Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB  (Přečteno 4482 krát)

TommyGunny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« kdy: 25 Listopadu 2015, 14:36:02 »
Dobrý den,
včera jsem se definitivně rozhodl, že smažu tu sra*ku jménem Windows a vrátím se zpět na Ubuntu, bohužel se mi to nedaří a nevím proč.
Prvně jsem naformátoval flashdisk a z NTFS změnil na FAT32, poté jsem pomocí unetbootin "nahrál" na flashdisk iso soubor stažený z oficiálních stránek, ale při zapínání pc mi to prostě z flashdisku nenabootovalo, tak jsem se dostal do "boot menu", nebo jak to nazvat a nebyla tam ani možnost nabootovat z flashdisku - jakoby jí PC při bootování neviděl.
Zkusil jsem taky Universal USB installer a ani tak mi to nejde.
Nějaké rady, co by to mohlo způsobovat? Děkuji. :)

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #1 kdy: 25 Listopadu 2015, 15:33:11 »
Nevytvořil se bootovací sektor na flešce, UnetBootin pro Windows je totálně neschopný. Je lepší a snadnější si nechat udělat bootovací flešku u někoho, kdo má Linux, pomocí dd v terminálu - to je naprostá jistota.
Kód: [Vybrat]
su -zadat heslo
Kód: [Vybrat]
dd if="presny_nazev_iso_obrazu".iso of=/dev/sdcto v závorce nahradit názvem obrazu.
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

TommyGunny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #2 kdy: 25 Listopadu 2015, 15:49:31 »
Nevytvořil se bootovací sektor na flešce, UnetBootin pro Windows je totálně neschopný. Je lepší a snadnější si nechat udělat bootovací flešku u někoho, kdo má Linux, pomocí dd v terminálu - to je naprostá jistota.
Kód: [Vybrat]
su -zadat heslo
Kód: [Vybrat]
dd if="presny_nazev_iso_obrazu".iso of=/dev/sdcto v závorce nahradit názvem obrazu.
Díky za radu, bohužel nemám v mé blízkosti nikoho, kdo by měl linux.. Nejde to vyřešit nějak na Windowsu, aniž bych musel přes virtualbox nainstalovat linux a udělat to přes něj? To se mi zdá celkem na dlouho.

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2015, 16:45:02 »
Každý má ve svém okolí někoho s Linuxem  ;) Stačí se jen optat nebo se podívat zde http://wiki.ubuntu.cz/lok%C3%A1ln%C3%AD_distributo%C5%99i_cd
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

jmp

  • Host
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #4 kdy: 25 Listopadu 2015, 17:15:18 »
možná zkuste ještě toto: http://www.linuxliveusb.com/

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2015, 17:49:13 »
Yumi - vyzkoušeno.

TommyGunny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #6 kdy: 25 Listopadu 2015, 19:40:40 »
možná zkuste ještě toto: http://www.linuxliveusb.com/
Toto jsem udělal - na flashku mi to hodilo toto: http://prntscr.com/96vnfn, což je asi v pořádku. Ale i tak, stále stejné a nic to neudělá při bootování.. A když to zkusím spustit ve windowsu (vím, že by se to nemělo dělat): http://prntscr.com/96vo2i
Stále nic a nic..

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #7 kdy: 25 Listopadu 2015, 21:23:09 »
Já bych hledal problém v BIOS/UEFI. Dělal jsem si flashku via unetbootin@W7 a bootsector tam byl a fungovala. Tady bych se držel toho, že mu PC nevidí tu flashku - to nemá nejspíš s bootsectorem nic společného. I bez toho je flashka normálně vidět jako zařízení, jen se nenabootuje.

Napadají mě 3 věci:

1. Možná máš výchozí UEFI a na flashku dáváš 32bitový OS

2. V nastavení BIOS/UEFI možná máš vícečetné volby a někde tam nemáš zahrnutá výměnná média, flashku do HDD nebotakněco.

3. Týká se opět možnosti vícečetných voleb. Flashka je automaticky zahrnuta mezi HDD a je třeba jít do HDD priority a tam ji picnout na první místo.

Osobně tuto záležitost řeším ručně. Vytvořím bootsector, vložím zavaděč, přenesu rozbalené ISO a vytvořím konfigurační soubor pro načítání jednotlivých voleb.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TommyGunny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #8 kdy: 25 Listopadu 2015, 21:28:34 »
Já bych hledal problém v BIOS/UEFI. Dělal jsem si flashku via unetbootin@W7 a bootsector tam byl a fungovala. Tady bych se držel toho, že mu PC nevidí tu flashku - to nemá nejspíš s bootsectorem nic společného. I bez toho je flashka normálně vidět jako zařízení, jen se nenabootuje.

Napadají mě 3 věci:

1. Možná máš výchozí UEFI a na flashku dáváš 32bitový OS

2. V nastavení BIOS/UEFI možná máš vícečetné volby a někde tam nemáš zahrnutá výměnná média, flashku do HDD nebotakněco.

3. Týká se opět možnosti vícečetných voleb. Flashka je automaticky zahrnuta mezi HDD a je třeba jít do HDD priority a tam ji picnout na první místo.

Osobně tuto záležitost řeším ručně. Vytvořím bootsector, vložím zavaděč, přenesu rozbalené ISO a vytvořím konfigurační soubor pro načítání jednotlivých voleb.
V biosu se vůbec nevyznám, neporadil bys mi tedy prosím, co změnit, aby mi to nabootovalo? :)
Btw. ten program, přes který mi to iso hodil na flashku, bootovací sektor vytvořil (údajně.. psalo to tam Creating boot sector, nebo něco takového)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3547
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #9 kdy: 26 Listopadu 2015, 12:42:56 »
No víš ono to rozhraní nevypadá všude stejně. Takže jsem poskytl vodítka, kam se zhruba orientovat. Buď sem napiš, co máš za PC - to by mělo být v podobných případech automaticky hned v dotazu - a třeba líp navede někdo, kdo má stejný či podobný stroj. Taky lze hledat příručku - doma knížečku, jestli byla nebo na internetu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TommyGunny

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #10 kdy: 26 Listopadu 2015, 15:00:03 »
Omlouvám se, na to hlavní jsem zapomněl. Je to NTB HP 15-r011nc. Bohužel, doma už nemám žádnou příručku k tomu ntb - vůbec nic. :(

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Instalace z flashdisku - nenabootuje z USB
« Odpověď #11 kdy: 26 Listopadu 2015, 15:38:05 »
Citace
Je to NTB HP 15-r011nc. Bohužel, doma už nemám žádnou příručku k tomu ntb - vůbec nic
Ako bolo spomenuté, všetko sa dá nájsť na internete. Pre tento typ notebooku existuje pre Ubuntu príručka priamo od HP, nájdeš ju  TU.
Čiže problém teda nie je Ubuntu. Ak tam bol pôvodne Windows 8.1, je zrejme nainštalované pod UEFI a Secure boot.
Skontroluj si, či si stiahol správnu verziu Ubuntu, mala by to byť verzia Ubuntu 14.04 64 bit odtialto.
Na inštaláciu treba mať prečítaných zopár návodov, aby si vedel čo robíš. Takisto je možné najprv na skúšku inštalovať Ubuntu popri Windows do dualbootu.
Pustiť sa po hlave hneď do inštalácie zvyčajne nerobí dobrotu.

« Poslední změna: 26 Listopadu 2015, 15:51:14 od vxmery »
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.