Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Domácí server - NAS, print...  (Přečteno 5380 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Domácí server - NAS, print...
« kdy: 03 Února 2016, 13:54:52 »
Ahojky, potřebuji (zase) radu :-) Máme doma počítač, který slouží jako domácí server, jsou na něm uloženy filmy a seriály, běží na něm Windows Home Server 2011. Přístup je normálně po síti a přes vzdálenou plochu. Jenže bych potřebovala na něm ještě rozběhnout print server (tiskárna HP LaserJet 1200) a torrent a ani jedno se mi nedaří. Torrent se ukončí po odhlášení uživatele a print server jsem nastavila, tiskárnu přidala, notebook s Linuxem ji vidí, ale nelze tisknout, skončí to chybou a Mac tu tiskárnu ani nevidí.
Tak si říkám, jestli by nebylo lepší řešení nějaký Linux, ale nikdy jsem nic takového s Linuxem nedělala. Můžete mi, prosím, poradit?


PC je procesor AMD, 8 GB RAM, GPU integrovaná (nějaký Radeon HD 3 a něco), jsou tam celkem 4 disky, 1 TB rozdělený, 60 GB je pro systém, zbytek pro zálohu dokumentů, fotek atd. 1 TB na filmy pro mamku a 2x 2 TB pro normální filmy a seriály. Disky jsou formátované jako NTFS, ty Windows to ani jinak neumožňují.
Musí být přístup po síti na sdílené disky resp. složky (filmy, seriály, dokumenty, fotky atd), ideálně bez zadávání hesla a jména, pokud by bylo nutné se přihlašovat, tak heslo aby bylo jeden znak. Musí být možnost použít připojenou tiskárnu na jakémkoliv zařízení v síti a musí fungovat torrent, vzdálené přidání a i mazání stahovaných souborů. Musí být také možnost přihlášení na vzdálenou plochu, protože PC nemá klávesnici, myš ani monitor a samozřejmě musí jít o grafické prostředí, s příkazovou řádkou si neporadím.


Děkuji :-)

ntz_reloaded

  • Lokaj
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3735
  • skill :: ur home erly
Re:Domácí server - NAS, print...
« Odpověď #1 kdy: 03 Února 2016, 14:00:56 »
Urcite by to slo udelat, nicmene pokud ti jde tedka jen o ten tisk, tak jednodussi bude vyresit stavajici problem ve win .... kdyz uz jsme u toho, ta tiskarna hadam neni sitova ale usb nebo serial-port pripojena primo k serveru, ze ?

Kdyz nejak kliknes pravym ve windows na tu tiskarnu, tak se ji da sdilet pres sit ....
tikejte mi, taky Vam tikam ...
song of the day - openSUSE, openindiana, DuckDuckGo
The noise ain't noise anymore, who's to blame, WHO'S TO BLAME ??

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Domácí server - NAS, print...
« Odpověď #2 kdy: 03 Února 2016, 14:12:39 »
Ano, je to normální USB tiskárna. Podle návodu jsem povolila print server a nastavila tiskárnu jako sdílenou, ale nefunguje to. Linux ji vidí, ale nejde tisknout a Mac ji ani nevidí. Přitom když nastavím sdílení tiskárny z Macu, tak to na dvě kliknutí funguje a tisk proběhne z Linuxu, z Lumie s Windows Mobile, z iPadu i z iPhonu i z MacBooku, problém je ale v tom, že Mac není dostupný non-stop.

marshall1727

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re:Domácí server - NAS, print...
« Odpověď #3 kdy: 03 Února 2016, 14:17:34 »
To všechno co píšete na linuxové serveru může fungovat. Ale bez příkazové řádky? Tím si nejsem vůbec jistý. Ve srovnání s vyřešením sdílení tiskárny to bude nesrovnatelně obtížnější.

EDIT/OFFTOPIC: nemusí se náhodou ve Win doinstalovávat podpora pro tisk z linuxu? bylo to někde v součástech systému. kdysi...
« Poslední změna: 03 Února 2016, 14:19:57 od marshall1727 »
--
koupil jsem si nový server a ladím ho. proto to zde spamuju. (2xXeon5110; IntelServerBoard S5000PSL; 2x2x1GbECC;4xRaptor150G)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Domácí server - NAS, print...
« Odpověď #4 kdy: 03 Února 2016, 15:04:49 »
Tu podporu mám právě doinstalovanou, mělo by to fungovat, ale nefunguje. Přemýšlím, jestli by se spíše nevyplatilo ten PC prodat a koupit nějaký obyčejný NAS s print serverem...

marshall1727

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 307
Re:Domácí server - NAS, print...
« Odpověď #5 kdy: 03 Února 2016, 15:13:18 »
za sebe vidím problém vidím v tom, že to je windows server a ne win7 nebo win10. ale to už je opravdu off-topic
--
koupil jsem si nový server a ladím ho. proto to zde spamuju. (2xXeon5110; IntelServerBoard S5000PSL; 2x2x1GbECC;4xRaptor150G)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Domácí server - NAS, print...
« Odpověď #6 kdy: 03 Února 2016, 15:25:21 »
Osobně bych v tom problém neviděla, je to server, tudíž má serverový OS. Problém je spíše v tom, že je to Windows. Ale byla to před lety nejlepší možnost, stálo to méně než tisícovku a funguje pátým rokem. Jen to není zrovna user friendly na nastavení.

menganito

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1728
Re:Domácí server - NAS, print...
« Odpověď #7 kdy: 04 Února 2016, 13:51:17 »
Predat to a kupit za ten peniaz nejake domace nasko s dobrym webovym UI je najlepsia moznost. Aj usetris na energii.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.