Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů  (Přečteno 1929 krát)

Sergejevicz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů
« kdy: 14 Února 2018, 11:37:16 »
Dobrý den.

Záležitost z názvu tohoto tématu se tu už sice řešila a prý i vyřešila, ale mě to rozhodně neuspokojilo.

Ptám se tedy znova: Kde najdu seznam všech programů nainstalovaných v mém systému?

Vysvětlím, proč s onou vyřešenou debatou nejsem spokojen. Mým cílem je vidět seznam nainstalovaných programů, který je vyčerpávající, tj. jsou v něm všechny programy, o kterých systém ví. Tím myslím, že když si např. naprogramuji něco v C a zkompilovaný soubor si někam uložím, nemusí se tento jevit jako nainstalovaný program, takovéto moje programy tedy nutně v seznamu nevyžaduji.

Díval jsem se do oficiální dokumentace. Programy se prý spouští tak, že na postranním panelu kliknu na tlačítko s logem Ubuntu, anebo na klávesnici stisknu klávesu, na které bývá symbol Windows. Dále se objeví menu a v něm mám vyhledávat psaním textu, který se má objevit v názvu programu, který chci spustit. To považuju za nedostačující. Já přece v některých případech nemusím vědět, jak se ten který program jmenuje. Já se přece můžu chtít podívat, co všechno za programy v systému mám a až po prohlédnutí názvů si nějaký vybrat.

Chci prostě něco jako ve Windows 7 a nižších, totiž Start -> Všechny programy, nebo něco takového.

Rada v tamté diskuzi byla jít postupem System -> Administration -> Synaptic Package Manager.

Používám Ubuntu 16.4. Nic, co by se jmenovalo System -> Administration tady nemám. Mám tady V pravém horním rohu tlačítko s ozubeným kolečkem, přes které se mimojiné uspává či vypíná systém, nebo také odhlašuje. Součástí menu j položka System settings. Po kliknutí na ni se objeví okno s možnými nastaveními. V sekci System je položka Software & Update. Tam rozhodně kýžený seznam programů není.

Ani když stisku klávesu s woknem a dám tedy tím mnou odmítaným způsobem vyhledávat Synaptic... (musím odněkud předem vědět, že něco takového existuje), nic nenajdu.

Takže se ptám:
To ten Synaptic Package Manager je ten vyčerpávající seznam programů?
Pokud ano, jak to, že není standardně součástí Ubuntu?
Slyšel jsem, že slouží k instalaci a odinstalaci programů v GUI prostředí. To je další důvod, proč by měl v ubuntu být, a to navíc snadno po ruce. Jak to, že tomu tak není?
Proč návody odkazují na jakýsi postup System -> Administration, když nic takového nemám ani pod obecným tlačítkem k vypínání či nastavení systému, ani pod vyhledávačem programů (Dash, wokno-klávesa)?

Ubuntu se snaží tvářit jako jednoduše použitelný OS, dle mě je ale absencí takto základní věci, jako je seznam nainstalovaných programů, dosti znepřehledněn. Nabídka Dashe mi zřejmě nabízí jen něco a jen nějak, navíc filtrovaně, a vyžaduje po mě aspoň částečnou znalost záměru dopředu, přitom já to chci obráceně -- pane systéme, ukaž mi, co nabízíš, a já si potom vyberu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů
« Odpověď #1 kdy: 14 Února 2018, 13:01:56 »
Postup máš zde https://www.cyberciti.biz/faq/how-to-list-all-installed-packages-debian-ubuntu/
Ovšem uvědom si, že zdaleka ne všechny balíky jsou samostatné "programy". Jsou to většinou knihovny a závislosti potřebné ke běhu jiných "programů"
-------------------------------------------------------
Jinak všechny nainstalované programy vidíš pod Dashem, je to obdoba Startu ve Windows.
http://freesoftwaremagazine.com/articles/see_all_your_installed_applications_ubuntu_unity/
Můžeš si ten seznam filtrovat podle různých kritérií. A co se vyhledávacího pole týče, stejné je i ve Windows..

« Poslední změna: 14 Února 2018, 13:22:03 od juwa2 »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů
« Odpověď #2 kdy: 14 Února 2018, 14:25:18 »
Je možné že nikdo nechce hledat, číst apod.? Z centra softwaru si doinstaluj třeba indikátor klasické nabídky.
http://2.bp.blogspot.com/-f1mlS9RukCM/UtpY7ukjW-I/AAAAAAAABdM/Zvrol-r70-8/s1600/GNOME+Shell-3.8-extension-Applications-Menu.jpg

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů
« Odpověď #3 kdy: 14 Února 2018, 16:56:56 »
V tom zakladnim menu je prece i polozka vsechny aplikace citakneco ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů
« Odpověď #4 kdy: 14 Února 2018, 17:11:15 »
Ja len dodam ze ak chces nieco ako menu w7 mozes pouzit ubuntu kde take menu je ubuntu mate, xubuntu, lubuntu, kubuntu. Unity malo prave tu nevyhodu ze taketo klasicke menu odtial odstranili. Zaroven si treba uvedomit ze ubuntu 16.04 je posledne LTS kde je unity, v 18.04 uz ma byt gnome 3(shell ?).
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Deadly

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 280
Re:Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů
« Odpověď #5 kdy: 14 Února 2018, 21:12:18 »
1. Synaptic není součástí základní instalace, protože je určený pro pokročilé uživatele ke správě balíčků (instalace, odinstalace, konfigurace atd.). Rozhodně vůbec neřeší tvůj problém.
2. Do Ubuntu 16.04 můžeš doinstalovat "indikátor klasické nabídky" jak psal Cuore. To je přesně to co požaduješ.
http://ubuntuhandbook.org/index.php/2016/03/classic-menu-indicator-0-10-ubuntu-16-04/
3. Osobně doporučuji přejít (přeinstalovat) na Ubuntu GNOME 16.04, kde se dá aktivovat ve "Vylepšení" "Applications menu" viz příloha.
Nebo počkat na Ubuntu 18.04 (vyjde v dubnu) jak píše TIBOR, kde bude GNOME místo Unity, což bude pro Tebe asi nejlepší řešení.
̶I̶n̶t̶e̶l̶ ̶C̶o̶r̶e̶2̶ ̶Q̶u̶a̶d̶ ̶C̶P̶U̶ ̶Q̶9̶4̶0̶0̶ ̶2̶.̶6̶6̶G̶H̶z̶ ̶I̶n̶t̶e̶l̶,̶ ̶4̶ ̶G̶B̶ ̶R̶A̶M̶,̶ ̶G̶e̶F̶o̶r̶c̶e̶ ̶G̶T̶X̶ ̶7̶5̶0̶ ̶T̶i̶,̶ ̶A̶S̶U̶S̶ ̶X̶o̶n̶a̶r̶ ̶D̶S̶,̶ ̶U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶4.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶
Intel Core i5-4690K 3.50GHz, 16 GB RAM, GeForce GTX 1060 6GB, ASUS Xonar DGX, U̶b̶u̶n̶t̶u̶ ̶1̶8̶.̶0̶4̶ ̶6̶4̶b̶i̶t̶,̶ Ubuntu 22.04 64bit

Sergejevicz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů
« Odpověď #6 kdy: 22 Února 2018, 10:42:57 »
Je možné že nikdo nechce hledat, číst apod.?
Hledal jsem a četl, přesto jsem si tedy dovolil vznést dotaz.

Sergejevicz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Vyčerpávající seznam nainstalovaných programů
« Odpověď #7 kdy: 22 Února 2018, 10:49:20 »
Jinak všechny nainstalované programy vidíš pod Dashem, je to obdoba Startu ve Windows.
...
Můžeš si ten seznam filtrovat podle různých kritérií.
V tom zakladnim menu je prece i polozka vsechny aplikace citakneco ...
Díky za odpovědi. Zprvu jsem Dash kritizoval, ale zdá se, že přecijen nabízí ucelený seznam, vyberu-li si Applications a ve filtru zvolím All, takže svou kritiku beru částečně zpět.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.