Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nelze nainstalovat Ubuntu 14.04 - lubuntu 13.10 funguje ok  (Přečteno 1281 krát)

Merlia

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Nelze nainstalovat Ubuntu 14.04 - lubuntu 13.10 funguje ok
« kdy: 16 Září 2014, 15:27:02 »
Dobrý den,
prosím o pomoc s ubuntu.  Mám linux pár dní a zatím nadšení střídá tu a tam zklamání. Mám lubuntu 13.10. - funguje až na pár drobností skvěle, ale zatím se mi nepodařilo dospět do stadia, abych mohl přehrává HD videa z Youtube bez sekání. Mám procesor Athlon LE-1640, 2972 RAM.
Zkoušel jsem i zprovoznit Ubuntu 14.04, ale neuspěl jsem - počítač si s ním z nějakého důvodu neporadí - systém se sice jakoby nainstaluje, ale po spuštění je jen černá obrazovka (případně obrazovka s rozsypanými body), když dám Ubuntu 14.04 jen "na zkoušku", vše funguje až  do okamžiku, kdy by se měla načíst pracovní obrazovka s ikonami - místo ní je jen prázdná fialová obrazovka. Zkoušel jsem nainstalovat i ubuntu 12.04, ale výsledek byl stejný. Na mém PC zkrátka funguje jen lubuntu 13.10. netuší někdo čím by to mohlo být? 
Děkuju za odpovědi

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Nelze nainstalovat Ubuntu 14.04 - lubuntu 13.10 funguje ok
« Odpověď #1 kdy: 16 Září 2014, 16:37:07 »
Myslím, že bude bez problémů fungovat i Lubuntu 14.04 LTS nebo Xubuntu 14.04 LTS. Samotné Ubuntu s Unity vyžaduje bezchybnou 3D akceleraci pomocí grafické karty.
Stáhni si poslední verze Lubuntu/Xubuntu a vyzkoušej.
Jinak by chtělo taky uvést typ grafické karty  ;)
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

voltaren

  • Host
Re:Nelze nainstalovat Ubuntu 14.04 - lubuntu 13.10 funguje ok
« Odpověď #2 kdy: 16 Září 2014, 17:44:27 »
Problém nie je v Ubuntu, ale v tvojom PC - parametre. Všetko podstatné už napíssal Marp (len doplním, skús okrem Xubuntu/Lubuntu aj Mint Mate/Xfce).

Merlia

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Nelze nainstalovat Ubuntu 14.04 - lubuntu 13.10 funguje ok
« Odpověď #3 kdy: 16 Září 2014, 17:56:50 »
Pánové, děkuju za odpovědi, ani jsem je nečekal tak rychlé. Smiřuju se s tím, že problém je patrně v mé grafické kartě. Ale musím se zeptat jako lama - ten problém se dá řešit jenom její výměnou, nebo je možné i "nějak upravit" parametry?   Navíc - když si nechám vypsat systémové informace přes System Profiler and Benchmark, tak mi to žádnou grafickou kartu neukazuje... ach jo, patřím zjevně do lamího výběhu :-)

Merlia

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re:Nelze nainstalovat Ubuntu 14.04 - lubuntu 13.10 funguje ok
« Odpověď #4 kdy: 18 Září 2014, 20:52:29 »
Ještě doplnění - pokud to někoho zajímá. Vše se v noci vyřešilo jakoby samo. Cosi jsem dělal na PC, když tu náhle se mne počítač zeptal, jestli nechci aktualizovat na svou zastaralou verzi na aktuální 14.04. Tak jsem párkrát dal OK a počítač si sám stáhl vše potřebné. Nerozumím tomu, ale je to tak :-)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.