Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak nabootovat Ubuntu na laptopu s Windows 8 (Acer B113)  (Přečteno 2721 krát)

Mays_Hayes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
    • Online marketing a webdesign
Ahojte,

chtěl bych si nainstalovat dualboot na notebooku Acer B113 s Windows 8. Jenže ten už se bootuje jinak než starší počtače a po zapnutí nenabízí možnost BIOSu a nastavení bootovací priority.

Vytvořil jsem si tedy v UNETBootin USB disk s Xubuntu 13.04 'Raring Ringtail'. Po zasunutí disku do počítače a spuštění se počítač pořád jenom restartuje (střídavě se objevuje logo acer a černá obrazovka). Když USB vyndám, normálně naběhne Windows 8.

Mohl by mi prosím někdo poradit, jak nainstalovat Linux na novějších strojích?

Děkuji,
Honza
Návod na instalaci systému WordPress - www.whitehat.cz/wordpress-instalace-navod/

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jak nabootovat Ubuntu na laptopu s Windows 8 (Acer B113)
« Odpověď #1 kdy: 26 Dubna 2013, 12:46:59 »
No to je právě takový "malý" podvod Windows 8, když dáš totiž vypnout tak udělá jen jakousi hibernaci aby pak rychle nastartoval a mohl Microsoft machrovat jak jim to rychle startuje.
Zkus namísto Vypínání Restart a tam by jsi měl mít možnost dostat se do Biosu.
Pokud ani to nezabere tak kontaktuj technickou podporu Acer s tím že chceš nainstalovat jiný os na svůj počítač, u Asusu to bez problémů takhle funguje a ochotně ti poradí jak nainstalovat jiný než předinstalovaný os. ;)
https://customercare.acer-euro.com/customercare/Default.aspx?CID=CZ
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Mays_Hayes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
    • Online marketing a webdesign
Re:Jak nabootovat Ubuntu na laptopu s Windows 8 (Acer B113)
« Odpověď #2 kdy: 26 Dubna 2013, 13:06:09 »
Děkuji za odpověď :) Vyzkouším to. Ještě mě napadlo nainstalovat Ubuntu přes WUBI. Sice jsem to zatím nikdy nepoužil, ale nainstalovat Linux jako obyčejnou Win aplikaci a pak ho mít v dualbootu se jeví jako pohodlné a bezpečné řešení.
Návod na instalaci systému WordPress - www.whitehat.cz/wordpress-instalace-navod/

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jak nabootovat Ubuntu na laptopu s Windows 8 (Acer B113)
« Odpověď #3 kdy: 26 Dubna 2013, 13:37:06 »
Děkuji za odpověď :) Vyzkouším to. Ještě mě napadlo nainstalovat Ubuntu přes WUBI. Sice jsem to zatím nikdy nepoužil, ale nainstalovat Linux jako obyčejnou Win aplikaci a pak ho mít v dualbootu se jeví jako pohodlné a bezpečné řešení.
To by také mohlo skončit totálně nefunkčním notebookem. To nedoporučuji.
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Mays_Hayes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
    • Online marketing a webdesign
Re:Jak nabootovat Ubuntu na laptopu s Windows 8 (Acer B113)
« Odpověď #4 kdy: 26 Dubna 2013, 14:18:44 »
Tak už jsem se dostal do BIOSu, ale neumožnuje vypnout secure boot. Naopak ale umožňuje použít Legacy BIOS namísto UEFI. Myslíte, že to mám vyzkoušet?
Návod na instalaci systému WordPress - www.whitehat.cz/wordpress-instalace-navod/

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jak nabootovat Ubuntu na laptopu s Windows 8 (Acer B113)
« Odpověď #5 kdy: 26 Dubna 2013, 14:27:16 »
Opravdu doporučuji kontaktovat výrobce, u spousta modelů s příchodem Windows 8 se stane že když něco přepínáš v Biosu tak se dostaneš do mrtvého stavu že to nelze vzít zpět a jediná možnost je v servisu přeflašovat nový bios. Snad má Acer nějakou podporu ne? Třeba když by jsi chtěl instalovat Windows 7 atd...
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

Mays_Hayes

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 44
    • Online marketing a webdesign
Re:Jak nabootovat Ubuntu na laptopu s Windows 8 (Acer B113)
« Odpověď #6 kdy: 26 Dubna 2013, 16:07:58 »
Odpověď servisu Acer ve stylu, jaký jsem od nich čekal:
--
Postup pto instalaci Linuxu v dualboot bohužel k dispozici nemáme, ani v tomto směru neposkytujeme žádnou podporu. Doporučuji obrátit se na vydavatele Vámi vybrané distribuce.
--
No, ještě tedy zkusím nějaké postupy, které nejsou přímo pro Acer.
Návod na instalaci systému WordPress - www.whitehat.cz/wordpress-instalace-navod/

RRRadek Neužil

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4672
Re:Jak nabootovat Ubuntu na laptopu s Windows 8 (Acer B113)
« Odpověď #7 kdy: 26 Dubna 2013, 17:03:52 »
Tak to se tedy vytáhly, já jsem zkoušel volat na Asus a provedou tě krok za krokem co máš v biosu změnit aby jsi mohl nabootovat jiný os a tím pádem i nainstalovat. Možná jsi špatně formuloval otázku, měl jsi chtít vědět co máš v Biosu změnit aby jsi mohl instalovat jiný operační systém například Windows 7. Asi v Aceru ještě nevědí co je to Linux. ;)
PS: omluvte moji češtinu není to moje silná stránka, snažím se hlavně vystihnou podstatu problému. ;)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.