Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace deb balíků  (Přečteno 3228 krát)

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Instalace deb balíků
« kdy: 12 Července 2017, 11:04:10 »
Jak nejlépe instalovat deb balíčky v aktuálním lubuntu?
přes centrum sw jak je default mi to připadá neohrabaní.
co apt insstall a balíček nebo přes gdebi nebo ještě jinak? Co lépe řeší závislosti atd. Je v tom rozdíl?

vxmery

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 537
Re:Instalace deb balíků
« Odpověď #1 kdy: 12 Července 2017, 11:52:20 »
Pozri Synaptic
Dobrá nálada nevyrieši všetky problémy ale naserie toľko ľudí, že stojí za to si ju zachovať.
Linux Mint 19.1 Cinnamon

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:Instalace deb balíků
« Odpověď #2 kdy: 12 Července 2017, 17:18:08 »
Instalace balíku ze souboru pomocí terminálu :
Kód: [Vybrat]
sudo dpkg -i /cesta/k/balíčkovému_souboru.deb
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

WeltRaum

  • Host
Re:Instalace deb balíků
« Odpověď #3 kdy: 12 Července 2017, 17:32:38 »
Citace
co apt insstall a balíček nebo přes gdebi nebo ještě jinak? Co lépe řeší závislosti atd. Je v tom rozdíl?
Ak uprednostňuješ grafický inštalátor balíkov, tak gdebi je dobrá voľba. V prípade problémového balíka jeho inštaláciu nepovolí. Automaticky rieši aj závislosti balíkov.

Ak uprednostňuješ inštaláciu cez terminál, tak je možné použiť apt a aj dpkg.
Rozdiel je  v tom, že apt automaticky rieši aj všetky problémy so závislosťami, dpkg nie a po inštalácii nejakého DEB - balíka sa môže (ale aj nemusí) objaviť chyba dpkg a závislosti musia byť ešte dodatočne opravené príkazom: sudo apt-get -f install

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Instalace deb balíků
« Odpověď #4 kdy: 07 Října 2017, 22:01:53 »
Tak díky, nejvíc používám apt :)
Je otázka jak je na tom vlastně apt vs aptitude co se týče řešení závislostí.
Dřív jsem na debianu používal aptitude a na ubuntu  v novjejších verzích apt.
A aptitude bylo pomalé (cosi to tam dělalo se štítkama nebo čím.. takže jsem pak používal apt-get update a na to aptitude install :D ).
Ale občas se mi při přidávání ppa repo stává že špátně stáhnu soubor s klíčem, protože používám hodně sudo-i :)
To je docela pakárna než mi to někdy dojde co jsem udělal za chybu..

Takže pak je pro mě pohodlnější použít návod a zkopírovat sudo apt-get než vymýšlet něco svého.. :)
Nevím proč je v návodech na instalaci sw pro nové verze ubuntu často apt-get místo apt.. Myslel jsem že apt je novější a je to méně znaků :D

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.