Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: nemožno nabootovať ubuntu 10.10  (Přečteno 3104 krát)

1daemon1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
nemožno nabootovať ubuntu 10.10
« kdy: 14 Listopadu 2010, 12:38:30 »
Dobrý deň,

včera som si prehliadal internet ako vždy na Ubuntu 10.10 a zrazu mi z ničoho nič zamrzlo aktuálne okno. Tak som ho zavrel a potom keď som otvoril hocijaké okno, otvorilo sa prázdne, čiže iba horné ikonky "minimalizovať, maximalizovať, zavrieť" a v okne nič. Tak som reštartoval počítač (nie nasilu). Toto sa mi stalo už asi 3. krát. Po reštarovaní sa nemôžem dostať do Ubuntu. Keď sa mi to stalo 1. krát, mal som rovnaký problém ako teraz a vyriešil som ho tak, že som sformátoval disk a nainštaloval Ubuntu znova. Potom nejaký čas zasa Ubuntu išlo. Potom sa mi to stalo znova a už sa to opravilo samo. Proste som zapol Ubuntu a fialova obrazovka nabehla a vypisovalo že pravdepodobne nastal bug a ja som zvolil nech ho fixne. Potom všetko nabehlo správne. Teraz mám ale rovnaký problém ako ten 1. krát a preinštaluvávať už nechcem  :) .

Bios mám najnovši, disk naformatovaný na ext4.
Zapnem PC, objaví sa zavádzač grub:

Zvolím jadro, bežný mód a dostanem iba toto:

Ak zvolím jadro, recovery mód dostanem toto, čiže to isté ak sa nemýlim:

Prvé čo ma napadlo, bolo preinštalovať grub2, čiže som si otvoril tento návod:
http://wiki.ubuntu.cz/GRUB2#Obnoven.2BAO0_GRUB2_pomoc.2BAO0_LiveCD

S návodom mám ale problém. Zadal som príkaz, ktorý je v 4. kroku, lenže vtedy to ako keby pracovalo ale nikdy neskončilo. Nechal som to 15 minút bežať a stále som mal len toto:

A tiež je celkom zaujímavé, že cez LiveCD nemôžem prehliadať disk, na ktorom je nainštalované Ubuntu:


Prisím pomôžte, ďakujem.



Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: nemožno nabootovať ubuntu 10.10
« Odpověď #1 kdy: 14 Listopadu 2010, 13:03:14 »
Zkus nabootovat liveCD, pustit gparted a zkontrolovat sda1 (popripade i dalsi oddily).
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: nemožno nabootovať ubuntu 10.10
« Odpověď #2 kdy: 14 Listopadu 2010, 13:13:17 »
To 1daemon1: Ty obrázky máš opravdu hodně velké, načtení každého trvá cca 1 min. (při momentálním vytížení internetu).

Jinak v tuto chvíli celkem souhlasím s Krysařem.

Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

1daemon1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: nemožno nabootovať ubuntu 10.10
« Odpověď #3 kdy: 14 Listopadu 2010, 13:49:31 »
Krysař:
Nevidím nikde problém. Disk je ext4, použitých 19.69 GiB, voľných 207.34 GiB, čiže miesta je dosť. Swap priestor je nastavený na 5.86 GiB čo je viac než dosť.

Každopádne pridávam foto (308.4KB):


jenda93:
Problém bude u teba alebo v serveri lebo ja mám asi 250 kb/s a zobrazuje mi ich do max. 10 sekúnd v plnej veľkosti. Niesu zas až také veľké. Najväčší má 1,4MB, najmenši pod 500KB, pričom pri kliknutí na ne ešte stále nezobrazuje v plnej veľkosti (ale už v čitateľnej ktorá určite stačí) takže by malo načítavať hneď  ;) .

Krysař

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1253
Re: nemožno nabootovať ubuntu 10.10
« Odpověď #4 kdy: 14 Listopadu 2010, 14:17:49 »
Nevidím nikde problém. Disk je ext4, použitých 19.69 GiB, voľných 207.34 GiB, čiže miesta je dosť. Swap priestor je nastavený na 5.86 GiB čo je viac než dosť.
Na prvni pohled nic videt neni, ale tu kontrolu udelej. Pravym tlacitkem klikni na ten radek, kde je sda1 a vyber "zkontrolovat".  ;)
„Nepropadejte naději, jste z nejhoršího vevnitř.“

1daemon1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: nemožno nabootovať ubuntu 10.10
« Odpověď #5 kdy: 14 Listopadu 2010, 17:31:02 »
OK dal som skontrolovať. Hneď na začiatku vypísalo chybu:



Čiže:
________________________________________________________________________________
An error occured while applying the oprations

See the details for more information.

IMPORTANT
If you want support, you need to provide the saved details!
See http://gparted.sourceforge.net/larry/tips/save_details.htm for more information.
________________________________________________________________________________

Dal som uložiť súbor s popisom chyby. Jeho obsah je:

Kód: [Vybrat]
GParted 0.6.2

Libparted 2.3
Check and repair file system (ext4) on /dev/sda1  00:00:01    ( ERROR )
    
calibrate /dev/sda1  00:00:00    ( SUCCESS )
    
path: /dev/sda1
start: 2048
end: 476108799
size: 476106752 (227.03 GiB)
check file system on /dev/sda1 for errors and (if possible) fix them  00:00:00    ( ERROR )
    
e2fsck -f -y -v /dev/sda1
    
Filesystem mounted or opened exclusively by another program?
e2fsck 1.41.12 (17-May-2010)
e2fsck: Device or resource busy while trying to open /dev/sda1

========================================

(poprípade sťiahnite súbor kliknutím tu)


edit// Ten prvý krát som Vás zle pochopil, nevedel som že gparted ma takú funkciu.

1daemon1

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 76
Re: nemožno nabootovať ubuntu 10.10
« Odpověď #6 kdy: 14 Listopadu 2010, 18:00:17 »
Problém vyriešený!

Spravil som to, čo ste mi kázali, akurát s verziou ubuntu 9.10. Všetko prebehlo OK a Ubuntu mi už ide.

Mimochodom verzia 9.10 je naozaj skvelá. Je to jediná verzia s ktorou som mal iba veľmi malé problémy a vždy ma zachránila. S 9.04, 10.04, 10.10 to bolo vždy otrasné. Teraz by som už z 9.10 na 10.10 neprechádzal. Ale to je jedno  ;D .

Ďakujem vám.

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: nemožno nabootovať ubuntu 10.10
« Odpověď #7 kdy: 15 Listopadu 2010, 01:57:51 »
1daemon1 napsal: Problém bude u teba alebo v serveri lebo ja mám asi 250 kb/s a zobrazuje mi ich do max. 10 sekúnd v plnej veľkosti. Niesu zas až také veľké. Najväčší má 1,4MB, najmenši pod 500KB...

Každý nemá rychlý net... Proto se většinou na net dávají raději mnohem menší obrázky než 1 MB ...

Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.