Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Ubuntu, GNU/Linux a školství  (Přečteno 28914 krát)

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Ubuntu, GNU/Linux a školství
« kdy: 08 Února 2009, 14:08:38 »
Zdravím, chci se zeptat, jak je zamýšlen projekt Ubuntu, GNU/Linux a školství? Čekal jsem, že se objeví nějaké informace na stránkách sdružení, ale stále je zde jen
Citace
Projekt se nyní nachází ve stádiu ujasňování cílů a prostředků, jak jich dosáhnout, mapování trhu, sbírání informací a podnětů.
Včera jsem se ale ve článku http://www.root.cz/clanky/vojtech-trefny-chteli-jsme-to-nandat-microsoftu/ (pravda ne příliš aktuálním) dočetl, že problém je v tom, že se zatím nenašla žádná škola.
Já již Ubuntu používám 4. rokem a můj otec je ředitelem základní školy v Otrokovicích (okres Zlín). Myslím, že bych se s ním nějak mohl domluvit a Ubuntu na počítače alespoň v jedné z počítačových učeben nainstalovat a později žáky trochu navnadit jeho užíváním. Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně nechystá reinstalace Windows XP na stanicích, zřejmě by zatím jedinou možností bylo wubi. To ale snad není problém, ne?
Prosím o sdělení, jestli mám vůbec učinit pokus o nějakou domluvu, případně jak je projekt zamýšlen - jaké mají být výsledky a postupy, ať můžu nějak konkrétněji uvést osoby, kterých by se to případně týkalo, do děje.
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

Vixi.cz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 11
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #1 kdy: 13 Dubna 2010, 16:06:24 »
myslim ze by to nebyl spatnej napad a taky si myslim ze timto spusobem by se mohlo pozdeji rosirit i do jiich skol operacni system ubuntu ale podle mne by se mohlo udelat neco jako vyukove ubuntu zamerene na zaky dkolstvi a seniory ktery to s pc zrova 3krat neumneji

LuciusMare

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1749
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #2 kdy: 13 Dubna 2010, 17:06:48 »
myslim ze by to nebyl spatnej napad a taky si myslim ze timto spusobem by se mohlo pozdeji rosirit i do jiich skol operacni system ubuntu ale podle mne by se mohlo udelat neco jako vyukove ubuntu zamerene na zaky dkolstvi a seniory ktery to s pc zrova 3krat neumneji
Koukám že ty jsi taky ještě školák :)

K tomu vyzkoušení ve škole, určitě to můžeš zkusit a wubi bych asi nepoužíval, dualboot a rozdělené oddíly fungují bezvadně, a je to mnohem méně nebezpečnější a chybovatější než wubi :) V případě že by ubuntu muselo pryč, je s tím sice víc práce než s wubi ale podle mne to za to stojí.
Citace
<Firzen> tak teď budu Číňan
<Firzen> tak uvidíme :D
Jabber: LuciusMare (zkroucenina) jabbim (tecka) cz

mido0258

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 227
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #3 kdy: 16 Května 2010, 19:45:47 »
souhlasim nam nez se to ve skole nacte
ubuntu 10.4 az na to ze mi nejde 3d je to dobrý... vlastně víc než to

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #4 kdy: 13 Června 2010, 11:49:46 »
Právě dodělávám jednu učebnu s Xubuntu 10.04 na SOŠ a SOU v Jindřichově Hradci. :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Tomáš Břinčil

  • Občanské sdružení Ubuntu ČR
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1610
  • moje obrázky ↓
    • TomasBrincil.cz
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #5 kdy: 13 Června 2010, 13:25:53 »
Tak my jsme lobbovali za Ubuntu na nové PC do laborek - úspešně!

Janik

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 450
  • skill: Jů, schválně, co to udělá....
    • Jan Tománek na iDnes.cz
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #6 kdy: 15 Června 2010, 16:19:45 »
Tak my jsme lobbovali za Ubuntu na nové PC do laborek - úspešně!

Tak to gratuluju... U nás ve škole musíme (krom XPéček) používat Internet Explorer, protože by si někdo mohl stěžovat "na změny".  Náš admin si asi nevšiml, že samotná instalace programu nenutí k používání...:-)
Díky za Linux. EDIT: díky za GNU/Linux, fóra a zkušenější linuxáky.

Michael2009

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 156
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #7 kdy: 17 Června 2010, 17:02:49 »
U nas v skole mame jeden pocitac kde je Ubuntu 9.10 a myslim si ze kazdy kto si tam sadnul si hned zvyknul.Jeden spoluziak sice doma pouziva stale len Windows v skole by cloveka aj zabyl ked si sadne za pocitac kde sedava on-pocitac s Ubuntu.Ale nechapem preco nedali ubuntu na viac pocitacov.|Mame 2 ucebne a v nich dokopy asi 35-40 pocitacov.
Moj OS je Ubuntu 10.10 Beta !!!

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #8 kdy: 22 Června 2010, 16:06:54 »
Takže migrace jedné učebny je hotová, na další se vrhnu v září. Koho to zajímá, může si přečíst článek který jsem o tom napsal: http://skola.sos-jh.cz/default.aspx?id=368&ido=258&sh=-1671101480

Rád se kdyžtak podělím o zkušenosti :)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #9 kdy: 22 Června 2010, 16:19:15 »
Já mám hned několik dotazů. :-)
První se týká přihlašování. Přes co jsi řešil přihlašování? Já právě přemýšlím, jak to u taťky udělat.  Přihlašování jen na local je asi hloupé řešení, ale jinak vím jen o Kerberosu, jako možnosti přihlašování na všech počítačích. Nebo je nějaké odlehčenější řešení? A co připojování /home oddílů, to máte přes NFS? A je možné nějak zprovoznit NFS démona i na Windows Serveru? Nebo se celkově neobejdu bez nějakého linuxového serveru?
Druhý dotaz je ohledně VirtualBoxu. Jak se dá nastavit připojení svazků z linuxu ve windows? Já bych si potřeboval ve Windows běžícími ve VirtualBoxu někdy sáhnout na data z linuxu a už se docela dlouho trápím nad tím, jak na to. No a ještě drobnost, jak se dá udělat ten spouštěč nějakého stroje na ploše?

Předem moc díky za informace.
Vraťa
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #10 kdy: 22 Června 2010, 23:39:45 »
Na všech stanicích (i na původních s winXP) je vytvořený něměnný uživatel pod kterým se studenti přihlašují a pouze si namapují svoje disky s daty.
Přihlašování je tedy jenom mountovaní SMB disků (soukromý uživatelský [tedy něco jako /home], sdílený a se školními materiály) z Win2003. Jak na uživatelské rozhraní (v GDM) jsem nastudoval v knize ,,Linux - začíname programovat". Můžu ti přes PM poslat zdroják v C, máš li zájem.
Připojování složek z ,,opravdového" do virtuálního systému poskytují "Přídavky pro hosta" (VBoxGuestAdditions.iso), která se musí nainstalovat do virtuálního systému. Nejprve ve virtuálu nastavíš místa která chceš sdílet (horní nabídka->Zařízení->Sdílené složky) Mountování opravdových adresářů pak vypadá takto:
Kód: [Vybrat]
#linux:
mount -t vboxsf [-o OPTIONS] sharename mountpoint
#windows
net use <pismenko>: \\vboxsvr\sdilenaslozka
, je to i v nápovědě Guest Additions->Folder sharing

Vytvoření spouštěcí ikonky se dělá pomocí
Kód: [Vybrat]
VBoxManage startvm <nazevvirtualnihostroje>viz "VBoxManage --help"

Doufám že jsem ti pomohl ;)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #11 kdy: 22 Června 2010, 23:57:16 »
Ty bláho co to je za učebnu na té jedné fotce? Zarazila mě ta zeď :) Jinak škoda, že nebyl stojánek pro foťák.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #12 kdy: 23 Června 2010, 00:10:15 »
Je to bývalá aula, proto ta ,,nenormální" ozdobná zeď.
Stojánek se skládal ze dvou opěradel židlí, takže jakoby nebyl. Spíš mě mrzí šum, ani tahle zrcadlovka nedokáže v kobce žádný zázrak. 8)
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Vraťa

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 119
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #13 kdy: 23 Června 2010, 08:56:50 »
Díky moc, teď už bych to nějak mohl zvládnout. Knížku Linux - začínáme programovat mám doma, tak bych to z ní snad i mohl vykoumat, ale spíš bych to udělal v Pythonu a PyGTK. :-) Každopádně díky za tip. A samozřejmě taky díky za tipy k VB, mně se totiž vážně nepodařilo nikde najít nějaký smysluplný návod, jak ty sdílené adresáře pak na Windows zprovoznit.
Jinak přeji příjemnou zábavu při další administraci. ;-)
ntb: Asus F3F Intel Core Duo 1,66GHz; grafika integrovaná Intel GMA; Ubuntu 9.04 && Ubuntu 9.10 && Fedora 12 && Fedora 10 :D

desktop: Pentium 4 2,80GHz HT; nVidia 5700; Fedora 12

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #14 kdy: 23 Června 2010, 09:04:19 »
Když ji máš doma tak poradím ještě něco, je to upravený zdoják z kapitoly ,,Zadání uživatelského jména a hesla" na straně 718-720. Ikdyž to chceš dělat v něčem jiném tak pro inspiraci :)
No zábava to bude, už vygooglili jednu magickou zkratku...
« Poslední změna: 23 Června 2010, 09:09:49 od sachy »
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6018
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #15 kdy: 23 Června 2010, 14:43:23 »
Když ji máš doma tak poradím ještě něco, je to upravený zdoják z kapitoly ,,Zadání uživatelského jména a hesla" na straně 718-720. Ikdyž to chceš dělat v něčem jiném tak pro inspiraci :)
No zábava to bude, už vygooglili jednu magickou zkratku...
;D
Jakýmu jsi to svěřil filesystému?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem. Děkujeme.

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re: Ubuntu, GNU/Linux a školství
« Odpověď #16 kdy: 23 Června 2010, 16:39:51 »
Když ji máš doma tak poradím ještě něco, je to upravený zdoják z kapitoly ,,Zadání uživatelského jména a hesla" na straně 718-720. Ikdyž to chceš dělat v něčem jiném tak pro inspiraci :)
No zábava to bude, už vygooglili jednu magickou zkratku...
;D
Jakýmu jsi to svěřil filesystému?
Ext4 pro / i pro /home. Mám zálohovanou vzorovou bitovou kopii disku, takže případná oprava snad bez problému.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.