Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zpomalení systému  (Přečteno 1037 krát)

Chiron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Zpomalení systému
« kdy: 09 Října 2018, 12:50:37 »
Mám Kubuntu 18.04, celkově jsem zaznamenal zpomalení, které se od začátku zvětšuje. Také načítání ikon-náhledů u nových obrázků je velmi dlouhé. Určitě existuje nějaká utilita, která by mi mohla vypíchnout vše, co systém brzdí, případně zobrazí vše, co běží na pozadí, a lze to bez nebezpečí škod zastavit. Díky za rady a zkušenosti. CHI

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zpomalení systému
« Odpověď #1 kdy: 09 Října 2018, 16:04:17 »
Mám Kubuntu 18.04, celkově jsem zaznamenal zpomalení, které se od začátku zvětšuje. Také načítání ikon-náhledů u nových obrázků je velmi dlouhé. Určitě existuje nějaká utilita, která by mi mohla vypíchnout vše, co systém brzdí, případně zobrazí vše, co běží na pozadí, a lze to bez nebezpečí škod zastavit. Díky za rady a zkušenosti. CHI

Vše co běží ti zobrazí "Sledování systému".  Důrazně nedoporučuji nezkušenému uživateli cokoli odstraňovat.
Nicméně pár tipů najdeš zde https://www.ubuntupit.com/how-to-speed-up-ubuntu-linux-must-follow-tips/
------------------------------------------------------------------------------------------
Spíše se zaměř na příčinu:
Kolik máš RAM?  Jak rychlý je disk?    Protože pokud se RAM zaplní, systém začne swapovat a vše se značně zpomalí....

Chiron

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 31
Re:Zpomalení systému
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2018, 13:24:41 »
Díky za odkaz. Prostuduju a uvidim. Ale na začátku to běželo svižně. Až časem se to začalo zpomalovat. Třeba načítání náhledů ikon někde, kde je jich mnoho (moje foto). Přitom určitě ty náhledy někde ukládá. Někdy mi zobrazí starej náhled, poněvadžobrázek mezitím dostane jiný vzhled kvůli editaci. CHI

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Zpomalení systému
« Odpověď #3 kdy: 07 Prosince 2018, 13:37:40 »
Náhledy se ukládají/načítají z cache. Ta je na disku. Pokud se zaplní ram, začne se využívat swap + se načítají náhledy z cache. Tohle všechno současně "obhospodařuje" jeden relativně pomalý disk který musí zároveň číst a zapisovat.
Ještě se divíš, že je to pomalé??
--------------------------------------------------------
Přidej ram, swapiness dej na 10 a disk vyměn za SSD. Pak to poběží jako blesk...
« Poslední změna: 07 Prosince 2018, 13:39:25 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.