Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zafixování značení disku [neřešitelné]  (Přečteno 2443 krát)

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
zafixování značení disku [neřešitelné]
« kdy: 11 Prosince 2012, 15:59:19 »
Ahoj,
 jde nějak napevno zafixovat značení disku (sda,sdb atd.) k UUID disku. Štve mě jedna věc, že například program Gkrellm monitoruje disky podle názvu a systém jim dá po každém startu jiný. Jen uvedu na správnou míru to, že mám disky sda,sdb,sdc. Na jednom se přestala hlásit kontrola SMART a ty ostatní disky se načtou (data hddtemp) pravděpodobně opožděně, protože je Gkrellm po startu nevidí. Pokud mu dám sleep 5, tak ty dva disky načte. Nicméně tohoto jsem si všiml už dřív, ale nebral jsem na to zřetel a ani mě nenapadlo v čem by to mohlo dělat potíže  :) teď už o jednom vím. Pravděpodobně to vyřeší odpojení umírajícího disku (to opožděné načítání), ale i tak bude systém prohazovat názvy podle toho který dřív načte.
 Díky za reakce
« Poslední změna: 13 Prosince 2012, 20:43:29 od Cuore »

RedMaX

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 384
  • Narozen v komunismu, zemřu v komunismu.
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #1 kdy: 11 Prosince 2012, 16:08:01 »
No myslim, ze prave uuid je k tomu, aby se mohlo vyhnout problemum souvisejicim se zmenou nazvu disku sda, sdb, ... Fixace sda, ... podle me neni mozna. Je ale divny, ze se ti to pokazdy meni, melo by byt dane poradi napriklad u me se prvne nacitaji SATA od 1 do 6 a posleze PATA - prvni master pak slave. Ke zmenam sd(x) by melo dochazet jen pri fyzickem prohozeni disku na portu nebo vymene za novy.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #2 kdy: 11 Prosince 2012, 18:20:13 »
No a přeci se mění  ;D tuším taky, že to nejde nastavit, ale proč to tak dělá? Disk 1TB SATA mám s Ubuntu, další 500GB PATA mám wokna a třetí 160 GB PATA na parádu, prostě jsem ho jen připojil, než aby se válel v krabici  :D

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #3 kdy: 11 Prosince 2012, 22:37:14 »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #4 kdy: 11 Prosince 2012, 22:59:53 »
"první" ale trochu mimo mísu. O namapování UUID místo sdx mi nejde, šlo mi o to jak dané sdx zafixovat na dané UUID, aby si systém nemohl měnit sdx podle toho v jakém je rozmaru  :) Disky se připojují v pořádku fstab mám celý pomocí UUID, ale jak jsem psal, tak např.
Kód: [Vybrat]
sudo hddtemp /dev/sda mi bude jednou dávat výstup pro jeden disk a podruhé zase pro jiný. Sice mi i rovnou disk identifikuje, ale např. Gkrellm pracuje pouze s sdx a již nerozezná jaký disk tam je.

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #5 kdy: 11 Prosince 2012, 23:20:41 »
no, pokud vim tak UUID existuje jenom pro partitiony, ne pro fyzicke disky...

ale jestli chces aby ti to fungovalo pro fyzicke disky, tak mrkni do /dev/disk/by-id ( ls -l ti ukaze kam to ukazuje ted) a dal pouzivej jenom tyhle symlinky...
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #6 kdy: 13 Prosince 2012, 15:59:46 »
Nemusí to být vázané na UUID, prostě jen chci aby systém pokaždé přidělil disku to samé sdx
Citace
ale jestli chces aby ti to fungovalo pro fyzicke disky, tak mrkni do /dev/disk/by-id ( ls -l ti ukaze kam to ukazuje ted) a dal pouzivej jenom tyhle symlinky...
tady tohle pokud jsem to pochopil, tak je k ničemu, protože si stejně systém vše změní.
Příklad: Maxtor měl v by-id sda,
Kód: [Vybrat]
lrwxrwxrwx 1 root root  9 pro 13 15:47 ata-Maxtor_6Y160P0_Y47Q67DE -> ../../sda
lrwxrwxrwx 1 root root 10 pro 13 15:47 ata-Maxtor_6Y160P0_Y47Q67DE-part1 -> ../../sda1
po restartu má sdc
Kód: [Vybrat]
lrwxrwxrwx 1 root root  9 pro 13 15:47 ata-Maxtor_6Y160P0_Y47Q67DE -> ../../sdc
lrwxrwxrwx 1 root root 10 pro 13 15:47 ata-Maxtor_6Y160P0_Y47Q67DE-part1 -> ../../sdc1

beer

  • Host
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #7 kdy: 13 Prosince 2012, 16:34:11 »
To se obávám, že možné není. Unikátní je prostě UUID. Pokud by to šlo udělat jednodušeji, tak by UUID postrádalo smysl.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #8 kdy: 13 Prosince 2012, 20:42:04 »
to jsi mě moc nepotěšil  ??? tak hold v Gkrellm teploty disků vypnu, ale i tak je divný že si systém dá sdx podle toho jak se mu chce. Kdybych třeba připojoval v fstab disky podle sdx průšvih by byl na světě. Asi proto se zavedlo UUID jak píšeš.
díky

jmp

  • Host
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #9 kdy: 14 Prosince 2012, 07:04:00 »
to jsi mě moc nepotěšil  ??? tak hold v Gkrellm teploty disků vypnu, ale i tak je divný že si systém dá sdx podle toho jak se mu chce. Kdybych třeba připojoval v fstab disky podle sdx průšvih by byl na světě. Asi proto se zavedlo UUID jak píšeš.
díky
odkaz pomocí by-id cesty evidentně funguje (sice se tím nezafixuje sdX značení, ale to by nemělo vadit), tak jej použijte místo té cesty /dev/sdX

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re:zafixování značení disku
« Odpověď #10 kdy: 14 Prosince 2012, 09:30:38 »
to jsi mě moc nepotěšil  ??? tak hold v Gkrellm teploty disků vypnu, ale i tak je divný že si systém dá sdx podle toho jak se mu chce. Kdybych třeba připojoval v fstab disky podle sdx průšvih by byl na světě. Asi proto se zavedlo UUID jak píšeš.
díky
odkaz pomocí by-id cesty evidentně funguje (sice se tím nezafixuje sdX značení, ale to by nemělo vadit), tak jej použijte místo té cesty /dev/sdX
Děkuju ti, náčelníku, že ses mě zastal. :)
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

beer

  • Host
Re:zafixování značení disku [neřešitelné]
« Odpověď #11 kdy: 14 Prosince 2012, 10:02:20 »
To funguje, v případě, že jsou disky různé, v případě shodných disků bych na to nevsázel. Některé distribuce to používají nebo používaly místo UUID v defaultu, teď nevím, jestli jsem to viděl u OpenSUSE, či kde. Jakou to má výhodu oproti /dev/disk/by-uuid? Jinak lze použít i label (/dev/disk/by-label)...

jmp

  • Host
Re:zafixování značení disku [neřešitelné]
« Odpověď #12 kdy: 14 Prosince 2012, 10:57:11 »
To funguje, v případě, že jsou disky různé, v případě shodných disků bych na to nevsázel. Některé distribuce to používají nebo používaly místo UUID v defaultu, teď nevím, jestli jsem to viděl u OpenSUSE, či kde. Jakou to má výhodu oproti /dev/disk/by-uuid? Jinak lze použít i label (/dev/disk/by-label)...
fungovat to bude tak jako tak (není možné mít v jednom adresáři dva objekty shodného jména)
a dobré je to právě k tomu, když se mění sdX a přesto potřebujete někde odkazovat celý disk (ne partišny)


beer

  • Host
Re:zafixování značení disku [neřešitelné]
« Odpověď #13 kdy: 14 Prosince 2012, 11:16:55 »
OK, rozumím. Mění se i označení hd0 a hd1? Pokud ne, tak i tato cesta by mohla možná fungovat.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.