Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: asus-x201e s Ubuntu  (Přečteno 6999 krát)

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
asus-x201e s Ubuntu
« kdy: 18 Prosince 2012, 09:40:16 »
Včera jsem koupil přítelkyni kamaráda asus-x201e s přeinstalovaným Ubuntu, tak jsem ho náležitě otestoval a jedním slovem nádhera. :)
Jelikož jsem už od začátku byl rozhodnutý vyměnit obyčejný HDD-7mm za SSD-7mm tak mě nenapadlo že po klasické instalaci 12.04 nebude fungovat FN zkratky a kupodivu mě nefungovala ani síť ale to jsem dále neřešil a překlonoval jsem originál recovery oddíl abych zkusil jak moc Asus zapracoval na podpoře Ubuntu.
Po recovery jsem se marně snažil najít něco co by nefungovalo... :)) je tam přeinstalovaný 12.04.1 LTS 64bit a jednoduše řečeno funguje naprosto vše, FN+cokoliv, čtečka karet, kamera, zvuk, mikrofón, USB2-USB3, sítě, uspávání, atd... Příjemná záležitost je možnost si nsatavit v Biosu kolik Ram se má využívat pro grafiku. 64-512MB...

Je krásně vidět že když výrobce chce tak umí vymazlit ubuntu na svých počítačích k dokonalosti. Nechybí třeba prezentační video, nebo doinstalované aplikace Cheese, java DJK nebo ubuntu-online-tour.

Ale abych jen nechválil tak má tento notebook u mě veliké mínus a to že není možno rozšířit paměť RAM. ale na tak malý ntb 2GB bude stačit.

edit: ještě doplním zajímavost co jsem tam našel a to jsou repozitáře asus:
Kód: [Vybrat]
deb http://asus.archive.canonical.com/updates precise-annan public
deb-src http://asus.archive.canonical.com/updates precise-annan public

edit2: přidal jsem obrázek ze synaptic kde je vidět co je z těch zdrojů nainstalováno...

Originál Prezentační video v notebooku... http://uloz.to/xUrW5ef/showreel-english-ogv
Odkaz na notebook... http://www.asus.as/asus-x201e-kx022du-cerny-116-c847-2g-320g5-wifi-bt-ubuntu.html

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 18 Prosince 2012, 10:51:04 od RRadek Neužil »
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Tadeáš Pařík

  • Předseda občanského sdružení Ubuntu ČR a člen placené komunitní podpory
  • Příspěvků: 6543
    • Ubuntu.cz
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 18 Prosince 2012, 11:16:50 »
Dík za to repo, bude se hodit. +1
Do života je třeba mít připravený rozum, nebo provaz.

Ubuntu 14.04 64 bit / Windows 10 Pro - Intel DH87MC, Intel Core i7-4771, 8GB Ram, Kingston HyperX 3K SSD 120GB, Intel HD 4600 a ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5
Ubuntu 14.04 64bit - HP ProBook 4525s
Ubuntu 14.10 32bit - ThinkPad R52 (testování)

pariktadeas@jabbim.cz

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 18 Prosince 2012, 15:08:10 »
Zní to jako pohádka, závidím, parádní kousek...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6029
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 18 Prosince 2012, 17:14:09 »
No to je právě ta přidaná hodnota... vlastní repo s úpravami pro některé modely. Super.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 18 Prosince 2012, 17:35:06 »
No to je právě ta přidaná hodnota... vlastní repo s úpravami pro některé modely. Super.
Obaval jsem se že to tak dopadle. :( Divim se ze touchpad fungoval bez *waru od vyrobce. To je kurna takovy problem 1) vybrat standardni hw 2) kdyz uz bastlit ovladace, tak je dat vsem?
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 18 Prosince 2012, 19:04:26 »
Alespoň se výrobce stará aby to Ubuntu když už to nasazuje do svých modelů šlapalo...
Já nevím jestli se vám někdy poštěstilo dostat do ruky notebook s Linpus nebo Suse... Tam to spíš vypadalo že to nikdy nikdo nezkusil zapnout, rozlišení VGA 800x600 nefunkční síť atd... Tohle se s tím nedá srovnávat.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 18 Prosince 2012, 19:20:00 »
Nevím, ale nějak se mi to spíše nelíbí.
To že tam dá nálepku Ubuntu je sice krásné, ale jediné pozitivní na tom.
Většině notebooků jedou na Linuxu out-of-the-box vše.
To že Asus udělá speciální repozitář mi příjde spíše na škodu. Co když upgraduješ na pozdejší novou verzi a nebudou repa fungovat. Kde je zaručené že Asus se bude o repa starat (aktualizovat). Co když si nainstaluješ jiné distro.
Nevím co je v tom repu.
Možná by Asus udělal lépe, když by tam dal standartní HW ((jak píše Šachy)s dobrou podporou v Lin. jádře) a bez OS. Než nainstalovat upravené Ubuntu.
Ale zase je fajn že je to přeinstalované, to jo.
Uvidíme jak to s Asusem dopadne  ;D
« Poslední změna: 18 Prosince 2012, 19:21:57 od Dandim »
OS: Fedora 25

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 18 Prosince 2012, 22:09:23 »
Bylo by mi k něčemu, kdybych si ty repozitáře přidal, když mám Asus Zenbook ux32vd a Ubuntu 12.10?

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 18 Prosince 2012, 22:27:19 »
Otázka je spíš co ti teď nefunguje?
Pak oni tam mají podporu jen do 12.04
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 18 Prosince 2012, 22:40:08 »
Alespoň se výrobce stará aby to Ubuntu když už to nasazuje do svých modelů šlapalo...
Já nevím jestli se vám někdy poštěstilo dostat do ruky notebook s Linpus nebo Suse... Tam to spíš vypadalo že to nikdy nikdo nezkusil zapnout, rozlišení VGA 800x600 nefunkční síť atd... Tohle se s tím nedá srovnávat.

To samozřejmě ocenuji, ale nerad bych skoncil u HW "Certified for Ubuntu" s tim, ze se to stejne musi v jinych distrech hackovat...
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

fulda

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 110
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 18 Prosince 2012, 23:35:25 »
@RRadek - kromě nastavování jasu displeje pomocí fn+* funguje asi vše. Spíše jsem doufal, že by to mohlo mít nějaký pozitivní vliv na spotřebu. Teď mám v klidovém stavu s minimálním jasem cca 7,5W, ale na netu jsem četl, že u zenbooků bývá i 5W se zaplou wifi.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2453
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 19 Prosince 2012, 09:20:27 »
Většině notebooků jedou na Linuxu out-of-the-box vše.

...a ještě tu o Budulínkovi, prosím...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 19 Prosince 2012, 10:30:27 »
@fulda
Asi tam někde bude řešení jak na FN tak i tu spotřebu, ale zatím se v tom moc nevyznám... :-\
Nějak jsem zatím nepochopil to jejich značení. http://asus.archive.canonical.com/dists/
Zajímavé a obsáhlé čtení o spotřebě zenbooku je zde, ale já si budu kupovat zenbook až na jaře tak pak mou osobně eperimentovat.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2005999&page=12

@compaq
řekl bych že to není zas tak hrozné ale málo kdy se stane u nově koupených modelů aby fungovalo vše hned po instalaci. Starší modely už většinou šlapu na nových distrech rovnou po instalaci. Tak jako microsoft nepředpokládá že budou všechny nové modely fungovat se standardními ovladači bez zásahu výrobce, tak ani na Ubuntu nepředpokládám že budou veškeré technické novinky běhat bez problémů v základu. A pokud bude výrobce spolupracovat s distribucemi jako je Ubuntu tak se možná dočkáme že bude podpora už v základu. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

beer

  • Host
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 21 Prosince 2012, 15:25:56 »
V prvé řadě ty repozitáře jsou na doméně canonicalu, nikoliv asusu.  Z toho by se dalo usuzovat, že kód i správa jsou plně v kompetenci canonicalu, tedy ubuntu.  Jestli tuto podporu dělá ubuntu zdarma, nebo je tam néjaké fimanční vypořádání, je otázka.

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 04 Ledna 2013, 17:15:07 »
Omlouvám se ale zjistil jsem že současný návod defakto nefunguje... Už mám zcela jiný postup a na návodu pracuji. ;)

Vzhledem k tomu, že už několikátý "Trotl" si koupil tento notebook a nenapadlo ho nic lepšího, než smazat vyladěné Ubuntu 12.04.01 64bit a cpát tam nestabilní 12.10 a pak se divý že mu půlka věcí nefunguje a už se nemůže vrátit do původního stavu a pak nás žádají o pomoc, tak jsme se rozhodli udělat návod jak si tam vrátit originální Ubuntu odladěné Asusem...

V první řadě doporučuji stáhnout tento obraz cd upravené verze Ubuntu pomocí kterého budeme celou operaci provádět.
http://sourceforge.net/projects/ubuntu-secured/files/ubuntu-secure-remix-12.10-64bit.iso/download
Z tohoto obrazu si vytvořte bootovací Usb třeba viz návod
http://wiki.ubuntu.cz/instalace/z_flash_disku

Nabootujeme Usb flešku, kterou jsme si připravili (vlezete do Biosu "F2" a poslední záložka "save & exit" a dole vyberete "Boot Override" poslední položka bude vaše fleška), naběhne standartní Ubuntu 12.10...
Pusťte program jménem Gparted, vytvořte jeden oddíl pro swap cca 4GB (formátovat jako Linux-swap)
Vytvoříme ještě jeden oddíl libovolné velikosti kde bude celý váš systém včetně home... (formátovat jako EXT4)
Nakonec potvrdíte zelenou fajfkou v horním panelu programu Gparted. (Apply All Operations) do přílohy jsem přihodil obrázky jak by to mělo vypadat...
ps: je jedno jestli tam někde máte ještě windows nebo jiný os... prostě stačí přidat tyto dva oddíly ;)

Stáhněte si archiv se zálohou
http://ubuntuone.com/0yQLd3XqVTgov30BjqMD1l
Nakopírujte backup_ASUS.tgz do disku který jste vytvářely a formátovaly jako EXT4.
Asi nebudete mít práva na disk zapisovat tak můžete zkopírovat soubor na disk buď pomocí terminálu,(sudo cp -rfv /media/usb_fleška/backup_ASUS.tgz /media/Ubuntu/) nebo si otevřte správce souborů jako root (sudo nautilus)

Otevřete terminál (Ctrl+Alt+T) a přesuňte se v něm do disku kam jste právě nakopírovaly backup_ASUS.tgz. (cd /media/nově_vytvořený_disk/) http://wiki.ubuntu.cz/syst%C3%A9m/p%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1%20%C5%99%C3%A1dka/termin%C3%A1l?redirect=1#pohyb_v_adres%C3%A1%C5%99%C3%ADch
nyní do terminálu zadejte příkaz...
Kód: [Vybrat]
sudo tar xzf backup_ASUS.tgz --strip-components=1vše bude trvat cca 2 minuty... Uvidíte že vedle nakopírovaného backup_ASUS.tgz se vyrojí mraky složek ;)

až vše skončí tak si všimnete na launcheru ikonky programu BootRepair > pustíme > a až uvidíte

vyberete Recommended repair, Mělo by vše proběhnout v pořádku a na konci by jste měli dostat něco ve smyslu že už stačí počítač jen restartovat. :)

Až restartujete počítač tak asi budete mít na výběr všechny možné řeči krom češtiny ale to nevadí tu si pak doinstalujete... Také vám to bude hlásit že nenašel Swap ale to budeme řešit hned jak vám systém naběhne.

Po naběhnutí obnoveného systému si doinstalujte program Gparted
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install gpartedpustíme program Gparted> klikneme pravým myšítkem na Swap a dáme Vlastnosti...
Otevřeme terminál a do něj příkaz
Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/fstaba překopírujeme UUID Swapu do řádky v fstab... viz obrázek v příloze...  ;)
Při příštím restartu se swap připojí normálně...

Tak to by mělo být ve "zkratce" řečeno vše :))
Poděkování patří Vojtovi a Tadeášovi za spolupráci...  ;)


ps: odzkoušeno i na jiných nových asusech že pak chodí vše jak po másle ;) Konkrétně třeba na X202E...

[příloha smazaná administrátorem]
« Poslední změna: 06 Ledna 2013, 10:46:05 od RRadek Neužil »
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #15 kdy: 04 Ledna 2013, 23:15:03 »
Jako kdybych to nepsal. Bože  ::)
RRadek: Můžeš laskavě napsat co že nejde? Co tam proboha dal Asus za HW? Teď bude trošku rejp: Jak můžeš označit U12.10 (které vyšlo před cca 2 měsíci) za nestabilní? :-D
A takhle sis představoval podporu Asusu? To když si někdo koupí Asus tak bude mít U12.04.1 věčně?  ;D Prostě se směji.
To bych si koupil radši nějaký jiný ntb bez OS a dám si tam co chci.
A další věc označovat uživatele za "Trotly" mi příjde trošku dost, na že jsi "placená podpora".
Přece je v zájmu, aby lidé přecházeli na svobodný operační systém (obecně linuxová distribuce) a odešli z widlí a né házet jim klacky pod nohy.
Prostě je tohle specifický HW který pojede snad jen s jedním OS (a to ještě s jedinou verzí). To už Asus by tam mohlo dát nálepku "nesahej na mně".
Jen tak ze zvědavosti by mně zajímalo jak na tom Asusu jede jiné distro  ;)
OS: Fedora 25

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #16 kdy: 05 Ledna 2013, 10:24:42 »
To že asus použil nejnovější HW a zařídil podporu do stabilního LTS 12.04 je snad špatné? Nebo se snad máme vrátit do doby kamenné?? Testoval jsem 13.04 kde se zdá že už bude vše chodit bez berliček ale nebudu přeci radit uživatelům aby si instalovali betu 13.04 že. :-\
Pokud si koupíš třeba Sony na kterém je přeinstalovaný windows tak pokud ho přeinstaluješ tak už ti nebudou chodit speciální tlačítka, a také tam není napsáno NESAHEJ NA TO!
Jinak pro tvou informaci úpravy které Asus udělal jsou, Fungují FN klávesy, uspávání, síťové karty, a opravil touchpad aby se dal normálně používat.

ps: popravdě po tvém příspěvku lituji že vůbec někomu pomáhám a příště si to rozmyslím!
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Dandim

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 401
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #17 kdy: 05 Ledna 2013, 10:36:35 »
Neber mně zase tak vážně  ;D
Snahu a ochotu ti brát nechci.
S tím U13.04 je to dobrá zpráva. Pak by uživatelé mohli bez problémů upgradovat.
Mně spíše nakrnula tvá první věta, ale už to neřeš  ;)
Jak tak čtu po fóru tak to poslední Ubuntu 12.10 se moc nevyvedlo.
OS: Fedora 25

nitroxidus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re:asus-x201e s Ubuntu
« Odpověď #18 kdy: 11 Ledna 2013, 17:14:09 »
Pojmenování "Trotlové" je sice malinko ostřejší, ale mě osobně se vůbec nedotklo. Jsem totiž jeden z těch co přeinstaloval fungující systém 12.04 na 12.10 tím si všecko s prominutím po*ral. Chtěl bych tímto poděkovat Radkovi za pomoc a ochotu při reinstalaci na fungujicí 12.04 na ASUS-X201E. Ještě jednou děkuji ;)
« Poslední změna: 11 Ledna 2013, 17:15:43 od nitroxidus »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.