Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: linux mint 12  (Přečteno 2495 krát)

Louis

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
linux mint 12
« kdy: 29 Února 2012, 14:39:26 »
Tak se již pár dní snažím zabydlet v nějakém Os pod Linuxem, kde se budu cítit pro mne uživatelsky co nejkomfortněji. Zhruba před rokem jsem začínal s ubuntu 10.10. A to bylo asi to "nejfrendly" co mě mohlo potkat. Na 11.10 se mi líbila grafika, ale unity by mi vyhovovalo jen jako doplněk kdyby se systém dal ovládat i dál "po staru". Nemohl jsem si zvyknout, že když jsem shodil něco na lištu, a pak jsem to chtěl otevřít že jsem to musel hledat v postraním pásu- což bylo vždy velmi zdlouhavé. A potom mi vadilo že nešly vyhazovat libovolné ikony na plochu, jak tomu bejvávalo u všech, a to obecně, u všech dřívějších operačních systémů. Tedy možná že to jde nastavit i v unity, ale už se mi to nezdá tak intuitivní.
A proto jsem otevřel tento nový příspěvek, aby jsem se zeptal... . Dnes zkouším Linux mint lisa 12 pod Gnome(po včerejším testování Kde). Rád by jsem už zůstal u tohoto OS, ale chybí mi zde opět snadné vyhazování ikon na plochu. Nějak jsem nepřišel na to, jak "na to":-)  Mohl by mi někdo poradit, jak se to dělá? Když například vjedu kurzorem do startovací nabídky a chci nějaký odkaz na program přesunout na plochu, tak to nejde :(  Přitom ve verzi mintu s KDE, toto zase šlo bez problémů(ale tam je zase ,jak jsem se dozvěděl problém často se správcem softwaru).
Slyšel jsem o nějakém programu Ubuntu Tweak, ale nelze ho najít ve správci softwaru. Mohl by mi případně někdo poradit i jak nainstalovat tento program?
Dále již taková drobnost, V mintu 12 pod gnome, není moc options, jak vyladit grafiku plochy a oken. Pro možnost změny grafiky oken jsou jen 3 možnosti. Okna jsou většinou zcela v bílém sytě ostrém kabátu a když pracuji dlouho do noci, bolí z té zářivé bílé barvy trochu oči. Sice jsem snížil kontrast LCD, ale pak když chci sledovat nějaké moovie, tak to zase musím vždy nastavovat zpět. Je možnost doinstalovat pro tento systém více nabídek pro změnu grafiky oken včetně barevných odstínů?
 OS Linux mi jinak přirostl k srdci a už by jsem se asi nerad vracel k Windows, je ale pravda že se kolem linuxu nyní dějí velké změny a člověk hledá jakým směrem a s jakým OS pod linuxem se vydat dál. Pro mě, jak jsem již řekl, byl po přechodu z Windows systém ubuntu 10.10, jak ušitej na míru. V tomto systému jsem se začal pohybovat prakticky okamžitě "jako doma". Ale bohužel, ubuntu jde na můj vkus nyní trochu jiným směrem. I když nevylučuji se k němu v budoucnu vrátit(až si třeba zvyknu:-))

Ještě to shrnu- potřeboval by jsem, jestli by mi někdo mohl poradit: 1) Jak snadno vyhazovat ikony na plochu v Linux Mint 12 (gnome-mate)
                                                                                                2) Jak nainstalovat (nějak jednodušeji prosím vysvětlit) Ubuntu Tweak
                                                                                                3) Je možnost v tomto OS doinstalovat možnosti změny grafiky pro pozadí plochy-         hlavně změnu vzhledu oken?

Díky moc za případné rady, a sry. za některé pro vás možná triviální otázky :)

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:linux mint 12
« Odpověď #1 kdy: 29 Února 2012, 15:24:52 »
Nemá Linux Mint náhodou vlastné fóra? Toto je fórum, kde je poskytovaná podpora pre Ubuntu...
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Louis

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:linux mint 12
« Odpověď #2 kdy: 29 Února 2012, 15:32:18 »
Linux mint má v ČR stále slabou podporu. Na forech mintu se člověk nic nedozví.
V záhlaví Ubuntu fora, je napsáno podpora Ubuntu a jeho derivátů. Nebot mint vychází přímo z Ubuntu. A je mu úzce "příbuzný":-))) Tak jsem myslel, že jsem zde dobře a možná mi někdo pomůže:-)

radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:linux mint 12
« Odpověď #3 kdy: 01 Března 2012, 09:39:48 »
To Tylnesh: Linux Mint 12 je rozšířené Ubuntu, 90% toho, co platí o Ubuntu, platí i pro LM (narozdíl od LM Debian). To bys mohl vyčítat i uživatelům XUbuntu a podobných dister, že se ptají/přispívají sem. Myslím, že se to tu už řešilo...

To Louis
ad 1) Přetáhnout spouštěč na plochu jde přidržením ctrl, jen pak musíš ve vlastnostech povolit "spouštění"
2),3) nevím, nezkoušel jsem
Nobody is perfect!

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:linux mint 12
« Odpověď #4 kdy: 01 Března 2012, 09:47:53 »
To Tylnesh: Linux Mint 12 je rozšířené Ubuntu, 90% toho, co platí o Ubuntu, platí i pro LM (narozdíl od LM Debian). To bys mohl vyčítat i uživatelům XUbuntu a podobných dister, že se ptají/přispívají sem. Myslím, že se to tu už řešilo...

To Louis
ad 1) Přetáhnout spouštěč na plochu jde přidržením ctrl, jen pak musíš ve vlastnostech povolit "spouštění"
2),3) nevím, nezkoušel jsem

Nie, to nemohol, pretože je rozdiel v tom, že Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu sú len Ubuntu so zmeneným prostredím (flavors - príchute). Linux Mint má vlastné repozitáre, vlastné prostredia (Gnome Shell s MGSE a Mate), vlastný vývojový cyklus. Je to akoby si šiel na fóra Debianu a tiež sa pýtal na radu - taktiež by ťa odkázali na fóra tvojej distribúcie.

Nechcel som nikoho uraziť, len upozorniť na fakt, že tvorcovia Mintu nemajú v podstate s Canonicalom žiadne väzby, takže by som to nepovažoval za "Ubuntu v zelenej". Nemôžem si odpustiť malé podpichnutie - keď je Mint teraz už najobľúbenejšie distro (viem, Distrowatch hity v podstate o ničom nevypovedajú), tak by mohlo mať i slušnú podporu :D
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:linux mint 12
« Odpověď #5 kdy: 01 Března 2012, 10:26:28 »
Používám Mint od verze 9 a zatím mi plně stačilo toto fórum a česká sekce na fóru linuxmint.com.
Jak s podporou (wiki, fórum) se řešilo i tady a většina se shodla, že zatím stávající stav postačuje (na nějaký samostatný projekt nejsou síly).

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:linux mint 12
« Odpověď #6 kdy: 01 Března 2012, 10:47:37 »
No dobre, uznávam - ak je to všeobecný konsenzus, tak asi netreba bojovať s veternými mlynmi. Avšak, kto chce psa biť, palicu si nájde a tak musím poukázať na nesprávne označenie vlákna (budeme každé vlákno označovať Ubuntu 11.10?) a prejav neochoty použiť google. :D
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:linux mint 12
« Odpověď #7 kdy: 01 Března 2012, 10:54:20 »
To Tylnesh: Linux Mint 12 je rozšířené Ubuntu, 90% toho, co platí o Ubuntu, platí i pro LM (narozdíl od LM Debian). To bys mohl vyčítat i uživatelům XUbuntu a podobných dister, že se ptají/přispívají sem. Myslím, že se to tu už řešilo...

To Louis
ad 1) Přetáhnout spouštěč na plochu jde přidržením ctrl, jen pak musíš ve vlastnostech povolit "spouštění"
2),3) nevím, nezkoušel jsem

Nie, to nemohol, pretože je rozdiel v tom, že Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu sú len Ubuntu so zmeneným prostredím (flavors - príchute). Linux Mint má vlastné repozitáre, vlastné prostredia (Gnome Shell s MGSE a Mate), vlastný vývojový cyklus. Je to akoby si šiel na fóra Debianu a tiež sa pýtal na radu - taktiež by ťa odkázali na fóra tvojej distribúcie.

Nechcel som nikoho uraziť, len upozorniť na fakt, že tvorcovia Mintu nemajú v podstate s Canonicalom žiadne väzby, takže by som to nepovažoval za "Ubuntu v zelenej". Nemôžem si odpustiť malé podpichnutie - keď je Mint teraz už najobľúbenejšie distro (viem, Distrowatch hity v podstate o ničom nevypovedajú), tak by mohlo mať i slušnú podporu :D
Musím říci, že s Tylnesh souhlasím. Spíš si ale myslím, že tazatelé neovládají angličtinu a proto se derou sem. Když jim někdo chce odpovídat, nic proti tomu. Já se ale na Frugalware nebo Fedoru také tady neptám.

maikcrew

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
    • Dalo by se říct blog kde si píši poznámky co jsem řešil. Místo na papír jsem si je poznamenal na web tak, aby to popřípadě mohli použít druzí :)
Re:linux mint 12
« Odpověď #8 kdy: 01 Března 2012, 11:18:41 »
1. Osobně používám XFCE nebo pokud chceš Gnome 3 tak zkus Cinnamon tam stačí kliknout v menu pravím tlačítkem na aplikaci. Osobně mám nahrané i KDE 4.8, LXDE, MATE.
2. No tweaks už jsou nainstalované pokud se nepletu stačí spustit pokročilé nastavení a je to. Jinak v termináklu zadej " sudo apt-get install gnome-tweak-tool " když ne.
3. V pokročilém nastavení se dá změnit vzhled kurzoru, GTK3 a lištu panelu.


radin

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 243
Re:linux mint 12
« Odpověď #9 kdy: 01 Března 2012, 13:35:40 »
Nevím. Osobně hledám podporu na všech fórech, které mají něco společného s Debianem (což je i Ubuntu). A LM má repozitáře společné s Ubuntu + vlastní, nikdo nebrání uživatelům Ubuntu si je přidat. Je tedy logické, že podporu hledají uživatelé Mintu hlavně tady. Vytvářet další wiki a fórum speciálně pro Mint považuji za zbytečné tříštění a následně nutnost prohledávání dalších a dalších stránek netu.
Nikdy jsem nehledal distro podle hodnocení někde na Distrowatch nebo jak se to jmenuje, vždycky jsem hledal takové, které mi vyhovuje nejvíc. Začal jsem na DOSu, W3.11, přes W98 a XP jsem se dostal k Linuxu RH (nynejší Fedora), pokračoval Suse, Mandrake/ Mandriva až k Ubuntu, pak mi k srdci nepřirostlo Unity, ale spíš Gnome shell, tak jsem se dal na Debian, ale rozmlsalo mne Ubuntu jednoduchým nastavením, tak jsem se vrátil k Mintu, právě proto, že je to klon Ubuntu. Jsem snad kvůli tomu špatný? Linux je o stálém hledání...
Některé odpovědi na fóru (nejen tomto) my připadají jako žárlivé scény: používáš něco jiného, tak co sem lezeš. Myslíte, že je to ku prospěchu? Když nevím, mlčím, když mám co říct, řeknu to. Ale nikdy mi nenapadlo odpovědět stylem: Toto distro nepoužívej, používej tamto. Proč, když chci používat právě toto a hledám jen odpověď na svoji otázku?
Omlouvám se, ale už jsem to prostě nevydržel.
Nobody is perfect!

maikcrew

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 39
    • Dalo by se říct blog kde si píši poznámky co jsem řešil. Místo na papír jsem si je poznamenal na web tak, aby to popřípadě mohli použít druzí :)
Re:linux mint 12
« Odpověď #10 kdy: 01 Března 2012, 13:44:45 »
Lidem se nelíbil Debian udělali si Ubuntu lidem se nelíbilo Ubuntu udělali si Linux mint :) Pěkný strom Linuxu http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Gldt.svg

Michal "Tylnesh" Kohútek

  • Administrátor fóra
  • Stálý člen
  • ******
  • Příspěvků: 1070
    • Lords Of Tech
Re:linux mint 12
« Odpověď #11 kdy: 01 Března 2012, 14:08:05 »
Nevím. Osobně hledám podporu na všech fórech, které mají něco společného s Debianem (což je i Ubuntu). A LM má repozitáře společné s Ubuntu + vlastní, nikdo nebrání uživatelům Ubuntu si je přidat. Je tedy logické, že podporu hledají uživatelé Mintu hlavně tady. Vytvářet další wiki a fórum speciálně pro Mint považuji za zbytečné tříštění a následně nutnost prohledávání dalších a dalších stránek netu.
Nikdy jsem nehledal distro podle hodnocení někde na Distrowatch nebo jak se to jmenuje, vždycky jsem hledal takové, které mi vyhovuje nejvíc. Začal jsem na DOSu, W3.11, přes W98 a XP jsem se dostal k Linuxu RH (nynejší Fedora), pokračoval Suse, Mandrake/ Mandriva až k Ubuntu, pak mi k srdci nepřirostlo Unity, ale spíš Gnome shell, tak jsem se dal na Debian, ale rozmlsalo mne Ubuntu jednoduchým nastavením, tak jsem se vrátil k Mintu, právě proto, že je to klon Ubuntu. Jsem snad kvůli tomu špatný? Linux je o stálém hledání...
Některé odpovědi na fóru (nejen tomto) my připadají jako žárlivé scény: používáš něco jiného, tak co sem lezeš. Myslíte, že je to ku prospěchu? Když nevím, mlčím, když mám co říct, řeknu to. Ale nikdy mi nenapadlo odpovědět stylem: Toto distro nepoužívej, používej tamto. Proč, když chci používat právě toto a hledám jen odpověď na svoji otázku?
Omlouvám se, ale už jsem to prostě nevydržel.

Neber to ako žiarlivú scénu, ale skôr vecné konštatovanie. Navyše som ti nevnucoval Ubuntu ani Unity, takže o tom to tiež nie je. Skôr ma pobavilo, že sa pred časom neustále hovorilo o tom, že Ubuntu padá a že Linux Mint je najobľúbenejší. Väčšinou to chodí tak, že to, čo je najobľúbenejšie máva aj najlepšiu podporu  a keďže Mint očividne najlepšiu podporu nemá, tak som sa nad tým pozastavil. Neber to nijak osobne, predsalen sme na internete a hádky na internete sú ako paralympiáda - Aj keď vyhráš, stále ostaneš postihnutý.
https://lordsoftech.com

Registered Linux User #506395

--- Smartphone 0: Apple iPhone 11
--- Smartphone 1: OnePlus 3T - Ubuntu Touch
--- Laptop 0: Apple Macbook Air M1
--- Laptop 1: Lenovo Thinkpad X1 Carbon Gen 3
--- Workstation: Ryzen 7 2700X, RX 5700XT, 32GB RAM
--- Other: Niekolko kusov od kazdeho vydaneho variantu Raspberry Pi

Louis

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 27
Re:linux mint 12
« Odpověď #12 kdy: 02 Března 2012, 06:01:28 »
Včera jsem  tuto diskuzi začínal a již jsem neměl čas vám všem poděkovat a rád by jsem tedy ještě na závěr dodal pár řádek :-)
   Nechci se nikoho ani v nejmenším dotknout, ale domnívám se že výroky typu „používáš jiný systém tak sem nechod“ do diskuzí ohledně Open Source zcela obecně opravdu nepatří.  Linux mint vychází z Ubuntu a pokud přijde a to řečeno doslova obecně kdokoliv s tématem na Ubuntu či jakýkoliv jeho derivát(a je přece úplně jedno zda je ta či ona daná odnož zaštítěna spol. Canonical či ne...) , mělo by se k tématu přistupovat asi spíše pozitivně, ve stylu výzvy. Neboť řešení jakýchkoliv relevantních problémů k tomu či onomu danému systému by mělo systémům spíše pomáhat v jejich vylepšování a ke zdílení vzájemných informací účastníků diskusních for pro jejich inspiraci a informovanost. Říká se že 21 stol. má postupně směřovat k větším svobodám jednotlivců a k rozvíjení komunitních oblastí obecně na úkor mainstreamu(ale to už by bylo asi na delší debaty patřící „možná“ zase jinam...:-)))
Jinak děkuji opět všem za dobré rady. Jak zde také někdo uvedl výrok: „Linux je o stálém hledání“  A proto si dám ještě trochu příjemné práce a zkusím se trochu poohlédnout po pro mne nějakém o trochu více vhodnějším systému pod Linuxem.

hepet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 235
Re:linux mint 12
« Odpověď #13 kdy: 02 Března 2012, 08:51:33 »
Vždyť jo. Jen bych možná dodal, že dovedeno do absurda by stačila jedna webová stránka, na které by bylo úplně všechno. Proto je dobré respektovat rozdělení a psát tam, kam dotaz patří.
« Poslední změna: 02 Března 2012, 08:54:43 od hepet »

Luban

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1638
Re:linux mint 12
« Odpověď #14 kdy: 02 Března 2012, 09:00:32 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.