Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [vyreseno] pomoc s obnovou smazanych dat - jak na testdisk a jak potom  (Přečteno 8646 krát)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Zdravim

Mam celkem ozehavy problem. Vcera jsem delal instalaci Linuxu Mint 8 a pri zadavani kam pripojit moji datovou partition (cca 55Gb) jsem omylem nevybral fat32 ale etx4. Prisel jsem na to celkem zahy ale to uz bylo pozde.

Tak jsem si nainstaloval testdisk (6.11.3) a snazimse o zachranu dat. Postupoval jsem podle navodu na wiki partition to najde smazana data take jenze :
- jelikoz se jedna o notebook (Thinkpad T42 - viz podpis) a ja nemam zadny desktop po ruce muzu kopirovat zalohovana data jen prez USB na externi disk.
- partition ma cirka 55-60Gb , vcera vecer jsem dal zkopirovat jeden z hlavnich adresaru , je v nem hodne dat a rani najdu pocitac : vytizeni CPU 100%  z cehoz 99% byl proces NTFS-3G. Na disk uz se nic nekopirovalo , testdisk porad ukazoval : Copying, please wait Po nucenem unmountu externiho disku zase pro zmenu testdisk vytzezoval processor na 100%. Kazdopadne se nic nemenilo a ja nakonec musel testdisk killnout. Testdisk zaplnil adresar kam jsem kopiroval obnovovana data, celkem asi 75Gb ?!?!?! - nejspis tam totiz nakopiroval i data ktera byla uz drive smazana a ktera on obnovil.
- tak jsem si pripravil 160Gb disk, naformatoval ho na Ext4 -  a asi po dvou hodinach obnovy koukam ze system "zamrznul" - nehybe se ani kurzor, zadna diskova aktivita.

No a co ted ? Problem neni ze bych ty data nemohl najit, ale ocividne je obnova nad ramec moznosti moji stare sunky. Nenasel jsem v testdisku nikde moznost "obnovy" zformatovane partition, muzu si jen prohlednout nalezena data a dat kopirovat. Selektivni vyber jednotlivych souboru take neprichazi v uvahu, na to je prostredi testdisku trochu moc spartanske.

Dale jsem nepochopil vetsu z Wiki :
Citace
Kopírovat můžete ručně jednotlivé soubory, ale také celé adresáře a disky.
...

Je neprakticke postupovat : kopiruj adresar - > cekat az se kopirovani ukonci -> prejit na dalsi -> dat kopirovat ...

Poradil by mi nekdo optimalni postup ? Pomuze vykonu kdyz treba spustim system v recovery, tedy jen do temrinalu ? A co kdyz mi to ted "zamrzlo" ? Asi by mi vic prozradil log, jenze mam strach externi disk odpojovat. Cim casteji budu restartovat system, tim hure budou data citelna.

Budu vazne rad za kazdou radu diky K
« Poslední změna: 23 Února 2010, 12:34:08 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: pomoc s obnovou smazanych dat - jak na testdisk
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2010, 16:11:53 »
Zdravim

Tak problem jsem castecne vyresil. Postupoval jsem podle navodu na wiki strankach TestDisku.
Tam kde v navodu na ceske Wiki stoji :
Citace
Volbou 'P' se ukáže adresář a volbou 'c' se provede kopie souboru na záložní disk. Kopírovat můžete ručně jednotlivé soubory, ale také celé adresáře a disky. Důležité je mít dostatečnou kapacitu na záchranném disku.
lze jeste pomoci kurzorovych klaves <- a -> menit "typ" partition. V mem pripade jsem zmenil "typ" z D (deleted) na P (Primary) coz odpovida puvodnimu stavu. Partition se oznaci zelene - coz znaci ze se jedna o akceptovatelnou zmenu. Pak dat [enter] -> a v dalsi obrazovce potvrdit [Write]

Jenze jde to dal : radeji jsem hned nabootoval do LiveCD, abych si zkopiroval zachranena data. Pripojim externi disk, ale pri kopirovani v nautilu me to hazi hlasky jako input/output error u jednoho souboru , dam preskocit a nedostatek mista na zdrojovem disku, potrebujete 1064GB (!!!!) je jen 139 k dispozici K tomu dodavam ze jsem si poskodil asi 60 nebo 70Gb partition na 100Gb disku !

Takze obnova se povedla ale data utrpely nejspis nejakou skodu. Muze mi nekdo poradit co dal ?
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

ladarozan

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 837
Re: pomoc s obnovou smazanych dat - jak na testdisk a jak potom
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2010, 18:17:33 »
To bude problém tzv. překřížených souborů, k tomu občas dojde, když je souborů značné množství. Takto poškozené soubory nemá cenu dál zachraňovat, protože nebudou použitelná zejména, pokud jde o programy. U textů lze zachránit torza a tak aspoň snížit pracnost obnovení. U obrázků jde někdy zachránit části zpravidla od shora dolů. Rovněž jen pro informaci, co na nich bylo.
Šance na obnovu je jedině, pokud se po smazání ihned začne s obnovou. Pokud se mezi tím na disk cokoli zapíše, část původních
dat bude ihned přepsána, takže obnova již nejde na 100%. A co se týká oddílu na záchranném disku, tak by měl být vždy NTFS.
« Poslední změna: 22 Února 2010, 18:22:45 od ladarozan »
AMD A4-5300, Hauppauge HVR-4000, Ubuntu 12.04, Windows 8
-Tablet Protab26 a Toshiba AT10 Android 4.3.1
-Asus EEE1000H,WinXP

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: pomoc s obnovou smazanych dat - jak na testdisk a jak potom
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2010, 19:59:23 »
No uvidime. Momentalne postupuju podle tohohle navodu
Prave ze na tu partition jsem nic nezapisoval anzto jsem si stacil vcas vsimnout - po nabehnuti instalace - ze jsem udelal chybu. Hned jsem pak zacal s obnovou, vsechno radsi prez live system a druhy notebook.
Dam vedet jak dopadl vysledek, ted mi dd_rescue udelal obraz te partition na externi disk - takze spustim fsck.vfat, pak ten obraz pripojim a uvidime.

Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Re: pomoc s obnovou smazanych dat - jak na testdisk a jak potom
« Odpověď #4 kdy: 23 Února 2010, 12:33:47 »
Tak myslim ze z nejhorsiho jsem venku. Pro jistotu jsem dle vyse uvedeneho navodu nejdriv udelal pomoci dd_rescue obraz toho obnovebeho oddilu. Posleze odil projel fsck.vfat. Coz vedlo k tomu ze se zacaly spatne zobrazovat nazvy , ale stacilo oddil pripojit s parametrem iocharset=utf8 a uz se to spravilo

Snad to tady nekomu pomuze
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.