Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: padání DNS  (Přečteno 6477 krát)

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
padání DNS
« kdy: 10 Března 2014, 23:09:48 »
Pravidelně se mi "daří" vyřadit DNS Telefoniky na firemní síťi. Net stále běží, ale přestane překládat adresy. A když už se to stane, tak to úplně umrtví ETH port na kolegově notebooku - a to ho strašně se*e:(
Kancelář cca 5 pc vše Win a já Ubuntu. Řešením je vždy restart modemu / re-conection PPPoE.
Je jasné, že za to může Ubuntu /moje železo, protože když tam můj komp není tak se to nestane.

Nesetkal se někdo s něčím podobným?

Případně mám logy z Wiresharku, ale je toho 390MB - co v nich hledat?

HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:padání DNS
« Odpověď #1 kdy: 11 Března 2014, 00:31:42 »
Net stále běží, ale přestane překládat adresy. A když už se to stane, tak to úplně umrtví ETH port na kolegově notebooku
Hmm, to je ale celkem divný chování teda. Neřešil jsi tady nedávno nefunkční překlad adres v nějaké školní síti? Co nějaká topologie té firemní (nebo "firemní") sítě? Co to znamená, to "umrtvení" eth portu jinýho nb? A jak víš, že net stále běží, ale nepřekládají se adresy, jakože když zadáš 77.75.72.3, tak se ti stránka otevře? Co IPv6? Co si nastavit adresu staticky z rozsahu, který router nepřiděluje?
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:padání DNS
« Odpověď #2 kdy: 12 Března 2014, 09:41:51 »
Síť je VDSL modem/router (wifi + eth)  - do nej zapojenej switch.
Umrtvení eth portu na nb se projevuje tak, že port zhasne + hláška "kabel odpojen", a nefunguje s žádným zařízením až do restartu.
Net běží - jede skype, a stránky, který jsou otevřený v prohlížeči taky, ale jak zadáš novou adresu tak už ji to neotevře. Ping www.google.com nenajde ale ping 8.8.8.8 jde. Obdobně i adresy DNS z modemu. Co je v LAN taky ok.

Je to dost otravné, mám kvůli tomu zákaz připojovat svůj nb do sítě:(

kdyby byl zájem a nálada tak je tu 1. log z WireSharku
https://www.dropbox.com/sh/r637w1exi2ie2lv/3v2Cx0yjR6

IP6 Enabled

« Poslední změna: 12 Března 2014, 10:47:44 od matee »
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:padání DNS
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2014, 13:38:06 »
No jestli až takto - že port se úplně odpojí - tak bych to viděl spíš na skomírající switch nebo u levnějších modelů adaptér toho switche.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:padání DNS
« Odpověď #4 kdy: 12 Března 2014, 13:50:56 »
No jestli až takto - že port se úplně odpojí - tak bych to viděl spíš na skomírající switch nebo u levnějších modelů adaptér toho switche.

to ale nevysvětlu je to, že přestanou fungovat DNS, dlaší 4 PC  zůstanou v tom tejném switchi připojnný - ale s nefunkčním překladem adres.
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:padání DNS
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2014, 14:07:55 »
No jestli až takto - že port se úplně odpojí - tak bych to viděl spíš na skomírající switch nebo u levnějších modelů adaptér toho switche.

to ale nevysvětlu je to, že přestanou fungovat DNS, dlaší 4 PC  zůstanou v tom tejném switchi připojnný - ale s nefunkčním překladem adres.

Ale právěže vysvětluje, ten switch se prostě zhroutí a pokud switchuje, tak jen nahodile a jen něco.
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:padání DNS
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2014, 14:09:55 »
test jak to dokázat?:) věta typu  "máš vadnej switch"  mi asi neprojde:)

A ještě jedna záludná otázka:
Proč se ten problém s DNS vyřeší rozpojením a připojením PPPoE? To si ten switch oddychne a jede vesele dál?:)

Dnes celý den jedu na stejném kabelu, ale jiným železem, dělám to co vždycky, skype, net, fb... a k výpadku nedošlo. Dochází k tomu jen když tu mám zapojen svůj NB s Ubuntu.
« Poslední změna: 12 Března 2014, 14:14:38 od matee »
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:padání DNS
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2014, 14:15:36 »
No jestli až takto - že port se úplně odpojí - tak bych to viděl spíš na skomírající switch nebo u levnějších modelů adaptér toho switche.

Souhlasím, bude to umírající SWITCH, nejlépe s adaptérem.  Ale i ten ADSL router může být vinen.
Nicméně jednak nerozumím, proč ten laptop připojuje kabelem. Ať zkusí jej na WiFi. A pokud by to i tak zdechlo pak bych hledal zacyklení někde v laptopu.

Ale ještě mne tak napadlo, jestli tam někdo nelaboruje s nějakým dalším zařízením a nemá spuštěný další DHCP server.
To by vysvětlovalo tu nutnost restartu routeru...

Ale je to jen nápad.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:padání DNS
« Odpověď #8 kdy: 12 Března 2014, 14:38:19 »
No jestli až takto - že port se úplně odpojí - tak bych to viděl spíš na skomírající switch nebo u levnějších modelů adaptér toho switche.

Souhlasím, bude to umírající SWITCH, nejlépe s adaptérem.  Ale i ten ADSL router může být vinen.
Nicméně jednak nerozumím, proč ten laptop připojuje kabelem. Ať zkusí jej na WiFi. A pokud by to i tak zdechlo pak bych hledal zacyklení někde v laptopu.

Ale ještě mne tak napadlo, jestli tam někdo nelaboruje s nějakým dalším zařízením a nemá spuštěný další DHCP server.
To by vysvětlovalo tu nutnost restartu routeru...

Ale je to jen nápad.

Kabel, protože sedím daleko a wifi sem letí přes repeater. Wired reules:)

Další DHCP tu nikde není. Modem-router se restartovat nemusí - stačí v adminu odpojit a připojit PPPoE.

Příště tedy zkusím jen tu pomalou WiFi, a uvidím zda to i tak zdenchne - za což mě kolega už asi vyhodí z okna:D
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:padání DNS
« Odpověď #9 kdy: 12 Března 2014, 15:45:21 »
Další DHCP tu nikde není. Modem-router se restartovat nemusí - stačí v adminu odpojit a připojit PPPoE.

Příště tedy zkusím jen tu pomalou WiFi, a uvidím zda to i tak zdenchne - za což mě kolega už asi vyhodí z okna:D

Ten DHCP server může být spuštěný v nějakém PC.

A ještě jak jsou nastaveny DNS v routeru ?? tahá si je sám ? nebo jsou tam natvrdo ?
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:padání DNS
« Odpověď #10 kdy: 12 Března 2014, 16:30:31 »
Test je jednoduchý, pokud to padne, připoj napřímo kabel ze switche do toho ADSL a uvidíš, zda to pojede.
A ano, je to přesně tak, pokud je vadný adaptér a nedává potřebný proud, po odpojení se na chvilku "vzpamatuje"
Neříkám, že je to 100% tím, ale viděl jsem takových zařízení už mraky přesně takhle se chovajících.

A že se to děje jen když je připojen Tvůj PC? No to je jednoduché, to je ten trashold stran konzumace proudu. Každý port, který je aktivní něco málo totiž sežere ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:padání DNS
« Odpověď #11 kdy: 12 Března 2014, 18:21:26 »
A ještě jak jsou nastaveny DNS v routeru ?? tahá si je sám ? nebo jsou tam natvrdo ?
Router si je tahá sám od Telefoniky. To bylo první co jsme řešili, zjistilo se, že jedno DSN bylo opravdu mrtvé, ale už je opravené.

Test je jednoduchý, pokud to padne, připoj napřímo kabel ze switche do toho ADSL a uvidíš, zda to pojede.
díky za tip :)
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:padání DNS
« Odpověď #12 kdy: 12 Března 2014, 23:41:31 »
test jak to dokázat?:) věta typu  "máš vadnej switch"  mi asi neprojde:)

A ještě jedna záludná otázka:
Proč se ten problém s DNS vyřeší rozpojením a připojením PPPoE? To si ten switch oddychne a jede vesele dál?:)

Dnes celý den jedu na stejném kabelu, ale jiným železem, dělám to co vždycky, skype, net, fb... a k výpadku nedošlo. Dochází k tomu jen když tu mám zapojen svůj NB s Ubuntu.
No nevím, sice se dnes vyrábí "na záruku", ale to by se to chovalo asi stejně pokud bys přpipojil jakýkoliv jiný poč. I když odprásklý swtche nemají standardizovaný chování:). Co je to za swišť a jakou má ten notes síťovku? To jsem zvědavej, jak tohle dopadne.
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:padání DNS
« Odpověď #13 kdy: 12 Března 2014, 23:53:39 »
Proč jsi připojen zároveň přes wlan i ethetnet?

Kód: [Vybrat]
eth0      Link encap:Ethernet  HWadr 00:22:64:57:cf:11 
          inet adr:192.168.12.22  Všesměr:192.168.12.255  Maska:255.255.255.0
          inet6-adr: 2a00:1028:8d1d:d1b6:222:64ff:fe57:cf11/64 Rozsah:Globál
          inet6-adr: fe80::222:64ff:fe57:cf11/64 Rozsah:Linka
          inet6-adr: 2a00:1028:8d1d:d1b6:6584:958e:dd0:2c48/64 Rozsah:Globál

wlan0     Link encap:Ethernet  HWadr 00:21:5c:8d:c4:af 
          inet adr:192.168.12.19  Všesměr:192.168.12.255  Maska:255.255.255.0
          inet6-adr: fe80::221:5cff:fe8d:c4af/64 Rozsah:Linka
          inet6-adr: 2a00:1028:8d1d:d1b6:221:5cff:fe8d:c4af/64 Rozsah:Globál
          inet6-adr: 2a00:1028:8d1d:d1b6:24c3:2cd9:a5eb:5f39/64 Rozsah:Globál

Já mám u telefoniky 1. DNS přidělený tentok: 160.218.161.54
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:padání DNS
« Odpověď #14 kdy: 13 Března 2014, 00:42:58 »
typ toho switeche nevím a dnes jsme se dozvěděl, že to není switch ale hub  ???

DNS jsou:
194.228.41.65
194.228.41.113

původně tam bylo:
160.218.161.65 (to bylo nefunkční - chyba u TO2cz)
194.228.41.65

Kód: [Vybrat]
Ethernet controller: Intel Corporation 82562GT 10/100 Network Connection (rev 03)
 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 4965 AG or AGN [Kedron] Network Connection (rev 61)

Proč jsi připojen zároveň přes wlan i ethetnet?
Protože od WiFi jsem daleko a zlobí to, tak tam píchnu kabel aby to bylo svižněší:) Nikdo mi neříkal, že před tím musím vypnou Wifi. Stejně to co se odesílá jde jen po kabelu.

Já mám u telefoniky 1. DNS přidělený tentok: 160.218.161.54

Jde ti na něj ping? pokud ne je mrtvej, měl by odpovídat na ping. Mě teď jde jen 194.228.41.113, ale nevím jestli to není tím, že jsem mimo sít TO2cz.
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:padání DNS
« Odpověď #15 kdy: 13 Března 2014, 07:50:48 »
WiFi každopádně vypni. HUB? Tak to je pekelně staré zařízení ... sice jsem slyšel, že se vyráběly i 100Mbps, ale v rukách jsem měl jen 10Mbps ještě s BNC výstupem. Kolik to má portů?
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

matee

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 370
Re:padání DNS
« Odpověď #16 kdy: 13 Března 2014, 09:38:56 »
WiFi každopádně vypni. HUB? Tak to je pekelně staré zařízení ... sice jsem slyšel, že se vyráběly i 100Mbps, ale v rukách jsem měl jen 10Mbps ještě s BNC výstupem. Kolik to má portů?
je to 100Mb na to se mě kolega ptal, když se rozhodoval ze, které zdířky povede kabel na mé místo:)
Kolik portů zatím nevím...
HP 550 /Intel Core2 Duo T5270 / Intel GMA 950 / 2GB / 160GB / Ubuntu 8.10 -> ... -> Linux Mint 17 - Cinnamon
S linuxem jde vše, ale nikdy ne hned:)

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:padání DNS
« Odpověď #17 kdy: 13 Března 2014, 10:02:26 »
Tak počkáme a uvidíme, jak to dopadne po tom testu ...
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:padání DNS
« Odpověď #18 kdy: 13 Března 2014, 15:20:49 »
myslím že tam mají switch ale on tomu říká hub (ano je v tom velký rozdíl)

pocitacovazachranka

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 205
    • Počítačová záchranka
Re:padání DNS
« Odpověď #19 kdy: 13 Března 2014, 17:44:59 »
myslím že tam mají switch ale on tomu říká hub (ano je v tom velký rozdíl)

Jen taková poznámka - zkušenost z minula.

Kdysi jsem měl na správu síť s 3x24port switchema. Jeden blesk a po měsíci mi začaly odcházet porty.

Zprvu jsem hledal proč to sakra nezná najednou internet na x počítačích. Následně jsem zjistil, že ani síťování moc nejde ... nemohli se dostat na sdílené disky.
Začal jsem hledat a zkusil přeházet kabely. Vyřešilo to problém na půl roku. Pak ty switche zdechly celé.

Co se týče WiFi zapnuté a připojený kabel, já bych tu WiFi vypnul. Kdoví co se tam natáhne, a může se to pak hádat, v tom konkrétním PC a i následně v síti.

Ale je to jen názor.
--- léta jsem znal pouze Windows - pak jsem potkal Macbook - a chtěl jsem to taky -------
-- a tak mám Ubuntu ---------- Philips Freevents X52CZ Intel Core Duo CPU T2700 @ 2.33GHz x2, 2GB RAM,  500GB SSHD Seagate 8GB NAND,- Ubuntu 14.04LTS --- OSX Theme Lion ---

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3412
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:padání DNS
« Odpověď #20 kdy: 13 Března 2014, 17:57:01 »
typ toho switeche nevím a dnes jsme se dozvěděl, že to není switch ale hub  ???

Já mám u telefoniky 1. DNS přidělený tentok: 160.218.161.54

Jde ti na něj ping? pokud ne je mrtvej, měl by odpovídat na ping. Mě teď jde jen 194.228.41.113, ale nevím jestli to není tím, že jsem mimo sít TO2cz.

No, teď jsem zjistil, že 1. DNS nepingnu, takže jedu přes sekundární. V tom případě něchápu, proč ho modem dostane přeidělený. Pokud je tam skutečně hub, tak bych chtěl znát důvod, proč ho nevymění za switch za pár stovek.

Proč jsi připojen zároveň přes wlan i ethetnet?
Protože od WiFi jsem daleko a zlobí to, tak tam píchnu kabel aby to bylo svižněší:) Nikdo mi neříkal, že před tím musím vypnou Wifi. Stejně to co se odesílá jde jen po kabelu.
Ty to máš nějak ošetřeno, jsi si jistý, že odesíláš po kabelu? :)
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:padání DNS
« Odpověď #21 kdy: 13 Března 2014, 19:09:31 »
... Pokud je tam skutečně hub, tak bych chtěl znát důvod, proč ho nevymění za switch za pár stovek ...

On i ten HUB může mít význam. Narozdíl od switche totiž přeposílá všechno všem, takže pokud tam třeba těžce clusterujou, tak to lze pochopit :) (ale o tom dosti pochybuji)
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:padání DNS
« Odpověď #22 kdy: 13 Března 2014, 19:12:27 »


On i ten HUB může mít význam. Narozdíl od switche totiž přeposílá všechno všem

a není to náhodou naopak? hub posílá všem a switch to posílá jen na správný port?
http://darron.net/what-is-the-difference-between-a-hub-and-a-switch/

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Re:padání DNS
« Odpověď #23 kdy: 13 Března 2014, 19:17:30 »


On i ten HUB může mít význam. Narozdíl od switche totiž přeposílá všechno všem

a není to náhodou naopak? hub posílá všem a switch to posílá jen na správný port?
http://darron.net/what-is-the-difference-between-a-hub-and-a-switch/

No vždyť to říkám - HUB posílá všechno všem, switch si cestu "vybírá"
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

marun

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 601
Re:padání DNS
« Odpověď #24 kdy: 13 Března 2014, 19:27:00 »
a jo, ja sem blbě četl

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.