Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Hlídání raidových disků  (Přečteno 2240 krát)

zselektro

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Hlídání raidových disků
« kdy: 03 Září 2009, 12:10:25 »
Mám domácí Ubuntu server se Sambou jako úložiště dat. Měl jsem tam 1 HDD, který mi odešel do věčných lovišť. Dal jsem tam proto 2 HDD se SW raidem.
Teď hledám návod na odesílání chybových logů na e-mail, pokud se s jedním diskem něco stane.

Nemá někdo nějaký jednoduchý postup? S Linuxem jsem v začátcích.

Marcelius

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 81
  • ...super načural...
Re: Hlídání raidových disků
« Odpověď #1 kdy: 03 Září 2009, 22:14:18 »
Zdravim,
ja na monitorovanie raidu pouzivam Nagios + NRPE plugin . Je priamo v repozitaroch a je k nemu dost vela navodov. Nastavenie je pomerne jednoduche.
Nagios dokaze v pripade problemu notifikovat na email, sms, atd... Pristupuje sa cez web rozhranie.
Je to ale balik pre monitorovanie viacerych serverov a nie na jeden server. 
elá hop...

Martin-22

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 212
    • http://www.jmnet.cz/
Re: Hlídání raidových disků
« Odpověď #2 kdy: 06 Září 2009, 12:11:51 »
Mdadm posila sam maily pri vypadku disku z raidu, je potreba jen nainstalovat nullmailer pripadne treba postfix nebo exim, v pripade nullmaileru nastavit v nem adresu kam maji maily chodit, v pripade postfixu (eximu asi taky nepouzivam) zadat adresu v /etc/aliases ve tvaru root: emailovaadresa a pote spustit newaliases

stderr

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 275
  • globglob, Charliee, we're scuba diving Charlieee!
Re: Hlídání raidových disků
« Odpověď #3 kdy: 07 Září 2009, 11:48:21 »
Nagios je dělo na vrabce pro jeden server..
V konfiguraci raidu (/etc/mdadm.conf nebo podobně) stačí připsat nebo změnit MAILADDR <Tvuj email>. Jeste je fajn doinstalovat smartmontools a kontrolovat pomoci nej HW chyby na discich - konfigurace (/etc/smartd.conf nebo tak nekde) je perfektne popsana - zas sam odesila mejly. Samozrejmosti pro oboje je nastaveni mail serveru..
Fedora & CentOS (RHEL) user ... co tu vlastně dělám?
Blog /dev/stderr & twitr

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.