Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nastavení bootování z CD v BIOSu  (Přečteno 12824 krát)

monte

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Nastavení bootování z CD v BIOSu
« kdy: 14 Května 2008, 17:19:00 »
Zdravím,
mam dotaz, hledal sem ho všude možne a prakticky se nemam kde zeptat, děkuju za veškerou odpoved.

Jedna se o strart systemu z cd, nastavit se to da pry přes bios, ale ja mu temer nerozumim,
mam opravdu stary pc, ale ne zas az tak moc  ;D
jen by mi stacila cesta a kde co mam dat. Tusim že to bude neco jako, Enabled Disabled - asi to nepisu zpravne  ;)
vim že to sem nepatri ale budu vdecny za kazdou odpoved.
« Poslední změna: 14 Května 2008, 19:49:33 od Pavel Půlpán »

nettezzaumana

  • Host
Re: nastavení v biosu
« Odpověď #1 kdy: 14 Května 2008, 17:26:21 »
Zdravím,
mam dotaz, hledal sem ho všude možne a prakticky se nemam kde zeptat, děkuju za veškerou odpoved.

Jedna se o strart systemu z cd, nastavit se to da pry přes bios, ale ja mu temer nerozumim,
mam opravdu stary pc, ale ne zas az tak moc  ;D
jen by mi stacila cesta a kde co mam dat. Tusim že to bude neco jako, Enabled Disabled - asi to nepisu zpravne  ;)
vim že to sem nepatri ale budu vdecny za kazdou odpoved.

uff.. to je sila.

Puvodne jsem nechtel nic napsat, ale zzelelo se mi te a proto hledej v nastaveni nasledujici klicova slova ::
boot
boot device priority
boot (device) order
..
Ps. a jeste si na internetu (pozadej treba rodice) zjisti, jestli vubec Tvuj pocitac (deska) podporuje bootovani z cd .. nektere pocitace jako compaq to meli naschval zakazane, aby je mohl opravovat jenom firemni servisak
« Poslední změna: 14 Května 2008, 17:28:04 od nettezzaumana »

monte

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: nastavení v biosu
« Odpověď #2 kdy: 14 Května 2008, 17:29:55 »
díky....je mi 13 let a nemam se koho zeptat protože všichni mi kamosi si umi akorat zapnout pc....proto dík

ubuntu luky

  • Host
Re: nastavení v biosu
« Odpověď #3 kdy: 14 Května 2008, 17:30:40 »
jak mas stary pc? pokud opravdu hodne tak tam ani variantu bootovat z cd mit nebudes stary pc bootovali z diskety nebo z disku.

normalne pri restartu pocitace mackas klavesu delete nebo mozna f1 mas to napsany i na obrazovace pak se dostanes do biosu tam se pohybujes sipkama doleva doprava dolu nahoru plus entr tim ovlivnujes. nekde proste musis najit to "boot" a tam uvidis co ti to nabide a tam nastavis tu prioritu co bude prvni atd
« Poslední změna: 14 Května 2008, 17:33:07 od ubuntu luky »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: nastavení v biosu
« Odpověď #4 kdy: 14 Května 2008, 17:30:50 »
Pripadne ak od toho pc mas nejake papiere skus zistit aku dosku tam mas a mozno sa najde niekto co ma rovnaku.

Ak sa tomu naozaj vobec nerozumies postupuj velmi opatrne, lebo prepnutim nespravnej polozky v BIOS si mozes odstavit pripadne zablokovat PC.
« Poslední změna: 14 Května 2008, 17:32:22 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

monte

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: nastavení v biosu
« Odpověď #5 kdy: 14 Května 2008, 17:54:47 »
no když se chci dostat do biosu tak mam stisknout delete, takto se do biosu dostanu :) ješte se podivam na verzi ale abych řekl pravdu,
boot tam je hned nekolikrat ale samotne slovo boot tam neni, objevuje se tam spojeni jako boot device a ruzne.... a u jednoho sem nasel nejakou nabidku ve ktere byli zkratky ktere mi sice nic neříkají ale bylo tam take na vyběr: CD-ROM a to také bylo jako vychozi. omlouvam se za moji tupost asi se noho z vas smeje, ale pockejte, jednou vas dozenu :)......spon ve třiceti urcite   ;D ;D ;D

PS: muj pc byl driv pouzivany jako kancelarsky a ve sve dove za nej davali prej 40 000...

dneska už je k ***** tim sem chtel rict že jeho stari odhaduju na mene jako 2001 ...puvodni OS byl totiz "Win ME"  ;D
« Poslední změna: 14 Května 2008, 18:15:28 od monte »

monte

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: nastavení v biosu
« Odpověď #6 kdy: 14 Května 2008, 18:15:04 »
nevím jestli je to zpravne ale doufam že to bude k necemu:
CMOS Setup Uliti - Copyryght 1984 - 2001 Award Software
bios je zluty a modry, sem tam šedivy...
...ale když sem instaloval Xp....jakož to davno bylo, instaloval sem ho pomocí CD a stejne bych chtel instalovat linux...jenze tenkrat se to nejspis nabootovalo samo, jestli to myslim zprave :)
« Poslední změna: 14 Května 2008, 18:23:05 od monte »

ubuntu luky

  • Host
Re: nastavení v biosu
« Odpověď #7 kdy: 14 Května 2008, 18:23:31 »
no tak treba uz to mas nastaveno dobre, proste kdyz das do cdromky instalacni cdcko windows nebo linux a restartnes a nechas ho tam a najede ti system z toho tak to mas nastaveny.

pokud ne a mas award jako ja tak vejdes do biosu, das sipku doprava tim vyberes zalozku Advanced tedka sipkama dolu vyberes tam to First Boot tam nastavis CD ROM (entrem a sipkama). Second Boot nastavis HDD, potom zmacknes Esc a vyberes sipkama Save and exit, pokud bys priste nechtel neco ulozit tak das Exit without save to je vse.

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: nastavení v biosu
« Odpověď #8 kdy: 14 Května 2008, 18:29:53 »
omlouvam se za moji tupost asi se noho z vas smeje, ale pockejte, jednou vas dozenu :)......spon ve třiceti urcite   ;D ;D ;D

Neboj nikto sa ti nesmeje, vsetci sme tu dajako zacinali.
Podla toho ako si to popisal mas to uz nastavene, ako bolo pisane v predchadzajucom prispevku.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.