Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení USB disku na více oddílů  (Přečteno 3668 krát)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Rozdělení USB disku na více oddílů
« kdy: 29 Prosince 2019, 10:09:31 »
Ahoj,

Mám tu k dispozici USB Flash disk o docela veliké velikosti. Ráda bych se zeptala, zde je možné s ní provést určitou věc. USB disk bych chtěla rozdělit na více oddílů. Na jeden oddíl bych ráda nainstalovala Linux Live (Linux Mint Cinnamon), který bych chtěla mít funkční pro spuštění systému z USB disk (BOOT z USB). A abych systém na disku mohla nastavit, doplnit aplikace,.... ale při dalším spuštění nedošlo k restartu těchto věcí (tedy nutné nové instalaci,...). Další oddíl USB disku bych ráda používala na data (tedy klasické používání USB disku pro kopírování data a podobně).

Je taková věc možná?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3536
Re:Rozdělení USB disku na více oddílů
« Odpověď #1 kdy: 29 Prosince 2019, 11:28:34 »
Nejsem si jist, jestli dobre, ale tak jak jsem pochopil tvuj dotaz, tak tohle vse jde i s jednim oddilem.
Nikdy jsem to nezkousel, ale z toho, co jsem kde zahlidl vytvorit vice odd. jde i na flashce - ostatne proc si to nezkusis - nicmene si pamatuji nejakou zminku o urcitych problemech, jejichz charakter si uz nepamatuji, ale mam takoveho tucha, ze se zrovna tykaly bootu ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení USB disku na více oddílů
« Odpověď #2 kdy: 29 Prosince 2019, 19:57:09 »
1.) Disk je opravdu nutné rozdělit. Protože jinak se (z nabootovaného live z tohoto disku) k dalším datům pokud jsou na stejném oddíle nedostaneš.
2.) Disk je nutno nejprve rozdělit v linuxu (GParted), Windows rozdělené ext. disky (flešky) nepodporuje (+ vidí pouze první oddíl).
3.) To co požaduješ (aby nainst. aplikace + nastavení zůstaly zachovány i po rebootu) se nazývá persistence. Pro FAT32 oddíl lze nastavit velikost persistence (souboru casper-rw) na max. 4GB, což je sice omezení, většinou ale postačí... Pro vytvoření takové flešky použij Yumi (pod Windows) + viz bod 2. https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
---------------------------------------------------------------------
Pokud by bylo potřeba vytvořit persistenci větší, lze to pomocí NTFS + aplikace Easy2Boot http://www.easy2boot.com/ Ovšem je potřeba si to nejprve řádně nastudovat...
---------------------------------------------------------------------
Každopádně, fleška by měla být co nejrychlejší. A je třeba vzít v potaz, že (každá) fleška se tímto způsobem "provozu" nadměrně ničí/opotřebovává. Nicméně praktické využití je samozřejmě nasnadě, sám mám několik takovýchto multiboot flešek s různými diagnostickými nástroji a live systémy (vč. live Windows = DLC).
« Poslední změna: 29 Prosince 2019, 20:20:40 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3536
Re:Rozdělení USB disku na více oddílů
« Odpověď #3 kdy: 29 Prosince 2019, 23:30:24 »
1) Mozna nerozumim dobre, ale neni problem v Live se k datum na jednooddilove flashce dostat a dokonce je i zapisovat po remountu na rw.
3) Yumi uz pracuje i jinak, nez z celymi iso soubory? To je totiz casto problem.
------------------------------------------------------------------------
NTFS flahka nepujde nabootovat pod EFI.
------------------------------------------------------------------------
Novy Rufus uz taky umi persistenci tusim?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení USB disku na více oddílů
« Odpověď #4 kdy: 30 Prosince 2019, 00:14:50 »
1) Mozna nerozumim dobre, ale neni problem v Live se k datum na jednooddilove flashce dostat a dokonce je i zapisovat po remountu na rw.
3) Yumi uz pracuje i jinak, nez z celymi iso soubory? To je totiz casto problem.
------------------------------------------------------------------------
NTFS flahka nepujde nabootovat pod EFI.
------------------------------------------------------------------------
Novy Rufus uz taky umi persistenci tusim?

1.) Si to prostě vyzkoušej (vím, že se tomuto "oboru"  seiózně věnuješ...)
Po nabootování z jednoodílové flešky se zkrátka k (ostatním) datům na téže flešce nedostaneš (ani pouhé čtení).
2.) Yumi to řeší více oddíly - v tom je ten vtip...
3) NTFS fleška pod UEFI jde nabootovat za dodržení určitých podmínek. Např. extra bootovací FAT32 oddíl...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3536
Re:Rozdělení USB disku na více oddílů
« Odpověď #5 kdy: 30 Prosince 2019, 16:09:56 »
1) Sem si to praveze vyzkousel - mam udelane multiboot flashky ve fat32 - jedna pouziva grub2 pod obojim (cela rucne) a druha syslinux pro mbr a grub2 pro efi (puvodne jen MX via Rufus a zbytek dodan a prikonfigurovan na multiboot) Nabootuju do live a najdu si slozku, kde je flashka pripojena (treba MX ji ma jinde, nez Ubu a odnoze), kde vidim adresare a soubory. Kdyz ji v danem umisteni remountu s parametrem rw, tak tam vklidu tvorim nove slozky a ukladam do nich soubory. Mozna se mijime a nebo mas na mysli, ze to nejde, kdyz ma flashka pripravu pro persistenci? S tim zkusenost nemam - to nepouzivam.
2) Budu se chtit nekdy mrknout, jak to ted Yumi dela - zkousel jsem naposledy predloni a zavrhl prave kvuli uzivani celych iso souboru a bootovani z loop.
3) To ano.
« Poslední změna: 30 Prosince 2019, 16:16:15 od Ventero »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Fargotroniac

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 93
Re:Rozdělení USB disku na více oddílů
« Odpověď #6 kdy: 02 Srpna 2021, 18:43:44 »
Ahoj,

Rád bych trochu oživil toto téma. Pročetl jsem si co je tu napsáno a momentálně studuji stránky Easy2Boot a než se do toho pustím, tak bych si rád upřesnil pár informací a požádal o rady.

1. Takže nejprve stáhnu Easy2Boot a spustím.

2. Vyberu USB disk, který chci použít a kliknu na ozubené kolo.

3. Jako první zadávám velikost 1. oddílu (ten je NTFS) na kterém bude i ISO soubor se systémem. Plánuji USB disk pouze pro Linux. Kolik tedy zvolit velikost oddílu aby se tam vešel ISO Linuxu + persistence?

4. Následně zadávám velikost pro 2. oddíl (ten je FAT32). Tam nejspíše bude ten agFM aby fungovalo bootování i pod UEFI. Tady velikost kolik, stačí 1 GB?

5. Následně potvrdím velikosti oddílu. Předpokládám, že ze zbylého místa si následně budu moci (třeba v gParted) vytvořit 3. oddíl na který si budu moci ukládat jiná data?

6. Proběhne vytvoření oddílů + zkopírování Easy2Boot souborů na 1. oddíl.

7. Vyberu jazyk, tedy CZ.

8. Vybrat zda chci zobrazit Filename extensions. To vůbec netuším co je?

9. Vybrat zobrazení ikony - jasné.

10. Vytvořit My2EB.cfg - tady nevím zda dát ano či ne?

11. Make _ISO/contig.iso - zde vůbec netuším co a jak?

12. V dalším kroku se mě to ptá, zda chci na druhý oddíl přidat agFM. Zde předpokládám, že zadat ano?

13. Nakopírovat ISO soubor do patřičného adresáře.

14. Spustit MAKE_THIS_DRIVE_CONTIGUOUS.

15. Následně nabootovat z USB disku a zvolit Boot "Ubuntu" from ISO. Dále zvolit Vyzkoušet bez instalace a mám to co potřebuji? Tedy v Linuxu mohu pracovat a nastavit co potřebuji, aniž by po restartu došlo ke smazání?

Dále by mě ještě zajímalo, jak na aktualizaci ISO pokud bude třeba novější verze. Stačí smazat původní ISO Linuxu či Windows a následně nakopírovat nové?

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.