Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disku při instalaci [vyřešeno]  (Přečteno 17662 krát)

jinmej

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Rozdělení disku při instalaci [vyřešeno]
« kdy: 07 Června 2006, 16:18:00 »
Stáhnul jsem si distribuci Ubuntu a chtěl bych ji vyzkoušet. Mám v počítači nainstalovaný Win XP, mám pouze jeden partition C:\. Dá se rozdělit disk, tak abych měl třeba na C:\ WindowsXP a na D:\ pak Ubuntu aniž bych musel znovu instalovat Win. Jen prostě zmenšit C:, vytvořit nový disk bez ztráty dat ve Win. Prosím poraďte
« Poslední změna: 13 Října 2007, 19:13:24 od Anna Taliánová »

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #1 kdy: 07 Června 2006, 16:32:14 »
No tak reseni by bylo...nicmene kazdopadne si dulezita data vyzalohuj! Umi to treba Partition Magic - ale neni to freeware...Nejdriv je treba defragmentovat disk. Linuxove programy to take umi (GParted...), ale nejsem si jist, zda to umi slusne i s NTFS. To se da udelat treba tak, ze si pustis Ubuntu z Desktop CD - to je to defaultni, co s nejvetsi pravdepodobnosti mas, no a proste pustis GParted a zmensis...
Nicmene...co se kratke zkousky tyce, od toho je to Desktop CD - pustis to a dostanes se do kompletniho prostredi, kde budes moct na net, pouzivat programy...a kdyz se Ti  to bude libit, tak teprve nainstalujes :-) J
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

Xfiler

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 25
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #2 kdy: 07 Června 2006, 17:02:42 »
doporucuju spis ten partition magic

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #3 kdy: 07 Června 2006, 17:06:47 »
Citace: botanicus
Linuxove programy to take umi (GParted...), ale nejsem si jist, zda to umi slusne i s NTFS.
Bezne to na upravy NTFS oddilu pouzivam, bez problemu :)

Petr Tomeš

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1582
    • http://www.phil.muni.cz/~ptomes/
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #4 kdy: 07 Června 2006, 17:32:13 »
Citace: jinmej
Dá se rozdělit disk, tak abych měl třeba na C:\ WindowsXP a na D:\ pak Ubuntu aniž bych musel znovu instalovat Win. Jen prostě zmenšit C:, vytvořit nový disk bez ztráty dat ve Win. Prosím poradte
Ano, můžete v instalátoru zvolit, že se má použít volné místo, příp. si disk rozdělit ručně. Přestože v drtivé většině případů nedochází k problémům, záloha dat (zejména aspoň těch vámi vytvořených, programy si zpravidla můžete vždy v případě potřeby znovu nainstalovat, pokud k nim máte instalační soubory...) je doporučena.
« Poslední změna: 13 Října 2007, 19:12:46 od Anna Taliánová »

Jenda

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 671
    • http://launchpad.net/people/jenda
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #5 kdy: 07 Června 2006, 19:52:08 »
Jistě, není nutné spouštět GParted, neboť to zvládne instalátor sám.
Jen bych dodal, že Windows ten disk neuvidí, takže z něj nebude D:\, protože Linux značí disky jinak. Dokonce je nejlepší ten disk ještě dál rozdělit na systémový (/) a datový (/home) případně vyrovnávací paměť (swap).
« Poslední změna: 13 Října 2007, 19:07:47 od Anna Taliánová »
Navštivte nás na IRC: #ubuntu-cz @ irc.freenode.net
K mání trika a samolepky Ubuntu - případní zájemci nechť se mi ozvou.

Jakub Šťastný

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1441
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #6 kdy: 07 Června 2006, 20:11:49 »
Citace: Jenda
Jistě, není nutné spouštět GParted, neboť to zvládne instalátor sám.
Jasne, vzdyt ta cast instalatoru vychazi primo z nej :) Ale mezi nama, hosi ho teda moc neodladili...
Citace
Jen bych dodal, že Windows ten disk neuvidí, takže z něj nebude D:\, protože Linux značí disky jinak.
Uvidi jej nenaformatovanej, pokud mne pamet nesali...nicmene co se rozdelovani tyce, tak pouzivi Partition Magicu je prirozene mozne, dokonce mam matny dojem, ze umi formatovat na Linuxu filesystemy...
Citace
Dokonce je nejlepší ten disk ještě dál rozdělit na systémový (/) a datový (/home) případně vyrovnávací paměť (swap).
No takhle - na systemovy a swap kazdopadne (lze swapovat i do souboru, ale je to pomale a je to proste volovina, pokud ma clovek moznost swapovat na partition), mozna /home, a dost bych doporucoval vydelit tak 50MB na /boot, a ten dat na pocatek disku - totiz pokud mas starsi BIOS, tak se Ti klidne muze stat, ze nebude schopen nabootovat za urcitym cylindrem....pokud to ma clovek na konci disku, lze jednoduse zmenit geometrii disku, pokud ne, tak to mas blbe...J
« Poslední změna: 13 Října 2007, 19:09:24 od Anna Taliánová »
Jabber: mistnost ubuntu na serveru chat.linjab.net Návod na připojení
Česká ubuwiki: wiki.ubuntu.cz/
Nejhorší IM  Nejlepší IM Vim rulez ;-) Návod

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #7 kdy: 07 Června 2006, 21:04:12 »
Neblbněte těm lidem hlavu. Konečně distro, které nepotřebuje více jak jednu partici plus swap!! A vy to hned degradujete do poloh před "revolucí" ;)
Stačí pouze uvolnit místo nějakým správcem oddílů, klidně i instalátorem, a šup Ubuntu na toto uvolněné místo. Zbytek zařídí instalátor. Přestaňte strašit s tisícem a jednou partišnou. Zapoměňte na doby minulé a podivte se dopředu, nostalgové!
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Jenda

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 671
    • http://launchpad.net/people/jenda
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #8 kdy: 07 Června 2006, 21:06:31 »
Co do toho kecám, dyť jsem Windows neviděl už rok...ツ
Navštivte nás na IRC: #ubuntu-cz @ irc.freenode.net
K mání trika a samolepky Ubuntu - případní zájemci nechť se mi ozvou.

Jenda

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 671
    • http://launchpad.net/people/jenda
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #9 kdy: 07 Června 2006, 21:57:30 »
Podle mne je oddělená /home jedna z největších výhod Linuxu - nainstaluju a už mám zpátky všechno nastavení.
Navštivte nás na IRC: #ubuntu-cz @ irc.freenode.net
K mání trika a samolepky Ubuntu - případní zájemci nechť se mi ozvou.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #10 kdy: 07 Června 2006, 22:48:45 »
Citace: Jenda
Podle mne je oddělená /home jedna z největších výhod Linuxu - nainstaluju a už mám zpátky všechno nastavení.
Presne tak! Ted jsem toho vyuzil po znovuinstalovani. Data zustali a nastaveni programu tez. Vetsinou...

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Juraj

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #11 kdy: 07 Června 2006, 22:52:15 »
Kedysi som to aj ja tak robil, ze som daval /home na dalsiu pariciu, ale prisiel som na to, ze je to vlastne jedno, konfiguraciu si aj tak musim upravit. Miesto /home pouzivam radsej dalsiu particiu ako /data , kde mam veci, ktore zdielam medzi roznymi systemami...

matezz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 213
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #12 kdy: 07 Června 2006, 23:20:56 »
Citace: jinmej
Stáhnul jsem si distribuci Ubuntu a chtěl bych ji vyzkoušet. Mám v počítači nainstalovaný Win XP, mám pouze jeden partition C:\. Dá se rozdělit disk, tak abych měl třeba na C:\ WindowsXP a na D:\ pak Ubuntu aniž bych musel znovu instalovat Win. Jen prostě zmenšit C:, vytvořit nový disk bez ztráty dat ve Win. Prosím poraďte
Viděl jsem pěknou stránku, kde popisují "dual boot" i se screenshotama: http://users.bigpond.net.au/hermanzone/
« Poslední změna: 13 Října 2007, 19:11:07 od Anna Taliánová »
FS amilo V3405 T5500

jinmej

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #13 kdy: 08 Června 2006, 11:21:08 »
Ahoj, všem děkuji za rady, tak jsem si nainstaloval Kubuntu, rozdělil disk a vše proběhlo v pořádku. Instalace je opravdu jednoduchá. Ted mám jiný problémy. Nejde mi zvuk, asi se musí nainstalovat nějak ovladač, to ale nevím jak, dále asi je potřeba nainstalovat grafický ovladač (mám gf 6800 gt), protože mám na výběr jen omezené rozlišení, max 1024x768 @60 Hz. Konqueror mi neukazuje některá česká písmena. Jsem úplný laik, tak se omlouvám za tak blbé dotazy. Díky za pomoc
« Poslední změna: 13 Října 2007, 19:15:40 od Anna Taliánová »

Jenda

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 671
    • http://launchpad.net/people/jenda
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #14 kdy: 08 Června 2006, 11:29:42 »
Blbé dotazy se tolerují, od toho je tu tohle forum. Tvůj problém s diakritikou už jsem někde viděl, teď ale bohužel nemám čas vyhledávat.
Mohl by se na to někdo podívat?
Navštivte nás na IRC: #ubuntu-cz @ irc.freenode.net
K mání trika a samolepky Ubuntu - případní zájemci nechť se mi ozvou.

reaper

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 434
    • http://ronny.rammsteinfan.cz/
Rozdělení disku při instalaci
« Odpověď #15 kdy: 08 Června 2006, 13:23:31 »
Citace: jinmej
je potřeba naistalovat grafický ovladač (mám gf 6800 gt)
koukni sem ;)
« Poslední změna: 13 Října 2007, 19:16:38 od Anna Taliánová »
IBM/Lenovo Thinkpad R61 14", Intel Core 2 Duo T7250 - 2GHz @ 800MHz, 2GB RAM, 160GB + 300GB HDD, Intel X3100 - Ubuntu 8.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.