Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Anketa

Co myslíte, povedl se network manager v II, nebo měli vyvojáři zústat u verze co byla v Hardym.

Povedl se výborně
25 (32.5%)
Je sice hezčí, ale nejde šifrování u wifi a jiné důležité věci
17 (22.1%)
vypadá hrozně a nejde nic
9 (11.7%)
nerozumím tomu
11 (14.3%)
používám něco jiného (wicd, atp.)
15 (19.5%)

Celkem hlasů: 72

Autor Téma: network manager v 8.10  (Přečteno 18257 krát)

fermata

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 230
  • skill: write in C
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #25 kdy: 08 Listopadu 2008, 14:11:46 »
u mna Network Manager nezvladal fakt, ze sa niekedy pripajam cez kabel a niekedy cez wifinu...a po prehranom boji s iwconfigom som skoncila u Wicd
"A weak coder becomes a strong coder by reading code and writing code - every day, for fun."

Fujitsu Siemens V5505, Intel Core 2 Duo, 1 GB RAM, Intel X3100, Debian Sid/Squeeze LXDE + Ubuntu Intrepid Ibex

garmada

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 178
  • A.I.
    • Môj blog o IT
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #26 kdy: 08 Listopadu 2008, 14:17:53 »
Podla mna je dost slaby, stale sa odpaja od siete a ma problem so sifrovanym na mojej karte, pouzivam KNetwork Manager ktory ide perfektne a nikdy som s nim nemal problem (ponuka velke moznosti konfiguracie).
Os: Ubuntu 9.10 Desktop i686 | Linux User #480898 | Ubuntu User #24615

Jiri_87

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #27 kdy: 14 Listopadu 2008, 13:47:46 »
ahoj, taky bych potřeboval nejakym zpusobem se zbavit tohohle managera z 8.10, protoze 8.04 byl rozhodne lepsi, nevite nekdo, jak na to dekuji, Jirka

viper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #28 kdy: 14 Listopadu 2008, 14:00:15 »
no nejsem žádnej expert ,ale v přidat odebrat je nm tak tam ho odinstaluj ,ale radši počkej až muj názor někdo potvrdí nebo vyvrátí
ntb TOSHIBA , ubuntu 8.10

premet

  • Host
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #29 kdy: 14 Listopadu 2008, 14:34:32 »
Rozhodně doporučuji místo Network manager si nainstalovat Wicd. Jestli se ti nechce hledat a nevíš jak přesně na to tak zadávej postupně
Kód: [Vybrat]
supokud ti nepůjde se přihlásit jako root tak si musíš vytvořit heslo
Kód: [Vybrat]
sudo passwd roota pak by to mělo jít, pak kopíruj a pouštěj v terminálu
Kód: [Vybrat]
echo "deb http://apt.wicd.net intrepid extras" >> /etc/apt/sources.listtím si ho přidáš do zdrojů pak
Kód: [Vybrat]
wget -q http://apt.wicd.net/wicd.gpg -O- | sudo apt-key add -a nakonec obnovíš databázi balíčků a nainstaluješ
Kód: [Vybrat]
apt-get update a radši předtím odstraň network-manager
Kód: [Vybrat]
apt-get remove network-managera nakonec
Kód: [Vybrat]
apt-get install wicdpo odhlášení a znovu přihlášení by měl již naběhnout Wicd  :).

Tomáš "Piškot" Petera

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 839
    • http://www.spolnet.cz
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #30 kdy: 14 Listopadu 2008, 16:48:27 »
Vlastnostnost která mi citelně chybí je že pokuď na wifi neběží dhcp nepřipojí se ikdyž klíči rozumí. Občas spravuji zařízení co ip nemají, musím tedy vyřaďit network manager a nastavit vše ručně. Pritom by stačito kdyby se zeptal zda má zůstat připojet a jesli si ip nenastavím ručně.
Už to funguje ... tedy než se rozhodnu to zase poladit.

viper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #31 kdy: 14 Listopadu 2008, 19:03:41 »
To Premet:
postupoval jsem dle tvého návodu a odistaloval nm ,ale Wicd mi to nenaistalovalo ,protože mi přestal jít net , nemohl přestat jít z důvodu ,že jsem odistaloval nm?? ted jsem na netu díky spuštění live cd a potřebuju vědět jak se niní připojím na net jestli to jde abych nemusel dělat přeinstal ?? jde to nějak nastavit pomocí konzole ?? připojuji se přes router pomocí kabelu router je nastaven na dhcp pls. poradte někdo díky
ntb TOSHIBA , ubuntu 8.10

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #32 kdy: 14 Listopadu 2008, 19:21:52 »
To Premet:
postupoval jsem dle tvého návodu a odistaloval nm ,ale Wicd mi to nenaistalovalo ,protože mi přestal jít net , nemohl přestat jít z důvodu ,že jsem odistaloval nm?? ted jsem na netu díky spuštění live cd a potřebuju vědět jak se niní připojím na net jestli to jde abych nemusel dělat přeinstal ?? jde to nějak nastavit pomocí konzole ?? připojuji se přes router pomocí kabelu router je nastaven na dhcp pls. poradte někdo díky
Zkus si pohrát s Wicd, zda ho máš dobře nastavený. Pokud i přesto to nepůjde a nepročišťoval jsi cache apt-get, tak by ti měl jít nainstalovat zpět network manager i bez netu.

viper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #33 kdy: 14 Listopadu 2008, 19:28:46 »
no mě se ani Wicd nenaistaloval a nm jsem zkoušel nějakym způsobem naistalovat ,ale v synapticu mi to hází chybu už přesně nevím jakou ,ale něco ve smyslu ,že se nemůže připojit na danou web adresu , můžeš mi napsat jak naistalovat nm bez netu? díky
ntb TOSHIBA , ubuntu 8.10

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #34 kdy: 14 Listopadu 2008, 20:20:32 »
no mě se ani Wicd nenaistaloval a nm jsem zkoušel nějakym způsobem naistalovat ,ale v synapticu mi to hází chybu už přesně nevím jakou ,ale něco ve smyslu ,že se nemůže připojit na danou web adresu , můžeš mi napsat jak naistalovat nm bez netu? díky
No jestli to nešlo, tak by to mělo jít, když si vložíš live cd a ve Zdrojích software ho nastavíš jako zdroj software, nebo si stáhni network-manager a network-manager-gnome ze stránek
http://packages.ubuntu.com/
pro tvou verzi Ubuntu.
« Poslední změna: 14 Listopadu 2008, 20:22:05 od luisah »

viper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #35 kdy: 14 Listopadu 2008, 20:31:15 »
jako zdroj software jsem zkoušel ,ale pořád stejná chyba , teď jsem to stáhl a jdu to tam zkusit naistalovat
ntb TOSHIBA , ubuntu 8.10

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #36 kdy: 14 Listopadu 2008, 20:33:19 »
jako zdroj software jsem zkoušel ,ale pořád stejná chyba , teď jsem to stáhl a jdu to tam zkusit naistalovat
Pokud se nemýlím, když nastavíš live cd musíš odškrtnout všechny zdroje, které ukazují na net, jinak se bude snažit stahovat věci z netu.

viper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #37 kdy: 14 Listopadu 2008, 20:47:21 »
To luisah  tak jsem to měl odškrtlé z netu a zaškrtlé z live cd ,ale něšlo , ale i tak dík nm nainstalován a už mi net jde , co myslíš jak naistalovat Wicd podle návodu který tu je když neodistaluju nm a naistaluju Wicd bude problém??

jěště jednou díky  luisah 
ntb TOSHIBA , ubuntu 8.10

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #38 kdy: 14 Listopadu 2008, 20:49:25 »
To luisah  tak jsem to měl odškrtlé z netu a zaškrtlé z live cd ,ale něšlo , ale i tak dík nm nainstalován a už mi net jde , co myslíš jak naistalovat Wicd podle návodu který tu je když neodistaluju nm a naistaluju Wicd bude problém??

jěště jednou díky  luisah 
To nepůjde, buď network-manager nebo wicd
Já jsem udělal jen dvě věci:
1) přidal zdroj a klíčk Wicd (viz. Návod od Premeta)
2) v Synapticu vybral instalaci Wicd (automaticky mě nabídl Synaptic odstranit network-manager a network-manager-gnome) a po restartu vše OK.

viper

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 71
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #39 kdy: 14 Listopadu 2008, 21:56:34 »
udělal jsem to jako ty a vše šlape jěště jednou díky luisah 
ntb TOSHIBA , ubuntu 8.10

impact

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 113
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #40 kdy: 15 Listopadu 2008, 00:42:35 »
mě chodil i předtím v pohodě i s WEP/WPA/WPA2
nyní umí navíc bez problémů nastavovat statickou adresu
VPN a širokopásmové připojení jsem ještě nezkoušel, ale vypadá to slibně
zatím mi ani jednou nespadl

takže u mě spokojenost, je to jednoznačně krok vpřed

Funguje perfektně, zkoušel jsem jak klasiku - kabel, tak wifi s WPA2 a taky GPRS připojení přes Vodafone. Nejsložitější bylo nastavit wifi, ale to jenom proto, že jsem musel bezchybně opsat dlouhé heslo. :)

scorpio.toxic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #41 kdy: 16 Listopadu 2008, 22:58:12 »
No tak mě se to chová různě, nejdříve si to nepamatovalo nastavení pevné IP stejně jak to tu někdo už popsal, po restartu tam bylo vše zas automaticky ale net kupodivu šel, jenže tak že to otevře Google plus jeho veškeré podstránky a vyhledávání ale stránky jako jsou Seznam nebo Centrum už ne, teď si to již nastaveni pamatuje ale je to stejné. Podotýkám že IP, masku i bránu mám dobře, připojuji se přes domácí síť přes PC s Woknama, s HH toto fungovalo v pohodě teď je to v pytli. Network Manager nikdy nefungoval dobře ale tohle je vrchol, navíc když se podívám na konfiguraci sítě nebo jak se ta utilitka jmenuje, píši teď z Woken jinak bych byl nahranej, tak jsou tam nesmysly a nejde to přenastavit. Takže rozhodně tudo zmrvenost nahradit něčím jiným co aspoň dokáže přepsat své konfigurační soubory, což tahle mrcha zjevně ne. Poraďte mi prosím někdo co s tím.
Mám dojem že fak lepší se bude vrátit z5 k HH 8.04 nebo utéct k Suse, to se ale taky chováním podobá Vistám, navíc i vzhledem :). Vůbec se mi zdá že II 8.10 je krok z5 nebo alespoň VELMI špatným směrem (systém je pomalý proti HH 8.04 - jako by tam běžela nějaká zk....ná indexace podobně jako ve Vistách, Wine funguje také hůř) který pokud bude v další verzi Ubuntu pokračovat může lidi kteří k Ubuntu utekli kvůli Vistám jako já zahnat z5 třeba k Woknům 7.

scorpio.toxic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #42 kdy: 16 Listopadu 2008, 23:13:07 »
Rozhodně doporučuji místo Network manager si nainstalovat Wicd. Jestli se ti nechce hledat a nevíš jak přesně na to tak zadávej postupně
Kód: [Vybrat]
supokud ti nepůjde se přihlásit jako root tak si musíš vytvořit heslo
Kód: [Vybrat]
sudo passwd roota pak by to mělo jít, pak kopíruj a pouštěj v terminálu
Kód: [Vybrat]
echo "deb http://apt.wicd.net intrepid extras" >> /etc/apt/sources.listtím si ho přidáš do zdrojů pak
Kód: [Vybrat]
wget -q http://apt.wicd.net/wicd.gpg -O- | sudo apt-key add -a nakonec obnovíš databázi balíčků a nainstaluješ
Kód: [Vybrat]
apt-get update a radši předtím odstraň network-manager
Kód: [Vybrat]
apt-get remove network-managera nakonec
Kód: [Vybrat]
apt-get install wicdpo odhlášení a znovu přihlášení by měl již naběhnout Wicd  :).
To je hezké, má to jen jednu drobnou vadu na kráse, když se před tím s Network Managerem nemohu připojit na net tak abych mohl něco stahovat tak je to jaksi k ničemu, ale přesto dík, zkusím to někde stáhnout jako .deb balíček.

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #43 kdy: 16 Listopadu 2008, 23:37:59 »
 ::) lidi, návod jsem četl a je přeci jasné, že když si nejdříve utnete internet, nic pak bez něho nenainstalujete(pominu instalační CD/DVD). Tady je odkaz primo na stránky wicd http://wicd.sourceforge.net/download.php. Je tam tedy návod pro hardyho, ale když použijete ten zdroj uvedený pro intrepid, bude to fungovat pro něj.
Princip je v tom, že neprovedete
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get remove network-manager, ale místo toho rovnou
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wicdJo a vůbec není nutné nastavovat nějaké heslo pro root!!!

1. pomocí konzole nahrajete klíč
Kód: [Vybrat]
wget -q http://apt.wicd.net/wicd.gpg -O- | sudo apt-key add -2a. do zdrojů vložíte zdroj pro Ubuntu 8.04.1 Hardy
Kód: [Vybrat]
echo "deb http://apt.wicd.net hardy extras" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list2b. do zdrojů vložíte zdroj pro Ubuntu 8.10 Intrepid
Kód: [Vybrat]
echo "deb http://apt.wicd.net intrepid extras" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list3. v konzoli zadat
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get update4. v konzoli zadat
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install wicd5. instalátor Vám napíše, že bude odtraněn network-manager a network-manager-gnome. Pak restart a máte konečně slušný prográmek pro správu přípojení...

Jinak já jsem si ho nainstaloval právě pro Hardyho a je to opravdu o třídu lepší záležitost než původní NM. A hlavně při ukončení systému žádné chybové hlášky. Fajn je také možnost výběru jestli se budu ke konkrétní síti připojovat automaticky a nebo ručně. :-)

Děkuji za inspiraci  ;)

btw: A mimochodem. Ty monitorky v oznamovací oblasti zase blikají podle toho, jestli se data nasávají nebo ne. Jen taková mlhavá vzpomínka na jeden nepodařený operační systém  8)
« Poslední změna: 17 Listopadu 2008, 00:26:09 od umiyaki »
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

scorpio.toxic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #44 kdy: 17 Listopadu 2008, 00:12:18 »
No jo jenže mě tam v network manageru jede net jen tak jaksi napůl, google jede, seznam ne, aktualizace jen pár KB takže to takhle stejně nemohu provést. Ale už jsem asi přišel na hlavní příčinu těch potíží, on je tam stabilně zapnutý protokol IPv6 a NEJDE vypnout. Vím že ve Vistách když jsem je ještě měl, a nechal jsem to bežet tak to dělalo neplechu. Nechápu proč tam není na to přepínač, tohle fakt nesnáším když mi někdo nutí funkce které nechci a které jen překáží a dělají problémy, přesně jako ve Vistách.
Ten protokol zjistíte tak že na hlavním panelu najedete na Systém dále v menu na Správa a tam klepnete na síťové nástroje, je tam vidět že to dělá rotyku. Karta v network manageru v II 8.10 s protokolem IPv6 chybí je tam jen IPv4 ale mám dojem že v HH 8.04 možná byla, teď si ale nejsem jist jestli jsem to neviděl někde jinde. Víte někdo jak ten protokol vypnout?

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #45 kdy: 17 Listopadu 2008, 00:28:18 »
...on je tam stabilně zapnutý protokol IPv6 a NEJDE vypnout.
Kód: [Vybrat]
sudo -s
echo ipv6 >> /etc/modprobe.d/blacklist
/etc/init.d/networking restart
exit

//resp. jenom restart sítě asi stačit nebude, nejjrychlejší bude restart celého pc,
(jinak lsmod, rmmod atd.)
« Poslední změna: 17 Listopadu 2008, 00:32:43 od kiklhorn »
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #46 kdy: 17 Listopadu 2008, 00:38:31 »
No jo jenže mě tam v network manageru jede net jen tak jaksi napůl, google jede, seznam ne, aktualizace jen pár KB takže to takhle stejně nemohu provést. Ale už jsem asi přišel na hlavní příčinu těch potíží, on je tam stabilně zapnutý protokol IPv6 a NEJDE vypnout. Vím že ve Vistách když jsem je ještě měl, a nechal jsem to bežet tak to dělalo neplechu. Nechápu proč tam není na to přepínač, tohle fakt nesnáším když mi někdo nutí funkce které nechci a které jen překáží a dělají problémy, přesně jako ve Vistách.
Ten protokol zjistíte tak že na hlavním panelu najedete na Systém dále v menu na Správa a tam klepnete na síťové nástroje, je tam vidět že to dělá rotyku. Karta v network manageru v II 8.10 s protokolem IPv6 chybí je tam jen IPv4 ale mám dojem že v HH 8.04 možná byla, teď si ale nejsem jist jestli jsem to neviděl někde jinde. Víte někdo jak ten protokol vypnout?

http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,4039.0.html a příště prosím nejdříve hledat. Na tomto fóru se to řešilo xkrát...
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

scorpio.toxic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #47 kdy: 17 Listopadu 2008, 03:11:44 »
Tak tohle:

sudo -s
echo ipv6 >> /etc/modprobe.d/blacklist
/etc/init.d/networking restart
exit

na konec souboru vepsalo jen ipv6

na místo tohohle:
# disable IPv6
blacklist net-pf-10
blacklist ipv6

takže podle linku nahoře jsem IPv6 vypnul ale problém to nevyřešilo, Vyřešil jsem to sám tím že je tam z5 HH 8.04 a zítra na dalším disku začínám testovat openSuse 11 podle hesla nevstoupíš 2x do stejné řeky.
Systém který se v dnešní době neumí základní věci jako je připojit se na net nemá právo na existenci. Nemám zapotřebí tu kvůli tomu tu sedět do 3 do rána, mimochodem tohle mají widle vyřešeno již od W98. jinak ale děkuji všem za pomoc a za dobrou vůli nemít na druhém PC Windows tak si tu vaše odpovědi ani nemohu přečíst a byl bych zůstal dnes úplně bez pomoci.

umiyaki

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 194
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #48 kdy: 17 Listopadu 2008, 08:49:39 »
Tak tohle:

sudo -s
echo ipv6 >> /etc/modprobe.d/blacklist
/etc/init.d/networking restart
exit

na konec souboru vepsalo jen ipv6

na místo tohohle:
# disable IPv6
blacklist net-pf-10
blacklist ipv6

takže podle linku nahoře jsem IPv6 vypnul ale problém to nevyřešilo, Vyřešil jsem to sám tím že je tam z5 HH 8.04 a zítra na dalším disku začínám testovat openSuse 11 podle hesla nevstoupíš 2x do stejné řeky.
Systém který se v dnešní době neumí základní věci jako je připojit se na net nemá právo na existenci. Nemám zapotřebí tu kvůli tomu tu sedět do 3 do rána, mimochodem tohle mají widle vyřešeno již od W98. jinak ale děkuji všem za pomoc a za dobrou vůli nemít na druhém PC Windows tak si tu vaše odpovědi ani nemohu přečíst a byl bych zůstal dnes úplně bez pomoci.

No a zkoušel jsi nainstalovat "wicd", třeba podle mého návodu na straně 3 toho vlákna? Je to opravdu fajn věc, zbavíš se tím network managera.

btw: neříkám, že je to Tvoje chyba, ale já s připojením neměl problém ani v HH ani v II a myslím, že většina lidí na tomto fóru také ne a nebo to vyřešila. To, že můžeš pouze na google je divné. Většinou buď nejde nic nebo všechno. Bývá problém s DNS, ale to by zase nefungoval ani google. Tedy pokud ho nemáš načtený v paměti prohlížeče. Chce to řešit postupně (ping, ifconfig atd.)
Já jsem se mimochodem po instalaci win98 na net bez externího driveru ani nedostal a trvalo to až do winxp. Možná jsi toto myslel tím, že to "widle měly vyřešeno už od W98"...  8)
"Prvním stupněm debility je pocit geniality."
Notebook HP 530 - Ubuntu 10.04; PC P4 2.8GHz - Ubuntu 10.04

scorpio.toxic

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
Re: network manager v 8.10
« Odpověď #49 kdy: 17 Listopadu 2008, 10:43:51 »
No s tím googlem je to tak že není v paměti, já si na něj pingnu a odezvu má, mimo to když do něj dám cokoli vyhledat tak to najde ale více tři čtvrtina stránek se ani nezačne načítat, stojí to na nich, seznam.cz, centrum.cz a jiné, toto fórum také nejede, například ale stránka O2 TV ano. Dále nechtejí se načíst informace o aktualizacích, opravdu divné chování. Wicd nemohu nainstalovat když mi apt nenačte skoro nic, tohle jsem zkoušel, načte to jen půlku z toho wicd. Podle mě by na instalačním CD mělo být na síť více alternativ když jedna selže tak aby šla použít druhá, v dnešní době je tohle základ když zvláště když už i základní instalace Ubuntu je tak vázaná na net - část není počeštěná stahuje si to češtinu posléze, dále v návaznosti na to by Ubuntu již při instalaci mělo být kromě standartní instalace možnost volby co si chci do PC vlastně nahrát abych tam zbytečně neměl věci které nechci. Například mozilla posledního zhruba půl roku už není to co bývala, má pomalou odezvu, nemyslím tím teď načítání stránek ale odezvy interface programu, navíc chová se nějak divně ve woknech i v linuxu. Opera je o mnoho lepší, člověk již při instalaci by měl mít možnost volby. Dělám s compama přes deset let "vycítím" když něco nejede tak jak má, v linuxu jsem ovšem stále lama, dlouho jsem se orientoval jen na wokna a teď toho jaksepatří lituji. na ubuntu je nejúžasnější věc atp, vytvoříte si seznam nainstalovaných aplikací a pak když systém předěláváte tak jej jen načtete případně doplníte potvrdíte instalaci a jdete na pivo, vrátíte se a všechno je hotovo. Ve woknech nebo v jiném linuxu by se tím člověk mořil celý den. Proto se mi nechce od Ubuntu a štve mě tak že v nové verzi některé věci fungují hůře než v předchozí, proboha proč to měnějí a mrví když to dobře fungovalo, proč dělat změny za každou cenu když není potřeba.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.