Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Aktualizace programů v Ubuntu 14.04 LTS  (Přečteno 1973 krát)

Krizacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Aktualizace programů v Ubuntu 14.04 LTS
« kdy: 29 Září 2014, 12:15:33 »
Tento operační sytém používám teprve několik měsíců a tak bych se rád zeptal ohledně aktualizací mých nainstalovaných programů:
 - Domníval jsem se že v Centru software pro Ubuntu se dozvím i nejnovější, stabilní  verzi vydaného programu, ale tam je asi uvedeno jen číslo verze které mám nainstalovanou.
- Např. u přehrávače VLC mám verzi 2.1.4 a na domovských stránkách programu http://www.videolan.org/vlc/ je už verze 2.1.5 = tak nevím jestli si mám tento program aktualizovat ručně nebo ne? Vím že když so "Sofrwar a aktaulizace" přidám řádku http://ppa. ..... se mi to bude aktualizovat samo, ale zase si do repozitáře nechci přidávat něco z neověřených zdrojů.
 -  Program MELD také na svých stránkách http://meldmerge.org/ ukazuje jinou verzi než mám já nainstalovanou.
 - Prohlížeč XnView si asi také musím hlídat sám a občas se podívat na domovské stránky programu?
 - Co se týká LibreOffice, tak řádek ppa:libreoffice/ppa jsem si tam už přidal, za to musím poděkovat zkušenějším kolegům zde na fóru.
Hodně odpovědí by mi asi dala WIKI, ale ta už pád dní nejede...

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Aktualizace programů v Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #1 kdy: 29 Září 2014, 12:30:59 »
V repozitarich je verze ktera je otestovana ze funguje s aktualnim vydanim. Nektere aplikace (treba firefox) jsou pro vyvojare "duveryhodne", takze se v repozitarich objevuji rychle po oficialnim uvoneni, ale vetsina je zafixovana na verzi dostupnou v den vydani Ubuntu.

Pokud nemas zasadni duvod k aktualizaci ze stranek vydavatele, tak aktualizuj jen to co je v repozitarich.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Aktualizace programů v Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #2 kdy: 29 Září 2014, 15:08:00 »
Tento operační sytém používám teprve několik měsíců a tak bych se rád zeptal ohledně aktualizací mých nainstalovaných programů:
 - Domníval jsem se že v Centru software pro Ubuntu se dozvím i nejnovější, stabilní  verzi vydaného programu, ale tam je asi uvedeno jen číslo verze které mám nainstalovanou.
- Např. u přehrávače VLC mám verzi 2.1.4 a na domovských stránkách programu http://www.videolan.org/vlc/ je už verze 2.1.5 = tak nevím jestli si mám tento program aktualizovat ručně nebo ne? Vím že když so "Sofrwar a aktaulizace" přidám řádku http://ppa. ..... se mi to bude aktualizovat samo, ale zase si do repozitáře nechci přidávat něco z neověřených zdrojů.
 -  Program MELD také na svých stránkách http://meldmerge.org/ ukazuje jinou verzi než mám já nainstalovanou.
 - Prohlížeč XnView si asi také musím hlídat sám a občas se podívat na domovské stránky programu?
 - Co se týká LibreOffice, tak řádek ppa:libreoffice/ppa jsem si tam už přidal, za to musím poděkovat zkušenějším kolegům zde na fóru.
Hodně odpovědí by mi asi dala WIKI, ale ta už pád dní nejede...
Výhodou Linuxu oproti třeba Windows je to, že aktualizace všech aplikací v systému je provázena kontinuálně a není nutné nic stahovat z internetu a jako u Windows třeba starou verzi odinstalovat a novou nainstalovat . V repozitářích máš vždy stabilní verze programů, tj. ty, co jsou vyzkoušené a vyladěné, jak píše Martin.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

Krizacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Aktualizace programů v Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #3 kdy: 29 Září 2014, 21:46:09 »
Děkuji za informace od Martina Šáchy a Marpa.
Takže kdybych to měl shrnout, verze programů uvedená v Centru software pro Ubuntu by měla být vždy ta poslední stabilní. 
A teď ještě poznat který program se mi bude aktualizovat  sám a který si musím v Centru software pro Ubuntu hlídat. 
Ale např. u programu XnView jsem trochu zmaten, v Centru software pro Ubuntu je uveden dvakrát,  jednou jako  placená verze 0.51 a verze kterou mám nainstalovanou - 0.68.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:Aktualizace programů v Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #4 kdy: 30 Září 2014, 07:09:50 »
Všechny programy se v Centru softwaru aktualizují samy - pokud máš povolené automatické aktualizace (výchozí stav), tak se o verze programů nemusíš starat vůbec. Pokud jsi to zakázal, tak stačí kliknout na Obnovit informace o balících (Zjistit aktualizace,... nebo neco takoveho) a Centrum softwaru si stahne informace o vsech programech a pripadne nabidne moznost nainstalovat nove verze.

Samozrejme se ti nestane abys aktualizoval z neplacene na placenou nebo opacne.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Krizacek

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 63
Re:Aktualizace programů v Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #5 kdy: 30 Září 2014, 18:39:00 »
Tak to teda si nejsem jistý jestli se všechny programy uvedené v Centru software pro Ubuntu aktualizují sami.
Například program LibreOffice se mi začal sám aktualizovat až když jsem přidal řádek ppa:libreoffice/ppa do "Software a aktualizace". 

unkabunka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
  • Všichni jste blázni,jenom já jsem letadlo.
Re:Aktualizace programů v Ubuntu 14.04 LTS
« Odpověď #6 kdy: 30 Září 2014, 19:06:43 »
Ještě jednou si přečti co psal Martin Šácha.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.