Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Spotřeba serveru  (Přečteno 8548 krát)

Kony.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 289
Spotřeba serveru
« kdy: 05 Prosince 2018, 09:25:52 »
Ahoj, chtěl bych s doma postavit nový server.
Nyní mám NAS Synology DS214j s dvěma HDD, který mám stále v obrátkách, stahování atd

Potřeboval bych víc HDD, a tak přemýšlím jestli vzít znovu Synology s více HDD a nebo si postavit server, ale otázka co se týče spotřeby.

Přemýšlel jsem o tomto
https://www.czc.cz/asrock-j4205-itx-intel-j4205/202820/produkt?gclid=Cj0KCQiAi57gBRDqARIsABhDSMoML7VKBfdu8qGTCkNIoqj4kjZIKnFOLwKioHfoNCm1K10nplEJ0gYaAsisEALw_wcB

do toho bych dal 8 GB RAM, systém by nabíhal přes SSD disk a měl tam zapojený 4 HDD, další bych třeba rozšířil přes PCIe kartu.

Ale otázka kolik to tak bude žrát elektriky, nechci aby mě to vyžralo z elektriky.

Lze nějak odhadnout kolik taková sestava bude v§bec brát proudu ?

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1734
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.

Kony.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 289
Re:Spotřeba serveru
« Odpověď #2 kdy: 05 Prosince 2018, 11:18:47 »
super děkuji mockrát,
ještě další info. Přemýšlím o tom, že bych si koupil nějaký solarní systém, který by částečně krmil elektrikou server + třeba lednici.
Ze soláru do nějakého měniče a potom do prodlužovačky, který by byla zapojena do sítě společně se serverem a lednici.

Máte někdo nějaké zkušenosti a třeba nějaký typ ? Četl jsem že pokuď budu mít třeba fotovoltaiku, který vyrobí 100 W a já budu odebírat pouze 50 W tak o to víc se mi budou motat elektrohodiny, protože nebudu mít plně vytíýení pro ten solar..
Já bych potřeboval tak cca 80 W

Mohl by mi prosím někdo poradit ?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Spotřeba serveru
« Odpověď #3 kdy: 05 Prosince 2018, 16:16:56 »
Ak kupis 80w solar , tak pocitaj ze z neho dostanes priemerne odhadom tak 20-30w za slnecneho dna. Pretoze mraky, ucinnost nabijania baterie, ucinnost menica ....
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kony.cz

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 289
Re:Spotřeba serveru
« Odpověď #4 kdy: 05 Prosince 2018, 16:45:37 »
Nechci tam mit baterky, nasel jsem system, ktery se zapne primo do okruhu elektriky a spotrebice berou primarne z panelu a zbytek ze zasuvky

West

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 404
Re:Spotřeba serveru
« Odpověď #5 kdy: 06 Prosince 2018, 10:30:37 »
Spočítaj si návratnosť investície. Tipujem, že bude väčšia ako 10 rokov, pretože slnečných dní v roku je v našej zemepisnej šírke dosť málo. Potom uvažuj, či sa ti to do tej doby nepokazí, to by si bol potom vlastne v mínuse.
Solarko nieje špatná vec, akurát na pokrytie spotreby 1 kávovaru je potrebných minimálne 8 panelov. Problém je, že je potrebný špičkový výkon. To isté je to s tou lednicou.
Ja osobne dúfam, že čoskoro budú k dispozícii oveľa lepšie zdroje el.energie, ktoré bude mať každý doma ako generátor a elekrárne ako monopol spolu s prenosovými sústavami sa budú likvidovať.

Standa99

  • Host
Re:Spotřeba serveru
« Odpověď #6 kdy: 06 Prosince 2018, 11:39:37 »
Přesně tuhle desku mám v HTPC dva roky, nebylo by lepší raději něco s Gemini Lake viz. J5005-ITX?
Co se týče panelů, ta účinnost opravdu není velká, v zimních měsících svítí s bídou 6-7 hodin, v letních 10-12 hodin a panely by měly být ideálně s natáčením. Navíc ten levný měnič nebude žádný zázrak, protože co z něj nakonec poleze? Dokonalá sínusovka asi ne, na tuty obdélníkový signál, což nemusí dělat spotřebičům dobře viz. tahle diskuze:
Kód: [Vybrat]
PC, klasické žárovky - těm je to fuk, laciné UPS pro PC dávají na výstupu obdélníky.

trafa, stykače apod. - těm už to harmonické zkreslení trochu vadí, víc "bručí" a tím se víc namáhá vinutí. Krátkodobý provoz bez problému, dlouhodobý je na pováženou.

motory - těm to harmonické zkreslení vadí nejvíc. Pokud se rozeběhnou (problém mívají synchronní motory, a asynchronní motory s kotvou nakrátko), tak platí to viz výše o trafech apod. Ideální je sinusový výstup, což už není laciné.
Je v tom hromada neznámých s nejistou výdrží a nakonec se to podle mě nevrátí.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.