Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak bezpečně vypnout Evolution?  (Přečteno 2527 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Jak bezpečně vypnout Evolution?
« kdy: 23 Února 2018, 16:38:37 »
Nepoužívám Evolution email ani kalendář, žere zbytečně prostředky. Jak to bezpečně odstranit, či vypnout? Našel jsem několik návodů na internetu, ale bez záruky bezpečnosti neporušení systému. díky.

U16.04 LTS 64 bit.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #1 kdy: 23 Února 2018, 17:09:52 »
Odinstalace může být dosti složitá (závislosti) i když zkusit to můžeš. Stačí ale ukončit přísl. procesy a zamezit jejich autospouštění. A ano, je to bezpečné.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #2 kdy: 25 Března 2019, 11:14:02 »
Odinstalace může být dosti složitá (závislosti) i když zkusit to můžeš. Stačí ale ukončit přísl. procesy a zamezit jejich autospouštění. A ano, je to bezpečné.

Jak bezpečně zamezím jejich autospouštění? Díky.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #3 kdy: 25 Března 2019, 15:04:23 »
Ukonči evolution (ve sledování systému) a pak:
Kód: [Vybrat]
sudo mv /usr/lib/evolution-data-server /usr/lib/evolution-data-server-disabled
sudo mv /usr/lib/evolution /usr/lib/evolution-disabled

Nicméně napřed zkus ty balíky (evolution) odebrat (Synaptic), pouze v případě potíží (bude to chtít odstranit i další balíky které potřebuješ) použij příkazy výše. Pak budeš ovšem ještě muset balíky (evolution) v Synapticu zamčít, jinak bys po každé jejich aktualizaci musel ty příkazy opakovat.

Jinak já jsem to vždy normálně odinstaloval bez problému....

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #4 kdy: 26 Března 2019, 10:17:36 »

Nicméně napřed zkus ty balíky (evolution) odebrat (Synaptic), pouze v případě potíží

Toho se právě bojím, na jednom stroji jsem to dělal a byl to průser. Zmizelo asi 20 dalších balíků a celej systém se rozj3bal. Neuměl jsem je přidat zpět a končilo to novou instalací... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #5 kdy: 26 Března 2019, 14:21:41 »

Nicméně napřed zkus ty balíky (evolution) odebrat (Synaptic), pouze v případě potíží

Toho se právě bojím, na jednom stroji jsem to dělal a byl to průser. Zmizelo asi 20 dalších balíků a celej systém se rozj3bal. Neuměl jsem je přidat zpět a končilo to novou instalací... :-)

Synaptic ti přece napřed ukáže co dalšího bude případně nutno (z důvodu závislostí) odinstalovat. A pokud to bude hafo balíků které potřebuješ, můžeš celou "akci" jednoduše zrušit....
« Poslední změna: 26 Března 2019, 14:41:41 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #6 kdy: 26 Března 2019, 15:49:50 »
Synaptic ti přece napřed ukáže co dalšího bude případně nutno (z důvodu závislostí) odinstalovat. A pokud to bude hafo balíků které potřebuješ, můžeš celou "akci" jednoduše zrušit....

...a ty si myslíš, že já vím, které z libmff, libo2g, gpl-libo, mffl-gpl tuším, který budu potřebovat a který ne? Přeceuješ mě... :-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #7 kdy: 26 Března 2019, 16:01:40 »
Synaptic ti přece napřed ukáže co dalšího bude případně nutno (z důvodu závislostí) odinstalovat. A pokud to bude hafo balíků které potřebuješ, můžeš celou "akci" jednoduše zrušit....

...a ty si myslíš, že já vím, které z libmff, libo2g, gpl-libo, mffl-gpl tuším, který budu potřebovat a který ne? Přeceuješ mě... :-)

1. Tak strašné to snad nebude, napřed to zkus. A Synaptic ti nenabídne k odinstalaci balíky které potřebuje ještě jiná aplikace - to by ti musel nabídnout i onu aplikaci a její název už by ti srozumitelný být měl.
2. A pokud se tak "bojíš", udělej si napřed zálohu systému (tu si rozumný uživatel stejně dělá).
3. Nebo zkrátka použij ty příkazy výše.
« Poslední změna: 26 Března 2019, 16:12:05 od juwa2 »

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #8 kdy: 26 Března 2019, 21:42:43 »
četl jsem i kdesi na webu, že odinstalace evolution-data-server ochromí celý systém a vzhledem k tomu, že s tím mám zkušenost, se bojím...

...jsem v koncích, viz obr.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #9 kdy: 26 Března 2019, 21:54:31 »
Chceš snad říct, žes zadal k odinstalování balík evolution a synaptic ti (drze) nabízí k instalaci evolution-data-server -common ??

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #10 kdy: 27 Března 2019, 09:10:53 »
Chceš snad říct, žes zadal k odinstalování balík evolution a synaptic ti (drze) nabízí k instalaci evolution-data-server -common ??

Balík evolution nemám nainstalovaný, tak jsem zvolil odinstalovat evolution-data-server.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #11 kdy: 27 Března 2019, 11:17:18 »
Odinstalovat?  A přitom ti to nabízí další balíky nikolik odinstalaci ale k instalaci?  To je nějaké divné.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #12 kdy: 27 Března 2019, 11:25:52 »
Odinstalovat?  A přitom ti to nabízí další balíky nikolik odinstalaci ale k instalaci?  To je nějaké divné.

Někde jsem udělal chybu, až budu u toho stroje, zkusím znovu... Dík.
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #13 kdy: 27 Března 2019, 12:07:46 »
Teď jsem se na to díval na jednom PC.
Žádný evolution proces neběží.

Balíky:
evolution  - nenainstalováno

evolution-data-server  - nainstalováno
evolution-data-server-common - nainstalováno
+ 9 dalších pomocných balíků

Odinstalovat nelze, protože na nich závisí celý ubuntu-desktop. Takže na odinstalaci zapomeň.

Balíky uzamči (aby se neaktualizovaly). A použij postup výše (přejmenuj ty dvě složky). Pokud by byly nějaké potíže, přejmenuješ je zase zpátky..

Jiné řešení není.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #14 kdy: 27 Března 2019, 13:04:26 »
drsný, ale  asi funkční, díky, zkusím...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

HonzaD

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 524
    • VoIP a internetová komunikace
Re:Jak bezpečně vypnout Evolution?
« Odpověď #15 kdy: 28 Března 2019, 13:25:22 »
Teď jsem se na to díval na jednom PC.
Žádný evolution proces neběží.

Balíky:
evolution  - nenainstalováno

evolution-data-server  - nainstalováno
evolution-data-server-common - nainstalováno
+ 9 dalších pomocných balíků

Odinstalovat nelze, protože na nich závisí celý ubuntu-desktop. Takže na odinstalaci zapomeň.

Balíky uzamči (aby se neaktualizovaly). A použij postup výše (přejmenuj ty dvě složky). Pokud by byly nějaké potíže, přejmenuješ je zase zpátky..

Jiné řešení není.

ubuntu-desktop je jen metabalík. Když ho odinstaluješ tak se podle mě nic nestane (je to jen prostě nějaký balíček který obsahuje seznam k instalaci a když mu něco chybí tak se jen odinstaluje ta info toho souhrnu která není potřeba.. je to jen abys nemusel tolik klikat nebo psát co všechno chceš a co ne.. - takže tohle například nainstalovat a pak z toho odebrat balíky je úplně ok). Já používám Lubuntu a tam by default lubuntu není. Podle mě by měl jít evolution normálně odinstalovat a neměl by mít jiný SW problémy a nic dalšího to rozhodit :)

Pokud máš problémy s repo a máš hodně SW a odinstalace ti něco posírá takto obecně, tak bys mohl zkusit nějaký static image linux s flatpaky.. :) Tady ten člověk to používal a někde o tom psal na blogu: https://blog.eischmann.cz/tag/flatpak/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.