Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Metody virtualizace TUN/TAP a jejich porovnání (Bc. prace)  (Přečteno 3419 krát)

polo23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Ahoj, tohle je část zadání mé Bc. práce:

V první části bakalářské práce se student soustředí na porovnání metod virtualizace síťového rozhraní (TUN, TAP).

Potreboval bych radu kde ziskat nejake dobre materialy na reseni tohoto zadani. Jasne, google zname, ale chtel bych nasmerovat.

Cely zivot delam v XP a linux mam jen na nauceni. Pouzival jsem openVPN v XP a od tamtud znam TUN a TAP. Vim jen to ze jedno pracuje na 2. a dalsi na 3. vrstve ISO/OSI. Dovedel jsem se ze je to standartni soucast linuxu takze se obracim na vas.

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Re: Metody virtualizace TUN/TAP a jejich porovnání (Bc. prace)
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2008, 13:35:35 »
Ahoj. no ten rozdiel si fakt vystihol dobre. tu je jeden dokument priamo na kernel.org, ale tiez tam toho nie je vela. mozno by ti bolo najlepsie si stiahnut asi zdrojaky tun/tap driveru a popisat asi rozdiely v kode, alebo  nieco take. neviem co si predstavuju velmi pod tym zadanim.

polo23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re: Metody virtualizace TUN/TAP a jejich porovnání (Bc. prace)
« Odpověď #2 kdy: 17 Února 2008, 19:04:37 »
No popsat jakym zpusobem se vytvari TUN a jakym TAP. Jak vlastne funguji a jaky je mezi nima rozdil. Jasne, DRIVERY, ale rypat se ve zdrojaku ovladacu chce pokrocilou znalost programovani ze?:(( V C jsem 2 roky nedelal:( Podivam se na zdrojak a co myslis ze uvidim?:) Zmet znaku... nejake funkce, ale hledat co ktera dela?!:(
Spis to ma byt fakt jen prace jednotlivych driveru virtual. sit rozhrani.

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Re: Metody virtualizace TUN/TAP a jejich porovnání (Bc. prace)
« Odpověď #3 kdy: 17 Února 2008, 22:31:22 »
no tak hlavny rozdiel je aj v tom, ze tun je vlastne virtualny point-to-point interface a komunikacia bezi na baze toho, ze do a z tohto interfacu sa zapisuju a citaju IP framy, o co sa uz, ale staraju ine aplikacie, ktore to vedia vyuzit. pri tap interfaci je to vlastne to iste, akurat je to virtulany ethernet adapter  a citaju a zapisuju sa ethernet framy. a to sme uz zase pri tom, ze je dobre si nastudovat IEEE 802.3 a TCP/IP protokol. ja osobne si o tej teme, tak ako je zadana, neviem predstavit zapisane viac ako 1/4 A4. a najlepsie asi bude ist na konzultacie za tym, co tu temu vymyslal a opytat sa ho co si pod tym predstavuje. alebo potom mozes popisovat rozdiely medzi komunikaciou na baze PTP a Ethernet, ale to uz je take zovseobecnovanie.

polo23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re: Metody virtualizace TUN/TAP a jejich porovnání (Bc. prace)
« Odpověď #4 kdy: 18 Února 2008, 20:42:52 »
Zevseobecnovani tu nepripada v uvahu:) Konzultace bude nejlepsi. Bud na prijmu:))

polo23

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re: Metody virtualizace TUN/TAP a jejich porovnání (Bc. prace)
« Odpověď #5 kdy: 09 Března 2008, 21:18:17 »
Ahoj, tak jsem po nejake dobe tady. Konzultaci mam za sebou. Nekolik dni na googlu taky... Mam jednu konkretni obecnou otazku na LINUX. Existuje nekde na svete:)) nejaka dokumentace? Jako mate treba dokumentaci k nejakemu vyrobku kde je popsana nejaka funkce. Prosim ne odkazy ktere vam da google... jako http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/people/marcelo/linux-2.4/Documentation/networking/tuntap.txt
http://vtun.sourceforge.net/
Ze zdrojaku to cist nebudu zamotal bych se do toho.

Hledam "human readable like" dokumentaci jestli mi rozumite. Kdyz chce vyrobce desek vyrabet MB s CPU Intel tak si vyzada dokumentaci od intelu na CPU - potrebuje vedet napajeci napeti, ridici sig. atd... To stejne at jde o dokumentaci cehokoliv jineho. Vyvojari ale pisou v tom smyslu ze TUN a TAP je tak jednoduchy ze jeho popis(funkce) proste neni:((

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.