Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vylepšení notebooku (paměť, disk - a nejen v NB) pro mírně pokročilé  (Přečteno 2469 krát)

pst

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Genealogie: původní konfigurace byla 512KB RAM a 30GB disk, to vše pod Windows/XP. Spokojenost. Čas první změny nastal s instalací Ubuntu (Intrepid, W/XP zůstaly kvůli programům na navrhování zahrad). Uživatelka to vzala (v rámci tzv. nucené osvěty) jako přirozený vývoj, stejně jako že síť přišla o dráty, tiskárna o tlustý kabel a tak; bez protestů a problémů. Opět spokojenost. Když se maličký disk zaplnil, byla na řadě další změna.

V místním computer shopu paměť Kingstone pro Latitude 2GB a WD HDD IDE 2,5“ 320GB, vše  off-the-shelf. Pak pravděpodobně potká nepříliš pokročilé pár drobností, na které si dovolím upozornit.

Instalace nového páru pamětí není vůbec žádný problém. Zasuňte, zkontrolujte na první bootovací obrazovce, že počítač opravdu vidí 2GB a vydechněte si. Ale málo – jdeme na disk.

Udělejte update všeho možného, odstraňte zbytky (použijte Ubuntu Tweak, nechte si jen jedno jádro zpět pro jistotu). Přes USB a adaptér (např. Digitus USB to SATA/IDE Cable Set, půjčte si od kolegy nebo se složte více lidí, nebudete ho tak často potřebovat) si připojte nějaký externí disk a nahrajte si na něj komplet obsah /home (nejprve control+h kvůli skrytým souborům) a vaše jinde rozptýlené ostatní soubory. Pravděpodobně by se vám to vešlo i na velký flesh disk. To vše děláte jen tak pro jistotu - jak říkal jistý Hamlet: být připraven, toť vše.

Od adaptéru odpojte disk se zálohou a disk odvezte někam do krytu. Místo něj připojte nový, tedy 320GB. Nastává čas tzv. klonování. Můžete použít jakýkoliv nástroj, já vám navrhuji cestu pomocí clonezilla. Stáhnout, vypálit na CD. Cédéčko do NB a zapnout, nabootovat z něj, (pokud se napoprvé nepovede, sledujte monitor a na vyzvání stiskněte F12, vyberte CD). Clonezilla vám sama navrhne, co dělat, od asi třetí obrazovky vám nabídne i češtinu. Pak vyberete odkud (původní disk, poznáte jej podle velikosti) a kam (to je ten nový) a nechat stroj, ať pracuje. Máte asi hodinu čas.

Naklonovaný disk obsahuje přesně to, co bylo v NB, ale na větším diskovém prostoru – zbytek prázdný. Potřebujete tedy původní oddíly roztáhnout, aby byl naplněn účel operace. Druhá možnost je nechat klonovací program roztáhnout původní obsah disku na celý nový prostor (např. pokud budete klonovat pomocí Acronis True Image z W/XP, taky to jde a je to stejně snadné). Pak asi budete potřebovat nové oddíly naopak zmenšit.

K tomu použijete další nástroj Gparted (stáhnout, napálit na CD, nabootovat).Vybrat nový disk (ten 320GB) a přetahovat hranice oddílů tak, jak potřebujete. Snažte se napřed myslet, pak teprve sáhnout na myš. Některé operace trvají proklatě dlouho.

Pokud jste byli pozorní, všimli jste si, že NB určil velikost nového disku na 137GB. Zbytek jako by neviděl. O zpřístupnění celého prostoru se postará LBA (Logical Block Addressing), ale má to háček. Pokus o nabootování počítače z nového klonu skončil pravděpodobně po roztahování oddílů (ať je dělal kdokoliv) s chybou Error 18. Neklesejte na mysli, to spravíte snadno. Hranici 137GB totiž musíte ctít, protože před nabootováním počítač opravdu nic jiného nevidí. Proto oddíly, z nichž  budete chtít spouštět počítač, musíte umístit pod tuto mez. Máte-li disk s W/XP a Linuxem, začnete ntfs oddílem s windowsy (třeba 50GB), pak Linux ext* (na něj máte 87 giga), maličký linux swap kamkoliv chcete, protože z něj se systém nespouští. Zbývá vám 183, v nich si můžete udělat společný prostor pro oba systémy (tedy formátujte jako ntfs), nebo kastlík na filmy, cokoliv chcete.

Několikrát si z nového disku zkuste nastartovat, vypnout a pár běžných operací. Buď vám bude vše chodit tak, jako předtím, než jste začali (ale svižněji), nebo nic. Pořád máte ještě starý disk, klonování můžete opakovat, můžete se i vzdát a počítač snadno uvedete do původního stavu. Pokud jste omylem zpackali i původní disk, zase se nic nestalo, nainstalujte sytém znovu (napřed Windows, potom Ubuntu) a překopírujte /home.

A teď si teprve vydechněte.

Začal jsem vylepšením NB, nicméně i u stolních počítačů je použitelný stejný postup. Protože se u desktopů už dlouho nepoužívají proprietární paměti, je třeba dbát jen na to, aby by dodržen typ (DDR, DDR2, DDR3), což zajistí mechanická konstrukce (prostě jiný typ tam nezastrčíte). Rozšíření nad 2GB nemá prakticky smysl. Disky jsou pořád ATA jako dřív (a jako u starších NB, jen o palec větší), SATA jsou lepší, ale musí být zapojeny do odpovídajícího konektoru, nebo mít řadič do PCI (a to už se tak moc nevyplatí). Je třeba si dát pozor na kombinaci ATA/SATA a z čeho se bootuje.

pst
« Poslední změna: 13 Července 2010, 14:52:07 od pst »

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: Vylepšení notebooku (a nejen NB) pro mírně pokročilé
« Odpověď #1 kdy: 02 Července 2010, 12:39:21 »
Citace
... K tomu použijete další nástroj Gparted (stáhnout, napálit na CD, nabootovat).Vybrat nový disk (ten 320GB) a přetahovat hranice oddílů tak, jak potřebujete. Snažte se napřed myslet, pak teprve sáhnout na myš. Některé operace trvají proklatě dlouho.

Gparted umi udelat i kopie partitions, takze je mozna zbytecne pouzivat jiny nastroj. A jelikoz se jedna jen o praci na novem disku, je mozne Gparted nainstalovat a spustit z hdd v puvodnim systemu - neni potreba bootovat z CD.
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

pst

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 58
Re: Vylepšení notebooku (a nejen NB) pro mírně pokročilé
« Odpověď #2 kdy: 02 Července 2010, 14:36:57 »
Citace
... K tomu použijete další nástroj Gparted (stáhnout, napálit na CD, nabootovat).Vybrat nový disk (ten 320GB) a přetahovat hranice oddílů tak, jak potřebujete. Snažte se napřed myslet, pak teprve sáhnout na myš. Některé operace trvají proklatě dlouho.

Gparted umi udelat i kopie partitions, takze je mozna zbytecne pouzivat jiny nastroj. A jelikoz se jedna jen o praci na novem disku, je mozne Gparted nainstalovat a spustit z hdd v puvodnim systemu - neni potreba bootovat z CD.

Jasně - snažil jsem se o univerzálnost a tak jsem dopadl :-)

P.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.