Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: GRUB Error 17 zoufalost  (Přečteno 18224 krát)

Akem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
GRUB Error 17 zoufalost
« kdy: 08 Června 2008, 10:02:47 »
Ahoj všem,

mám problém s nastartováním počítače.

předem upozorňuju že sem tu hledal dlouho a nenašel sem žádný návod který by mi pomohl.

Mám 3 disky... 2x 250 1x 160 na první 250 mám WinXP SP2 druhý 250 je záloha... na 160 sem chtěl hodit UBUNTU 8.04
po instalaci kde nebyl jediný problém mi při startu vyskakuje jen Grub Error 17 a hotovo... nedostanu se do XPček ani do ubuntu...

Zkoušel sem obnovu GRUB z Live CD - nic... zkoušel sem reinstal (3x) nic.

Nevím si dál rady...

díky za odpovědi.

Akem
Intel® Core™2 Duo 6420, ASUS P5B-E, GeIL Ultra DDR2 PC6400 (2x1024MB), ATi Radeon X1950XTX 512MB DDR4, ASUS MyCinema P7131 Dual, 250GB, 250GB 160GB, Ubuntu 8.04 or Windows XP SP2

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #1 kdy: 08 Června 2008, 10:48:52 »
Ahoj, z toho liveCD sem pošli výpis menu.lst co je na ubuntu disku:
Kód: [Vybrat]
Alt+F2 - gnome-terminal
Kód: [Vybrat]
sudo mkdir /media/ubuntu
sudo fdisk -l
ten disk, na kterém je ubuntu připoj do vytvořeného adresáře:
Kód: [Vybrat]
sudo mount /dev/sdc1 /media/ubuntu - místo sdc1 dáš ten disk, cos našel fdiskem
a potom
Kód: [Vybrat]
cat /media/ubuntu/boot/grub/menu.lst

Akem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #2 kdy: 08 Června 2008, 10:59:22 »
Jdu to testnout... zatím díky
Intel® Core™2 Duo 6420, ASUS P5B-E, GeIL Ultra DDR2 PC6400 (2x1024MB), ATi Radeon X1950XTX 512MB DDR4, ASUS MyCinema P7131 Dual, 250GB, 250GB 160GB, Ubuntu 8.04 or Windows XP SP2

Akem

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #3 kdy: 08 Června 2008, 12:00:06 »
ach jo...

píše mi to

Device Boot
/dev/sdc1                 1                            18700           150207718+      83  Linux
/dev/sdc2                 18701                      19457               6080602+       5  Extended
/dev/sdc5                 18701                      19457               6080571         82 Linux swap / solaris

pak mi to píše tyhle chyby

mkdir: cannot create directory /media/ubuntu : file exists
mount: mount point media/ubuntu does not exist

tak chybu sem dělal já... v lomítkách... :-)

ale stejně i po úspěšném zapsání... GRUB ERROR 17

Už mě to Ubuntu s věčnejma chybama unavuje... nikdy tu nejde nic tak jak má... chjo...
« Poslední změna: 08 Června 2008, 12:14:41 od Akem »
Intel® Core™2 Duo 6420, ASUS P5B-E, GeIL Ultra DDR2 PC6400 (2x1024MB), ATi Radeon X1950XTX 512MB DDR4, ASUS MyCinema P7131 Dual, 250GB, 250GB 160GB, Ubuntu 8.04 or Windows XP SP2

Vetinari

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 604
  • ... so better use your brain!
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #4 kdy: 08 Června 2008, 12:19:32 »
Neboj, ono ubuntu funguje, jen je potřeba vědět co a jak. Pošli sem ten výpis, to co jsi zatím dělal není oprava, jen zjistění současné konfigurace...
Příkaz 'cat' jen vypíše obsah souboru menu.lst, kde jsou uloženy informace pro GRUB. Tam zjistíme, co je špatně...

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #5 kdy: 08 Června 2008, 12:20:28 »
I got this error after installing the Ubuntu 7.10 release candidate.

The error usually happens because Linux and your BIOS detect your hard disks in different orders. GRUB tries to translate between the two using the device.map file in /boot/grub/device.map, which is automatically generated. Chances are, it guessed wrong.

In my case, I have three SATA hard disks.

My BIOS sees them as:
HDD1 - 80 GB - Windows
HDD2 - 80 GB - Linux
HDD3 - 250 GB - Media

Linux sees them as:
/dev/sda - 80 GB - Windows
/dev/sdb - 250 GB - Media
/dev/sdc - 80 GB - Linux

So it generated device.map assuming that order was correct, i.e.:
(hd0) /dev/sda
(hd1) /dev/sdb
(hd2) /dev/sdc

When the installer installed GRUB using that data, it tried to install the first part of GRUB on /dev/sda and told it to look for the OS on /dev/sdc. Unfortunately, this translated to "install on (hd0) then look for the OS on (hd2)", so it was looking for the OS on the wrong drive.

To fix it, you have to teach GRUB which order the BIOS uses. To do this, follow these steps:

1) Boot from the Ubuntu CD
2) Open a Terminal (Applications->Accessories->Terminal)
3) Run "sudo -s"
4) Run "mkdir /ubuntu"
5) Run "mount /dev/sdc1 /ubuntu" (where /dev/sdc1 is your Linux root partition)
6) Run "chroot /ubuntu"
7) Run "cd /boot/grub"
Edit device.map (using vi or another text editor)

In my case, my new device.map was:
(hd0) /dev/sda
(hd1) /dev/sdc
(hd2) /dev/sdb

which told GRUB that sdc was really the second hard drive, not the third.

9) Run "grub --device.map=device.map"
10) Type "root (hd1,0)" (where hd1,0 is your Linux boot or root partition using the BIOS order)
11) Type "setup (hd0)" (where hd0 is your first boot drive, almost always hd0)

You should see a message that it's now telling GRUB to load 17+(hd1,0) instead of 17+(hd2,0) or something like that. This is what we want.

12) Edit menu.lst

You need to change references from (hd2,0) to (hd1,0), or whatever your Linux boot drive was autodetected as to whatever it is according to your BIOS.

If you get this step wrong, you'll see an error message something like:
Error 17: Cannot mount selected partition

meaning it's looking for a Linux file system on that partition, but it can't find one (because the drive device number is wrong in menu.lst).

13) Reboot

14) Celebrate or complain in this thread!

Marsyas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 49
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #6 kdy: 19 Května 2009, 18:24:39 »
Ahoj!

Chtel bych poprosit o radu, protoze jsem se svym problemem UPLNE ztracenej...  :-\

Mel jsem na pocitaci UBUNTU a ted chci nainstalovat zpet XPcka. Problem je ten, ze mi to po zformatovani a nacitani systemoveho CD napise ERROR 17 a nic...

Zkusil jsem teda tenhle navod, strcil co kompu Live CD, spustil system, konzoli, zacal plnit body... az do bodu cislo 6.

Po napsani
Kód: [Vybrat]
chroot /ubuntu mi vyleze
Kód: [Vybrat]
chroot: cannot run command `/bin/bash': No such file or directory
Nemuze mi, prosim, nekdo poradit? Jsem fakt bezradnej.....  :(

Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #7 kdy: 19 Května 2009, 20:34:53 »

Aragus

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 6
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #8 kdy: 25 Května 2009, 17:14:00 »
opraveni prispevku od PEPE999 -> je tam chyba v kroku 9) .... m
misto puvodniho->
9) Run "grub --device.map=device.map"
je treba napsat->
9) Run "grub --device-map=device.map"

I got this error after installing the Ubuntu 7.10 release candidate.

The error usually happens because Linux and your BIOS detect your hard disks in different orders. GRUB tries to translate between the two using the device.map file in /boot/grub/device.map, which is automatically generated. Chances are, it guessed wrong.

In my case, I have three SATA hard disks.

My BIOS sees them as:
HDD1 - 80 GB - Windows
.
.
.
.
14) Celebrate or complain in this thread!




Pepe999

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 775
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #9 kdy: 25 Května 2009, 22:06:59 »
Navod neni muj, sam pouzivam laptop, kde je zridka moznost vic, jak 1 hdd.. :)
Nasel jsem ten navod na foru ubuntu..

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #10 kdy: 26 Května 2009, 09:36:40 »
Možná že je to již "klasický" problém Ubuntu s více disky. Měl jsem ho já a má ho spousta jiných, pokud je v počítači vícero fyzických disků.

Při instalaci totiž je defaultně grub umístěn na disk /sda (volba, kde se toto dá změnit, je dle mého názoru na místě, kde si ji nikdo nevšimne).

Bohužel, disk /sda není ten, ze kterého se bootuje - tedy není to ten, který je v BIOSu navolen jako první a kde se hledá zavaděč OS.

Pvrní, co by měl každý udělat než začne obnovovat grub a strkat ho po všech čertech , je pohrát si v BIOSu s pořadím disků a postupně každý zvolit jako první. Uvidíte, že se v jednom případě grub normálně objeví,
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

boonn

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 296
  • Urgulak the Great
GRUB Error 17 + 18 - VYŘEŠENO
« Odpověď #11 kdy: 05 Července 2009, 07:56:50 »
Zdravím,
tak jsem dneska intaloval ubuntu, měl jsem jeden fyzickej disk rozdělenej na 4 logický (resp 3 a volnej prostor) - na 1 win, na 2 data, 3 data a 4 - nevyplněnej prostor 20 gb bez oddílu. do toho 4 chtěl nainstalovat ubuntu, zadal jsem v instalaci "nainstalovat do nějvětšího souvislého volného prostoru" nebo co to tam je, instalace v pohodě, tabulka "pro spuštění ubuntu restartujte", restartuju a Grub 17 error.

v biosu mam jenom hard drive - ani ne možnosti hd 0, 1, 2.

takže asi zkusim jet podle toho návodu nahoře, ... njn fakt je, že je to má první instalace linuxu. winy jsem instaloval tak milionkrát, na různý mašiny, všechny druhy a zatím bez problémů ...

teď přemejšlim jestli to neni v ubuntu záměrně - aby to odradilo zvědavce (jako já) hm.

----------------

Tak, po chvilkovim hraní s biosem, grub error 17 přešel na error 18, bios tam nedosáhl, nastavil jsem u disku v biosu hodnotu large z auto a v pohodě ... njn ::)

kdyby někdo měl radu můžete dát vědět, díky (doufam že nebudu muset obnovovat mbr)
« Poslední změna: 07 Července 2009, 21:45:09 od urgulak »
The only good is knowledge and the only evil is ignorance.
   ~ Socrates
 Use linux flarerpg.org - great open source game

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #12 kdy: 06 Července 2009, 12:15:01 »
Možná že je to již "klasický" problém Ubuntu s více disky. Měl jsem ho já a má ho spousta jiných, pokud je v počítači vícero fyzických disků.

Při instalaci totiž je defaultně grub umístěn na disk /sda (volba, kde se toto dá změnit, je dle mého názoru na místě, kde si ji nikdo nevšimne).

Bohužel, disk /sda není ten, ze kterého se bootuje - tedy není to ten, který je v BIOSu navolen jako první a kde se hledá zavaděč OS.

Pvrní, co by měl každý udělat než začne obnovovat grub a strkat ho po všech čertech , je pohrát si v BIOSu s pořadím disků a postupně každý zvolit jako první. Uvidíte, že se v jednom případě grub normálně objeví,

Podle mně to bude "klasický" problém GRUBu, ne Ubuntu. Problém není ve více discích, problém je v kombinaci řadičů SATA + klascký IDE, tak jak píšou na WIKI Ubuntu, v sekci Linuxové značení disků-
Zavaděč GRUB značí disky jinak, než Linux. Disky se značí jako (hdX), kde X je číslo počínající od nuly. Oddíly se značí jako (hdX,Y), kde X je číslo disku a Y je číslo oddílu, taktéž začínající od nuly (takže je o 1 nižší, než linuxové číslo oddílu). Pokud budete potřebovat převést linuxové značení na značení GRUBu, tak zde máte pár příkladů:

    *

      /dev/sda se převede na (hd0)
    *

      /dev/sda1 se převede na (hd0,0)
    *

      /dev/sda2 se převede na (hd0,1)
    *

      /dev/sdb se převede na (hd1)
    *

      /dev/sdb4 se převede na (hd1,3)

Uvedený převod platí pouze pokud máte pouze PATA nebo pouze SATA disky. Pokud máte zároveň starší PATA i novější SATA disky, záleží v jakém pořadí je váš počítač zpřístupňuje operačnímu systému. V tomto případě tedy nelze na tento převod spoléhat.


A mohu to potvrdit, instaloval jsem si ubuntu na IDE disk v USB šuplíku, instalace úplně bez poblémů, interní SATA hard disk viděl jako SDA a můj SDB přes USB, akorát v GRUBu to bylo naopak naběhl GRUB a hodil error 17, ale netuším proč. Stačilo to pouze přepsat v menu.lst a hotovo. Akorát to musím přepisovat po každé, když se nainstaluje nový jádro. V samotném systému je potom samozřejmě interní disk stále jako SDA...
« Poslední změna: 06 Července 2009, 12:24:16 od sabraq »
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

cempy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #13 kdy: 02 Října 2009, 21:25:04 »
zas error 17

akorat je problem v tom ze mi nejde nic napsat:((( ani nic bootovat:((( jediny co jde je alt+ctrl+delete

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #14 kdy: 02 Října 2009, 21:32:56 »
Najeď do LiveCD a spusť boot_info_script. Výsledky dej sem do kódu (viz ikonka nahoře při odpovědi).
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

cempy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #15 kdy: 02 Října 2009, 22:08:38 »
jenze me to livecd nenacte:((

cempy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #16 kdy: 02 Října 2009, 22:11:55 »
na displeji je toto

GRUB Loading stage1.5.



GRUB loading, please wait...
Error 17

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #17 kdy: 02 Října 2009, 22:27:43 »
Ale načte... zkoušej to...

1 musíš mít v CD mechanice LiveCD
2 musíš mít v BIOSu povoleno přednostní bootování z CD
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

cempy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #18 kdy: 02 Října 2009, 22:32:51 »
to vsechno mam jenze mi to vzdycky bootovalo az po GRUBU :(

NoWin

  • Host
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #19 kdy: 02 Října 2009, 22:36:06 »
to vsechno mam jenze mi to vzdycky bootovalo az po GRUBU :(
Po GRUBu Ti to bootovat nemůže, protože GRUB máš na hadrdüsku. Kotoučová (CD/DVD/BD) mechanika musí bootovat jako první, až pak ten zbytek.

cempy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #20 kdy: 02 Října 2009, 22:39:32 »
jenze to se mi bohuzel nedeje i kdyz je tam na prvnim miste v bootovani nastavena DVD mechanika:( je to cely naky divny

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #21 kdy: 02 Října 2009, 22:42:57 »
Přepal CD. Pěkně pomalu... atd. Pročti si
http://wiki.ubuntu.cz/Zaveden%C3%AD%20syst%C3%A9mu%20z%20CD
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

cempy

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 7
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #22 kdy: 02 Října 2009, 22:45:12 »
uz sem zkousel i bootovat pres lanko jenze to mi nenaslo DHCP

odie

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Re: GRUB Error 17 zoufalost
« Odpověď #23 kdy: 30 Října 2009, 17:12:34 »
CEMPY:

Pokud vypaluješ CD v defaultním vypalovacím programu ve woknech, doporučuju přejít na nějaký specializovaný program, asi na Alcohol 120% (stačí trial). Měl jsem ten samý problém a zkoušel jsem bootovat nový Ubuntu vypálený ve Windows u známýho, což nešlo, naštěstí pro mě jsem potom vyhrabal CD s 9.04 vypálený v Alcoholu a to fungovalo v pohodě  ;)...tak asi tak, pokud ani jinak nepůjde, už fakt nevím...
« Poslední změna: 30 Října 2009, 17:23:33 od odie »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.