi  to píše, ale nejsem vzdělaný  v oboru názvosloví, takže netuším, jaký je rozdíl mezi diskem Primární,Logickým a Extended. Proto se ptám. Tipuju že správá volba bude primární ale když už jsem to vlákno založil, tak se rači zeptám. Lepší být za osla než si data  nenávratně smazat. 

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Ztráta dat po instalaci a možnosti obnovení.
« Odpověď #7 kdy: 06 Března 2018, 20:18:04 »
Je to výpis testdisku. Samozřejmě že chápu co mi  to píše, ale nejsem vzdělaný  v oboru názvosloví, takže netuším, jaký je rozdíl mezi diskem Primární,Logickým a Extended. Proto se ptám. Tipuju že správá volba bude primární ale když už jsem to vlákno založil, tak se rači zeptám. Lepší být za osla než si data  nenávratně smazat.

Jakého typu ten oddíl je musíš vědět ty - protože ty jsi ty oddíly při instalaci vytvářel. A pokud to nevíš, zobrazí ti to kterýkoli partition manager. Rozdíly mezi typy oddílů najdeš na Wikipedii.
Lze jen odhadnout, že Win je s určitostí na primárním oddílu a Ubuntu pravděpodobně na logickém...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.