Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?  (Přečteno 2940 krát)

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?
« kdy: 15 Května 2010, 23:50:28 »
Zvažuji upgradnout HW svojí pracovní stanice Ubu 10.04 64-bit a chci do ní dva HDD v RAID1. No a chci se zeptat jaké zkušenosti máte, zdali použít RAID z desky biosem anebo použít SW RAID pomocí nástrojů Ubuntu. Co myslíte?
Osobně používám SW RAID1 již dlouho na jiném poči s Xubuntu 32-bit, kde funguje naprosto spolehlivě. Ale měl jsem tam problém s rozvržením oddílů. Chtěl jsem použít jeden menší oddíl na systém druhý na /home a pak SWAP, ovšem on nedovolil udělat v raidu 1 více jak dva oddíly. Spokojil jsem se tedy s klasikou, vše na jednom plus SWAP. Je to ta mašinka viz dole s PIII-650MHz a celkem jsem byl příjemně překvapen odezvou. Postupně jsem povyšoval a nikdy neselhal.

Co by jste navrhli? Totiž bohužel jsem neměl zatím možnost si to vyzkoušet a tudíž porovnat pro a proti.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Yontalcar

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 833
  • Semper fidelis
Re: Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?
« Odpověď #1 kdy: 16 Května 2010, 15:03:11 »
ten RAID na desce stejně nebude o moc víc hardwarový, než mdraid
výhoda fakeraidu by mohla být ve snadnějším bootování a podpoře widlí

daný fakeraid na desce musí být samozřejmě podporovaný dmraidem
NB: ASUS X53U - AMD Brazos E450; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE 4.14)
Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

jmc

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 57
Re: Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?
« Odpověď #2 kdy: 16 Května 2010, 18:09:57 »
Pokud máte na desce plně hardwarový, o čemž dost pochybuji, zrovna často se nevidí, použil bych ho, jinak bych volil softwarový.

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re: Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?
« Odpověď #3 kdy: 16 Května 2010, 18:16:30 »
Aha, jinými slovy řečeno, pokud BIOS podporuje RAID obecně, tak se stejně jedná o SW - což asi bude nejspíše vlastnost převážné většiny MB. Chápu to správně?
A pak otázka vyplývající z první reakce - je možnost pomocí LiveCD zjistit, zdali BIOS podporuje dmraid?
» Linux Mint on mini-ITX boards «

Pavel Půlpán

Re: Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?
« Odpověď #4 kdy: 16 Května 2010, 18:34:09 »
Deska nemusí mít podporu RAID, aby bylo možné použít dmraid. Obecně lze pomocí linuxového SW RAID vytvořit pole kdekoliv.

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re: Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?
« Odpověď #5 kdy: 16 Května 2010, 18:58:19 »
Ano tomu rozumím, ani jinak jsem to nechápal, pouze mi jde o to, zdali když použiju nastavení v BIOS na RAID1, mohu již bez dalšího bádání instalovat systém a rozdělit disk jak potřebuji a měl při tom pole pod kontrolou. Zvykl jsem si hlavně z důvodu sucha a bezpečí na rozdělení systém/home/swap každý svůj oddíl.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

GlidingFLY

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1202
Re: Konzultace: RAID1 -> SW anebo HW?
« Odpověď #6 kdy: 01 Června 2010, 08:47:18 »
Po podrobném studiu problematiky diskových polí jsem nakonec zvolil variantu nativního softwarového raidu pomocí mdadm. Zdá se mi to mnohem sofistikovanější řešení oproti řešení nastavit pole na základní desce a použít fakeRAID. Kromě Ubuntu, v PC, jiný systém nepoužívám.
HDD jsou tedy připojeny na kanály Sata 0 a 1 jako samostatné disky a řadiče jsou konfigurovány jako AHCI.
Rozdělil jsem je na /systém /home /swap - 16GB Raid1 / 978GB Raid1 / 6GB Raid0
Jako souborové systémy jsem zvolil pro /systém Ext4 default a pro /home XFS noatime
Raid jsem nastavil tak, aby uměl samostatně nastartovat v degradovaném módu pokud něco neklapne.
Pracuje to perfektně, mám plnou kontrolu nad polem pomocí nástrojů a s výkonem jsem opravdu velmi spokojen. Například rychlost čtení na systémovém oddíle pole je 140MB/s, přístupová doba 7ms. U /home se to mění, je to největší plocha, od 140 do 70MB/s a přístupová doba 12ms.
» Linux Mint on mini-ITX boards «

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.