Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: [Vyřešeno] Odinstalace Ubuntu 13.04  (Přečteno 3709 krát)

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
[Vyřešeno] Odinstalace Ubuntu 13.04
« kdy: 13 Června 2013, 23:16:32 »
Zdravím,

leží mi na stole notebook od známého, který na něm má pouze Ubuntu 13.04. Rád by se systému chtěl zbavit, i když jsem se mu to snažil rozmluvit. Bohužel osobně nevím, jak odstranit kompletně Ubuntu tak, abychom dokázal nainstalovat Windows.

Postupoval jsem dle návodu na internetu - spustil systém přes USB klíč. Přes program GParted jsem odstranil oddíl, na kterém systém fungoval. Oddíl jsem zkusil naformátovat jak na FAT32, tak na NTFS. Bohužel ani při jednom formátu mi instalační DVD Windows nenašlo oddíl, na který mohu systém nainstalovat. Je potřeba v GParted nastavit ještě něco?

Jsem už pomalu, ale jistě zoufalý, protože jsem tuto instalaci, resp. přeinstalaci v životě nedělal a proto žádám na kolenou o pomoc vás, odborníků.

Děkuji za případné rady a tipy.

// Edit: A jak se tak dívám, dal jsem to do špatné sekce :(
« Poslední změna: 15 Června 2013, 16:19:22 od Ellendway »

matlala

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 480
Re:Odinstalace Ubuntu 13.04
« Odpověď #1 kdy: 13 Června 2013, 23:20:58 »
ono bude rychlejší když místo formátování a mazání pouze přes gparted vytvoříš novou tabulku oddílů standartě typu ms-dos, data tím fyzicky nesmařeš, jen smažeš a vytvoříš tabulku oddílů. Teda pokud tam nejsou nějaká data, která by chtěl zachránit. Jinak standartně odstranit oddíly ubuntu a ve windows instalátoru klasika.

No a co mu zkusit vnutit stabilnější 12.04, tj LTS? Taky na ní jedu.
NOTEBOOK: Ubuntu 14.04 (kernel 3.14); Asus N56VM-S4272V (i7 3610QM, 16GB RAM 1600MHz, INTEL SSD 520 180GB + původní HDD místo DVD/BD, Full HD displej) + INTEL 7620 + doma 24" LG IPS 24EA53
NAS-HTPC: Ubuntu server 12.04 x64 + XBMC; ASRock E350M1/USB3, SEASONIC SSP-350GT, RAM 8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz, case BITFENIX Prodigy , prim. eth. INTEL PRO/1000 CT, 2ks WD Red 3TB v SW RAID 1, 2*1Gb switch

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Odinstalace Ubuntu 13.04
« Odpověď #2 kdy: 13 Června 2013, 23:27:37 »
Předpokládám, že tyto oddíly neudělám v GParted, že? Přikládám dvě fotky (fotka 1, fotka 2) oddílů, které v GParted mám (i když si nejsem jistý, zda pomohou). Jak jsem psal - v podstatě jsme ty oddíly již odstranil a vytvořil nové a to jak FAT32 a NTFS. Ani jeden nebyl nalezen v instalátoru Windows.

Uvažoval jsem, že mu pro test nainstaluji Linux přes Windows, ať si v tom hraje jakmile bude mít stabilní systém. Ono mu nemá cenu až tak moc rozmlouvat a domlouvat, protože je to trdohlavý býk :P

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Odinstalace Ubuntu 13.04
« Odpověď #3 kdy: 15 Června 2013, 07:06:11 »
tabulku oddílů v GParted vytvoříš. Je to někde v záložce. Buď můžeš udělat MBR (msdos) nebo GPT. Jinak k té instalaci, já osobně bych vše zrušil, aby byl disk jako po koupi a oddíly ať si vytvoří windows instalátor sám.

Ellendway

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 399
Re:Odinstalace Ubuntu 13.04
« Odpověď #4 kdy: 15 Června 2013, 16:19:02 »
Takže hotovo... připadám si jako blb.

Dle všeho jsem dělal vše dobře, jen pro přeinstalaci systému Windows musí systém načíst prvně ovladače pevného disku. Takže stačilo nějakou tu hodinu Googlovat, číst v Němčině a přišel jsem na to :)

I přes to velice děkuji za zájem.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.