Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Kde lze v systemovych zaznamech vyhledat neco okolo padu systemu ?  (Přečteno 1488 krát)

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Nekolikrat se mi stalo behem posledniho pul roku, ze v Ubuntu-16.04 najednou zmizela Lista unity,
vcetne ikony pro vstup do menu v horni liste umoznujici restart nebo vypnuti.
(Horni lista s hodinami a jeste neco na ni bylo !) Pocitac bylo nutne resetovat !
Bylo to asi 2x na PC s klasickym HDD. Po uplnem zhouceni U16 a nove instalaci jsem zjistil,
ze na HDD je indikovan vadny sektor. Myslim ze by to s tim mohlo souviset.

Uzivam ale take Ubuntu-mate-16.04 na HW Raspberry na SSD, kde v dalsim oddilu mam instalovano
jeste klasicke Ubuntu16.04. Tento SSD je USB boxu.
S Ubuntu-mate na Raspbetry nemam zadne problemy. Je denne uzivano.
Obcas ale uzivam tento box s Ubuntu16.04 na klasickem PC s USB boot.
Zde se mi objevuje stejny problem, celkem pravidelne po prvnich zapnuti.
System se rozbehne normalne, ale behem asi minuty vypadne vetsinou unity
(vetsinou se po startu systemu stihne jeste natahnout stav nabiti UPS z dalsiho usb interface PC).
Po te musim odpojit USB-box, vypnout PC a opakovat spusteni. Nekdy i 2x.
Pak je jiz chod systemu, prevazne uzivany nahravani ze streamu, v  poradku.
Napada mne, ze by snad mohl byt nejaky problem na SSD v oddilu Ubuntu16.04.

Jsou nekde podobne pady v zaznamech systemu registrovany. Pokud ano kde by se neco padu dalo najit ?

jmp

  • Host
Re:Kde lze v systemovych zaznamech vyhledat neco okolo padu systemu ?
« Odpověď #1 kdy: 24 Ledna 2018, 17:44:17 »
logy jsou ve /var/log

ale reálně záleží na tom, kdy a jak to zhavaruje (zda se to do logu vůbec může dostat)

pokud máte podezření na vadný hw, tak jej otestujte extra (nastartujte z nějakého speciálního média a testujte)

memtest by neměl sám restartovat počítač, ale má běhat ve smyčce dokud jej nepřerušíte - pokud restartne sám, tak to nějaké potíže hw rázu evidentně má - pak nemá cenu řešit sw dokud nebude správně fungovat hw...

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re:Kde lze v systemovych zaznamech vyhledat neco okolo padu systemu ?
« Odpověď #2 kdy: 24 Ledna 2018, 20:18:51 »
Pripad popsany v prvnim odstavci, s klasickym HDD byl na jinem pocitaci nez je problem se SSD.
Samozrejme jsem testy pameti tehdy z live U16 delal. Pokud si vzpominam tak test jel vice nez 12hod bez problemu.
V soucasnoti jsem na tomto PC denne aktivni. Uzivam prevazne HDD SSD s OS XP a U16 bez jakychkoli problemu.
Pred uplnou havarii U16 jsem se tehdy v nejakych log pokousel neco dohledat. Nasel jsem i misto kde se to asi seklo,
ale nebyl jsem schopen se z toho mnozstvi informaci v logu orientovat.
 
U druheho PC jsem testy pameti take v dobe ty havarie U16 delal. Zkusim to znovu. Toto PC je zalozni,
se stejnou MB i video kartou kvuli XP. Spoustim jej nyni obcas 1x tydne, havne pri nahravani ze streamu
nebo na nem delavam zalohy image systemu.

Kdyz se mi to na tomto zaloznim se PC se SSD stalo, tak jsem si myslel, ze neco odeslo.
USB system byl totalne zasekly, PC po resetu zacalo bootovat az jsem box s SSD odpojil. Po naslednem
pripojeni SSD v boxu dle jeho kontrolky nenabehl. Po vydelani SSD z boxu a jeho pripojeni na
SATA interface PC nebyl problem. Vratil jsem SSD do boxu a dalsi spusteni bylo jiz normalni.
To jsem delal jen poprve, protoze tento box (Itec) se velmi spatne rozdelava.

Nejsou pro SSD nejake prostredky detekce stavu, neco jako 'smart data' u klasickych hdd ?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kde lze v systemovych zaznamech vyhledat neco okolo padu systemu ?
« Odpověď #3 kdy: 25 Ledna 2018, 01:30:52 »
Možná budeš překvapen, ale SSD disky mají rovněž s.m.a.r.t (který je dostupný stejnými prostředky jak o u HDD)
Jinak můžeš nabootovat nějaký diagnostický disk (např. UBCD) kde najdeš utility pro diagnostiku veškerého HW (a tolik, až se ti z toho zatočí hlava)...

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re:Kde lze v systemovych zaznamech vyhledat neco okolo padu systemu ?
« Odpověď #4 kdy: 25 Ledna 2018, 12:28:29 »
Pojem 'UBCD' jsem neznal, ale pri 'googleni' jsem tam nic o 's.m.a.r.t' a SSD nevidel. ('Parted magic' uzivam asi od roku 2008.)

Je mozne, ze pro moje SSD plati z nasledujici tvrzeni z webu:
Citace
- Not all SSDs have SMART support, so it pays to check before you buy if you're concerned.
- if you can't get this data from your SSD at all, I wouldn't trust it. There are a lot of very poor SSDs on the market, and one that gives you no information about its health is very suspect. Not knowing how many blocks have failed is pretty dangerous. Treat such an SSD as a toy and nothing more.
Pri tomto hledani jsem nasel neco o utilitach pro SSD. Nezavisla na vyrobci SSD snad vypada 'Hard Disk Sentinel'. Zkusim.

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re:Kde lze v systemovych zaznamech vyhledat neco okolo padu systemu ?
« Odpověď #5 kdy: 05 Března 2018, 14:43:48 »
Necitelnost 's.m.a.r.t' SSD v tomto pripade zpusobuje uzity USB box !
Pri pripojeni SSD do SATA interface jej cist lze. Bohuzel zde zadne chyby nejsou indikovany.


juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Kde lze v systemovych zaznamech vyhledat neco okolo padu systemu ?
« Odpověď #6 kdy: 05 Března 2018, 15:02:36 »
Necitelnost 's.m.a.r.t' SSD v tomto pripade zpusobuje uzity USB box !
Pri pripojeni SSD do SATA interface jej cist lze. Bohuzel zde zadne chyby nejsou indikovany.

1. Snad bohudík ne?   :-\
2. V Parted Magic je GSsmartControl
3. Rozhodující slovo by měla vždy mít diagnostická utilita přímo od výrobce disku.
4. Degradovat rychlost SSD použitím USB boxu - no fuj...

miro_

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 226
Re:Kde lze v systemovych zaznamech vyhledat neco okolo padu systemu ?
« Odpověď #7 kdy: 05 Března 2018, 16:53:48 »
Tato sestava SSD a  boxu byla porizena hlavne pro HW Raspberry  PI3 viz. pocatek vlakna !

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.