Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Linux na SD kartě  (Přečteno 10634 krát)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Linux na SD kartě
« kdy: 09 Dubna 2016, 15:19:58 »
Ahojky, chtěla bych se zeptat, je možné nainstalovat Linux na SD kartu v notebooku? Má integrovanou čtečku a byla by tam karta 32 GB (rychlost čtení asi 60 MB/s, zápisu 45 MB/s). A pokud by to šlo, jak by se to dalo spouštět? Asi by se musel nainstalovat grub na hlavní disk, že?

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #1 kdy: 09 Dubna 2016, 15:36:38 »
No pokud je notebook schopný bootovat z čtečky karet, tak instalace by byla jednoduchá.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #2 kdy: 09 Dubna 2016, 15:52:07 »
Tak notebook z ní nabootovat neumí. Jak se to dá tedy udělat? Normálně nainstalovat grub na hlavní disk? Nevadilo by, že je celý disk zašifrovaný BitLocker?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #3 kdy: 09 Dubna 2016, 15:56:43 »
Mela jsi v te ctecce fyzicky kartu? Jako zarizeni nekde v biosu videt je? Mas v notasu EFI?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #4 kdy: 09 Dubna 2016, 16:31:27 »
Ano, karta je fyzicky v notebooku, v biosu vidět není. EFI tam také není, je to starý bios, notebook má asi 6 let (Dell Vostro V130, i3 U380, 4 GB RAM, Intel HD 2500).

voltaren

  • Host
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #5 kdy: 09 Dubna 2016, 20:55:52 »
Bootovať z karty sa dá pokiaľ ju BIOS vidí.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #6 kdy: 09 Dubna 2016, 20:56:39 »
No jenže bios ji nevidí a bootovat z ní nejde.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #7 kdy: 09 Dubna 2016, 20:56:47 »
Jestli notebook nevidí jedno ze svých vlastních zařízení, tak je to konstruktér mínus.

Teoreticky to možné je. Prakticky nejspíš docílit ne nebo jen velice těžko a byla by to vyšší dívčí, kterou bych nejspíš nezvládl uvést do praxe.

Tzn. mít na hlavním disku zavaděč, který bude mít volbu jednak na základní systém (asi W - nezmiňuješ) a druhak na něco malého, co čtečku uvidí (má drivery) a to bude dále umět předat štafetu pro boot z karty. A to nevím, jestli něco takového někdo vytvořil. Nebo, jestli by to někdo ochotnej na objednávku vytvořit nebo modifikovat něco jako Kon-boot.

Možná to umí Grub4Dos, který v sobě integruje základní diskový operační systém - to bych pak možná věděl nebo dohledal ...

Každopádně to asi nebude sranda ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #8 kdy: 09 Dubna 2016, 20:58:45 »
Mám ještě služební Acer ze čtečkou asi ještě starší - zkusím se na to zítra mrknout a něco vyzkoušet ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #9 kdy: 09 Dubna 2016, 21:09:15 »
O něco podobného se chci pokusit udělat, ale s RAMdiskem ::)

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #10 kdy: 09 Dubna 2016, 21:10:16 »
To zní dost složitě a je otázka, jestli by to bylo efektivní.
Na notebooku je Windows 10 a disk je šifrovaný BitLockerem, takže zmenšit oddíl nejde a stejně bych ráda měla Linux odděleně od Windows.
Mimochodem, šlo by to takhle udělat na malém PC Intel NUC 5i3RYH? Aby se Linux spouštěl z externího disku a vůbec nijak nezasáhl interní disky? Zkusila jsem dnes nainstalovat na externí disk Kubuntu, ale grub se uložil na systémový disk a měla jsem dost velký problém ho dostat pryč (tady je UEFI a disky jsou opět šifrované a je nežádoucí, aby tam kromě Windows botloaderu bylo něco jiného, potřebovala bych, aby se to spouštělo přes klávesu výběru - F12 a aby to bylo absolutně oddělené od interních disků).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #11 kdy: 09 Dubna 2016, 21:55:24 »
Nevím, co chceš na tom linuxu provádět, ale z té karty to bude pomalé jako šnek (bez ohledu na její rychlost) tak jako tak...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #12 kdy: 09 Dubna 2016, 21:56:23 »
Ta karta je rychlejší než disk, který původně v tom notebooku byl, takže o rychlost bych se nebála.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #13 kdy: 09 Dubna 2016, 22:26:34 »
Pokud nainstalujes system na SD kartu, tak pocitej s tim, ze ta karta zanedlouho odejde (klidne za pul roku) a pomale to bude. Pametova karta neni SSD, nema trim ani optimalizaci zapisu do pametovych bunek. Radsi tam kup za litr SSDcko, pokud myslis, ze to za to stoji.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #14 kdy: 09 Dubna 2016, 23:40:44 »
Citace
Ta karta je rychlejší než disk, který původně v tom notebooku byl, takže o rychlost bych se nebála.
Především to bude brzdit rozhraní té čtečky která je na úrovni usb 2.0
A u karty zase nemůžeš brát jako směrodatnou rychlost sekvenčního zápisu, karta není na tento způsob použití konstruovaná :-\
« Poslední změna: 09 Dubna 2016, 23:45:19 od juwa2 »

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #15 kdy: 10 Dubna 2016, 03:09:55 »
Z SD karty jsem bootoval celkem dlouho na mém netbooku, který neměl disk. Vždycky jsem si akorát uložil sezení, jinak jsem se snažil na kartu nezapisovat. Pro plnohodnotnou instalaci bych se nerozhodnul už kvůli častým zápisům a tedy životnosti karty. Ale jako live médium je to v pohodě.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #16 kdy: 10 Dubna 2016, 09:49:24 »
O něco podobného se chci pokusit udělat, ale s RAMdiskem ::)

Myslim, ze alespon bez docasneho ramdisku se to neobejde takjaktak. Ale ty to asi myslis, ze ramdisk bude to medium - ze?

Kazdopadne by me pak zajimal vysledek. Take jsem totiz premyslel, ze budu mit na sd karte linux na tebletu s W10, kde je jen mala mmc. Samozrejme, jak psal Martyj, ze neco lehkeho zive. Uz jsem myslel, ze to Abby nikdo nerekne :D i kdyz Juwa a Donny uz naznacovali.
Ted flirtuju s Puppy - vypada to jako velice vhodne pro podobne znouzecnosti...
« Poslední změna: 10 Dubna 2016, 09:53:39 od Tracer »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #17 kdy: 10 Dubna 2016, 10:44:34 »
Takže říkáte, že to na SD kartu nemá cenu? Já na tom notebooku mám Windows jen z donucení a chci mít jako hlavní (a ideálně jediný, což ale Bohužel není možné) systém Linux (jako na ostatních počítačích s výjimkou Maca, kde je samozřejmě OS X). Jde mi o to, že Windows jsou na Office (Bohužel LibreOffice není kompatibilní s MS Office a tabulky mi načítá nepoužitelně a použít XLS není řešení. A ODF pro změnu neumí MS Office for Mac a i ten pro Windows to nějak divně "voře").


Abych pravdu řekla, klidně bych udělala klasický dualboot, jenže disky jsou zašifrované BitLockerem a nejsem si úplně jistá, jestli by to fungovalo. Každopádně ten disk nejde v instalátoru zmenšit a nevím, jestli by to šlo ve Windows. Na tom NUC se dá použít externí disk, mám tu 500 GB USB 3.0, který bych mohla použít celý, ale notebook s externím diskem přestává být notebookem a navíc má jenom USB 2.0, proto mě napadla ta paměťová karta. A protože to je spíš ultrabook (jeden z prvních, prý to vzniklo jako konkurence pro MacBook Air, i když k němu se ani nepřibližuje), má jen jednu pozici na disk a mám tam 250 GB SSD.


Takže přemýšlím, jak to vyřešit. Windows nemám ráda a používám je jen z donucení na pár věcí, které v Linuxu nefungují nebo jsou na nižší úrovni (MS Office, synchronizace Google Drive, práce s fotkama, i když na to mám hlavně Aperture v OS X, ale asi přejdu na Lightroom, když Aperture skončil a nakonec hry, většina běží i v OS X a Linuxu, ale NUC je výkonnější než Mac a stejná hra běží stejně dobře ve Windows i OS X, ale tak o třetinu pomaleji v Linuxu). Poradíte mi tedy, prosím, nejvhodnější řešení? Pokud by šlo nějak zmenšit oddíl zašifrovaný BitLockerem a použít ho pro Linux a mít grub jako hlavní zavaděč pro Linux i Windows, bylo by to prima (když nejde použít SD karta). A na ten NUC bych ráda použila externí disk, ale tak, aby na systémovém disku nic o Linuxu nebylo, aby při spuštění bylo potřeba stisknout F12 a vybrat si, z čeho se bude bootovat. Jak tohle mám udělat? Jsou to vlastně teď dva problémy, na dvou počítačích, tak doufám, že jsem to nenapsala moc zmateně. Děkuji.


PS: jsem zvyklá používat KMail, Kontact a další věcí z KDE pro kontakty, e-maily a kalendář, takže buď to chce distribuci s KDE nebo pokud nějakou light, jak tu píšete, tak aby se tam tohle dalo doplnit. Na prostředí mi v zásadě nezáleží, v porovnání s Windows 10 jsou dokonalá všechna a ostatní programy jsou asi všude (Chrome  nebo Chromium každopádně), ale potřebuji těch pár programů z KDE, jako jediné to totiž spolehlivě a od začátku funguje s Gmailem (což se třeba o Thunderbirdu říct nedá).

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #18 kdy: 10 Dubna 2016, 11:36:21 »
Není přece třeba šifrovat Bitlockerem celý disk, stačí oddíl(y) s Win.
Dešifruj, oddíl s Win. zmenši a opět můžeš zašifrovat. Pak si udělej dualboot.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #19 kdy: 10 Dubna 2016, 11:38:23 »
To asi je řešení. Tak až budu mít pár hodin času na dešifrování.


edit: ono to jde ve Windows zmenšit přes "Správa počítače", takže to je OK.
« Poslední změna: 10 Dubna 2016, 11:42:43 od Abby »

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #20 kdy: 10 Dubna 2016, 15:15:38 »
Office můžeš použít pod wine. Další řešení s disky je pokud máš volnou pozici mPCIe, tak tam dáš SSDdisk. Pak ještě jde dát disk místo DVD.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #21 kdy: 10 Dubna 2016, 15:17:03 »
Tyhle extra tenké notebooky už mechaniku nemají. Jsou tam jenom SSD. Víc se tam nevejde.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #22 kdy: 10 Dubna 2016, 15:45:42 »
Office můžeš použít pod wine. Další řešení s disky je pokud máš volnou pozici mPCIe, tak tam dáš SSDdisk. Pak ještě jde dát disk místo DVD.
Wine použít nemůžu, něco tam chybí ohledně grafické karty a nefunguje to, zkoušela jsem své koupené 2013, stažené 2016 a 2007 a nefunguje. DVD tu nikdy nebylo, je to ultrabook a volný slot na nic není.

martyj

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2276
  • Don't buy a new PC, download a better one !
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #23 kdy: 10 Dubna 2016, 15:51:25 »
Mám pocit, že už jsme spolu řešili ty office. 2010 by měli jít bez problémů. Nevolalas na tu podporu, že by ti třeba dali licenci na ně ?
Asi je to zbožné přání, ale za pokus nic nedáš.
ASUS K50-IJ/Pentium Dual-Core CPU T4500@2.30GHz/RAM 4 GB/Intel GMA 4500M/Ubuntu 14.04 LTS (64-bit) - GNOME Flashback/puppy

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Linux na SD kartě
« Odpověď #24 kdy: 10 Dubna 2016, 16:52:57 »
Ano, řešili jsme to a Bohužel to nejde. Napsala jsem jim e-mail a ani neodpověděli a na telefonické podpoře mi řekli, že jsem si měla rozmyslet, co si koupím, že vyměnit licenci nejde.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.